Stát potřebuje ušetřit a jako první bod k šetření si vezme "důchodce". Všechny nebo jen starobní? Protože dále se jedná o změnu důchodového systému a změnu věku při nároku na starobní důchod, domnívám se, že jde především o důchody starobní. Proč v současném systému existuje tzv. předčasný důchod, cca od 60 let věku, když většina těch lidí pak dál pracuje a vydělává - i když do limitované výše. Proč je v ČR dovoleno pobírat starobní důchod od cca 4 000 do 70 000 Kč a přitom mít dál výdělečnou činnost? Tato diskuse byla před lety v TV, myslím, že v diskusi s p. Jílkovou, tam doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc, který přednášel nebo přednáší na VŠE v Praze, zastával názor, že senior má buď pobírat starobní důchod anebo mít výdělečnou činnost, nemělo by být přípustné obojí v souběhu. Byl za to hodně kritizován. Když se jedná o šetření, o jakoukoliv diskusi o chudých nebo zabezpečených, je vždy řeč jen o "důchodcích". Nikdy ještě nebyla diskuse o výsluhách vojáků a policistů. Tam nejde o zásluhovost, vysoké výsluhy pobírají mladí muži, kteří nikdy nebyli nikde na misi, prostě byli ve službě potřebná léta, když byly některé vojenské posádky zrušeny, tak dostali výpověď, vysoké odstupné a výsluhu. Muž v sousedství je poživatel vojenské výsluhy už asi 15 let, je mu 57. Jeho výsluha před sedmi lety činila 18 tisíc korun, kolik činí, po valorizacích dnes, nemám informaci. Proč tedy vláda svým nařízením zvyšuje odměny uvolněných zastupitelů? Portál Finance uvedl, že v roce 2023 proti roku 2022 to bude o 10%. Jsou to tedy i ti, kteří rokují o tom, aby starobní důchody nebyly valorizovány. Od 12. 12. 2022 jsem byla nemocná a nevycházela jsem z domu, nechodila jsem nakupovat. Poprvé za téměř 3 měsíce jsem byla nakupovat včera. Existuje statistika o kolik vzrostly ceny potravin od prosince 2022 do konce února 2023? Běžným okem vidím, že když jsem za nákup předtím vydala 1 tisíc, teď vydám 1,5 tisíce. Takže když zaplatím plyn a elektřinu plus nájem, zůstane mi jen na jídlo. To jsem starobní důchodce s důchodem průměrným. Nevím, co dělají ti s tím podprůměrným. A když nebudu mít na tyto výdaje a půjdu požádat o státní podporu, tak mi bude nějaká výše sociální podpory vyplácena, ze státních peněz, ale z jiné krabičky? To je nějaký hloupý kolotoč.
Bohužel. důchody jsou největší mandatorní výdaj státu. Při jejich množství i 10 kč na osobu je znát mnohem víc než kdybychom třeba přestali platit komplet vládu, parlament a senát.
Neřikám, že přeju důchodcům něco špatného ale celý život čekám až se najde někdo, kdo ropzlouskne sociální a důchodovou reformu. Zatim to vypadá, že se toho nedočkaji ani moje děti.
Dalším mandatorním výdajem jsou finanční náhrady církevních restitucí, které se valorizují dle inflace. Proč se to nespojilo s úpravou valorizace důchodů?
> Proč je v ČR dovoleno pobírat starobní důchod od cca 4 000 do 70 000 Kč a přitom mít dál výdělečnou činnost?
Protože když to zakážete, vytvoříte welfare trap se všemi důsledky (https://en.wikipedia.org/wiki/Welfare_trap).
Bavíme se i o brigádách (tj. jakmile důchodce za něco dostane pár stovek, tak o důchod natvrdo přijde), nebo máte na mysli až nějaké větší částky?
Zítra se ukáže, zda je senát pouhým béčkem sněmovny, nebo je skutečně k něčemu, když výbor senátu doporučil snížení valorizace zamítnout.
Budou si pár hodin plácat játra, jak se jim to nelíbí, a pak to stejně schválí. A budou se plácat po ramenou, jak zachránili rozpočet. Aby vzápětí ty ušetřené peníze hodili do hluboké studny na Ukrajině.
