"Ja bych řekl, že lidem by ani nevadilo, že jsou poplatky" - právě že dost lidem to vadí. Jinak by nebyly tak obrovské fronty tam, kde poplatky neúčtují. Ale řada lidí se bojí ozvat, protože by byli nazýváni "sockami". Ono se na poplatky 30 / 60 / 90 hledí jinak s příjmy 60 tis. měsíčně /a chlebíčky v pracovní době k tomu zdarma/ a jinak s příjmem např. 12 tis. měsíčně s tím, že i ty chlebíčky si musí zacálovat ze svého. Je pravdou, že mnozí prolemtají, profetují či propálí denně ještě vyšší částky, ale nehodnoťme podle nich celou populaci.
Ostatně, v rámci "trhu" není bráněno ostatním tyto poplatky nějakou formou "odpustit". Jako když si v normálním obchodě koupíte litr mléka za 15 a ve druhém za 20, tak tomu druhému taky nic nebrání, aby i on prodával mléko za 15 - bude mít nižší marži, ale prodejem většího množství si vynahradí onu nižší marži..
Jak ukázaly statistiky, "regulační poplatky" vedly hlavně k dalšímu bohatnutí dnes již vcelku bohatých profesí. Je ale pravda, že u některých léků se snížila cena doplatku, takže po započtení 30 za položku mohl vyjít lék i levněji než před zavedením poplatku, ale jak jsem u některých léků vysledoval, tak se postupně zvyšuje doplatek pacienta, takže pacient v konečném důsledku platí více, i po odpuštění oněch 30.
Když to shrnu, tak korunka ke korunce ... Je to jak u bankovních poplatků, také po jednotlivých položkách tolik "nekřičí", ale součtem za měsíc to může být pěkná pálka a mnoha lidem vadí. Pokud totiž onemocníte, nezůstává jen u 30 za recept a 30 za prohlídku "obvoďákem". Ten vás zpravidla pošle k dalším odborníkům, u kterých také platíte, navíc platíte ze svého nákladné dojíždění k různým lékařům, dnes rozesetých po celém okrese, nikoliv soustředěných do jedné budovy OÚNZ, jak tomu bývalo za socialismu. Mnozí zaměstnavatelé nemají pro návštěvy lékaře pochopení, takže za návštěvu lékaře přijdete o mzdový bonus a pokud lékař vystaví neschopenku, tak propad příjmů je obrovský. Žije-li dnes řada lidí od výplaty k výplatě, začnou mít existenční potíže, elektřinu, plyn, jídlo, bydlení jim nikdo neodpáře, i když jste hospitalizováni, musíte je hradit /s absurdními názory, že po čas hospitalizace můžete doma s klidem vypnout topení, elektřinu a nájmem či splátkou hypotéky to nebude tak horké, nelze souhlasit/. Takže díky nemoci máte nelogicky snížené příjmy a naopak zvýšené výdaje. Jak na tuto úžasnou situaci reagovala velká část populace v období chřipky: samoléčila se zázračnými, volně prodejnými preparáty, chrmlala a pšíkala v MHD, obchodech, na úřadech, jen ale aby nemuseli jít k lékaři. Přes víkend to "vypotili", ale nemoc se zase vrátila. Mnohdy to přineslo komplikace stojící daleko vyšší peníze než správná, prvotní léčba. Ostatně, na Slovensku se tento "zázračný experiment" rovněž neosvědčil - lidé nemoci přecházeli, léčby pak byly komplikovanější a nákladnější, lékaři měli méně práce a nižší příjmy.
Platby u lékařů a sociální zajištění bych upravil po vzoru Německa - viz můj další příspěvek "Poplatky ve zdravotnictví u nás a v Německu" - aby se platby odvíjely od příjmů. Je opravdu rozdíl platit za pobyt v nemocnici např. tisícovku z 10ti tisícového důchodu a z 50ti tisícového platu. Problém by byl asi u našich podnikatelů, kteří díky vysokým daňově uznatelným nákladům v podobě luxusních automobilů, spotřební elektroniky či nábytku nemají de facto žádný velký příjem, ale "žijí na hraně existenčího minima", tudíž by se jich týkaly platby podobné příjmově slabým důchodcům..
Rovněž by se musely upravit platby ve vztahu k našim a německým platům. Je rozdíl platit 10 € s českým platem /cca 300 Czk/ a 10 € s platem německým.
Dále: chronický pacient nemá možnost své návštěvy lékaře nijak regulovat /bude se s lékařem hádat, že na kontrolu přijde místo za týden až za měsíc?/, pokud si jej lékař zve na návštěvy a vyšetření, či k dalším návštěvám "kolegů" k upřesnění či stanovení diagnozy. Proč by tedy měl platit u každého lékaře extra?