"Ekonomka upozornila, že v praxi vznikají i konfliktní situace, kdy o výchovné žádají oba rodiče, takže by se v první fázi mohly zpřísnit podmínky čerpání, aby bylo jasnější, kdo má na výchovné nárok a kdo ne."
:D
A co jako čekali?
To jsem zvědav na to zpřísnění podmínek čerpání, aby bylo jasnění, kdo má na výchovné nárok a kdo ne.
Rádi by pozitivně diskriminovali ženy, takže nepředpokládám, že na něco rozumného přijdou.
A nechat to na rodičích, aby se podělili o výchovné, jak se domluví (a když se nedomluví, tak na půl), to nepředpokládám...
Systém momentálně pozitivně diskriminuje muže. Docela myšlenku výchovného podporuji, jen bych přidala pár podmínek, že děti nejsou trestány a řádně pracují.
Nicméně odčitatelná položka na děti, kterou si většinou uplatňuje po dlouhé léta nejčastěji muž, zvyšuje čistý příjem, který slouží pro výpočet pro důchod mužů (tam to nevadí, že si to odečítá jen jeden pánové?)..
V čem konkrétně pozitivně diskriminuje systém muže?
Ano, nastavení odečitatelných položek, ale i přídavků na dítě není ideální, mělo by být v poloviční výši na každého rodiče (po vzájemné dohodě použitelné pro druhého), nicméně tam se lze jednoduše domluvit (prostě si půlku peněz převedou a je to srovnané a když když podvede jeden druhého, je to řešitelné do budoucna).
U důchodu je to horší, riziko smrti a AFAIK nemožnost změnit volbu...
Druhý z manželů ji nevyužije, nemá ji od čeho odečíst... stačí mu sleva na poplatníka.
Navíc odečitatelná položka na manželu má větší problém, diskriminuje nesezdané páry a navíc motivuje, aby druhý z manželů měl (větší) příjem.
Ale jo drobné vylepšení by bylo, když by tu odečitatelnou položku si sice uplatnil více vydělávající manžel, ale obdržel ten nevydělávající manžel.
Nicméně v každém případě to není pozitivní diskriminace mužů, je to pozitivní diskriminace více vydělávajících (což dost koreluje s muži, ale je to jiný problém)
Odečitatelná položka na manžela / manželku se ale uplatní, jen pokud ten nemá zdanitelný příjem, ne? Je to de-fakto převedení základní odečitatelné položky na poplatníka na druhého z manželů, když ji jeden nevyužije.
Pokud si uvědomíte, že "nesezdaný pár" ve skutečnosti znamená "pár, který státu oficiálně neřekl, že jsou pár", tak začne být logické, že toho využít nemohou. Prostě když státu neřekli, že jsou pár, tak k nim jako k páru nepřistupuje. To je jejich volba, žádná diskriminace.
Ohledně dětí - AFAIK je možné, aby slevy na různé děti uplatňovali různí rodiče, tedy pokud je počet dětí sudý, mohou si je spravedlivě rozdělit :-) Jelikož se ta podpora píše v měsících, tak teoreticky by mohl u lichého dítěte uplatnit šest měsíců jeden a šest druhý, ale nevím, jak by se na to koukal finančák :-D
Ale hlavně myslím, že je tahle diskuse nesmyslná od základu, protože výše důchodu se odvozuje výše pojistného zaplaceného na důchodové pojištění, jehož (minimální) výše se odvozuje od hrubé mzdy, tedy to, jestli zaměstnanec uplatňuje odpočty na děti se na výši pojistného a tedy výši důchodu vůbec neprojeví.
Není to převedení odečitatelné položky, je to něco málo víc, protože mu základní sleva zůstane a nějaký malý příjem může mít.
Pokud by šlo jen o to říct státu, že nesezdaný pár je pár, stačí jednoduchá databáze. Nicméně tomu tak není a manželství není jen označení páru ale implicitní podepsání mnoha (desítek?) ustanovení rozstrkaných po všech možných zákonech.
Ano je to možné, finančáku je to jedno. A je rozdíl mít dvě děti 6 měsíců nebo mít 1 dítě 12 měsíců :-)
Souhlas, že je špatně, když systémy nejsou čisté a snaží se suplovat částečně i mnoho dalších systémů...