Ještě poznámku: všude v předvolebních kampaních se mluvilo o stropu 3000, nikoliv o 5000, které pak byly v tichosti nastaveny, a to ještě s tím, že řada plateb se do oné hranice nepočítá. Proboha, proč? Budu-li mít dítě 5x do roka hospitalizované po 2 týdnech, dělá to jen za pobyt 4200. K tomu mnoho doplatků a dalších placených úkonů, materiálu, pomůcek /ale i nutné vitamíny dnes většinou řazené do potravních doplňků a tudíž nehrazené/ atp. nespadajících do hranice 5000, kontroly a léčby mimo nemocnici. Tolik nedostanu ani na přídavcích. Ano, nemuseli jsme si nemocné dítě "dělat", nedělali jsme si jej ani jako způsob naší obživy v podobě dětských přídavků, ale v době "dělání" takové poplatky neexistovaly, a kdo mohl vědět, že nebude zdravé, když oba rodiče zdraví byli. A dnes si řada lidí rozmýšlí, zda si vůbec pořizovat aspoň to jedno dítě. Populační boom se děje dnes jen proto, že velký počet lidí dospěl do věku mít dítě, až tyto "Husákovy děti" odeznějí, bude se rodit i úměrně méně dětí. Ledaže by místo 1 sviště měly všechny rodiny 3-4 potomky.
Domnívám se, že k tak citlivé otázce, jakou jsou občany nenáviděné poplatky, by se neměla vyjadřovat jen hrstka vyvolených /kteří navíc nehájí požadavky voličů, ale prosazují jen nařízení z vedení strany/, ale všichni, jichž se to týká. Tedy občané jako takoví - např. prostřednictvím referenda. Jinak tu totiž není demokracie, ale vláda jedné strany! A jistě nezapomeneme na to, jak v 89. provolávali "Nejsme jako oni" ...
Opravdu se vám 60Kč za den v nemocnici zdá moc? Kolik projíte? Propijete? Protopíte (v zimě)? Nic ve zlým, ale hodně lidem by pomohlo, kdyby začali konečně používat tu velkou věc mezi ušima. -- Ne, Baldricku, není to nos...
Kolik vyděláváte?
60 kč není moc - při příjmu 20 tisíc měsíčně
60 kč je ale dost - při příjmu 7 tisíc měsíčně
Nejhloupější je, že zcela stejné částky platí ten, co bere 100 tisíc měsíčně a ten, co bere těch 100 tisíc ročně.
Domníváte se, že aby občanovi vyyzbylo na 60 kč poplatky, tak má přestat pít nebo topit?
Co by měl mozek mezi ušima vykonat, aby 60 Kč nebylo moc? Vyhnout se marodění a raději exnout? Někdy mi pořipadá, že se v ledasčem vracíme zpět do doby kamenné. Hlavně, když si někdo mastí kapsu ještě více a neví, co roupama dělat, a druhý obrací minci v kapse, zda si má koupit kilo točeného salámu za 30 kč plného rakovinotvorných eček nebo 2 kila prorostlého nezdravého bůčku s kostí.
Z druhé strany, proč by poskytování hotelových služeb s plnou penzí a mnohdy i s obsluhou do postele mělo být zdarma? Když k tomu přidáte, že vám jsou nemocnicí poskytnuty všechny léky bez doplatku, pak těch 60 Kč je skutečně pakatel.
Jasně, většina lidí jde do nemocnice kvůli těm hotelovým službám a obsluze zdarma... Z druhé strany, proč má třeba takový člověk platit doma paušál za plynoměr a elektroměr, když si užívá v nemocnici luxusních hotelových služeb, ne?
Tady nejde o to, proč člověk do nemocnice jde, ale o to, kolik takové hotelové služby stojí a k čemu by mělo sloužit zdravotní pojištění. Pokud to považujete za rozumné, pak vám nic nebrání, abyste odběr plynu a elektřiny odhlásil.
Člověče, vy jste "rozumný" - mohl byste jít do parlamentu, senátu, vlády. Tam je takových vám podobných dost - vidíme, co schvalují za zákony.
Ano, v době nemoci odhlásit plyn a elektřinu - vynikající nápad, leč v praxi těžko použitelný. Navíc si nejsem jistý, zda znovupřihlášení není zatíženo nějakými extra poplatky a nutnost nových revizí ...
Já jsem nikde netvrdil, že to je rozumné. Navíc, pokud někdo má tak vážný problém s paušálem za energie po dobu pobytu v nemocnici, pak by mě zajímalo, jak to řeší v případě dovolených - to máme minimálně 14 dní léto a týden zima. Tedy tři týdny platí paušál, aniž by jakoukoliv energii spotřebovával. Tam mu to asi nevadí. Lidská hloupost a nenažranost je nekonečná :-)
Ale nabízel jste "Pokud to považujete za rozumné" variantu odhlášení odběru plynu a elektřiny. Neplatíte jen paušál. Vy nemáte např. ledničku, kterou v době nemoci nezlikvidujete? V zimě musíte mít zapnuté topení, aby vám byt nevymrzl. Nevím, jestli máte zkušenosti s náklady na vytopení bytu 14 dní neobývaného se zavřeným topením...
Je to jiné téma, ale placení paušálů (několikasložkových cen) je blbina. Bohužel, běžný občan se nemá jak v rámci "demokracie" bránit.
Takový rozumbradové jako jste vy, by se dobře uživili ve vládě, v parlamentu, v senátu - tam taky vymýšlejí hovadiny na entou
Hotelové služby v nemocnici? Co si pod tím mám představit? Jako, že když jedu na výlet, ubytuji si v nemocnici místo v hotelu? Zažil jste někdy služby v hotelu a lužby v nemocnici,nemyslím léčení, ale ten ostatní "komfort", asi ne, protože pak bys nemluvil o "hotelových službách" :-D
Tak to nazývejte třeba jinak. Pokud jste ubytován, máte k dispozici postel, noční stolek, sociální zařízení, jsou vám poskytovány služby jako teplo, studená a teplá voda, úklid, polopenze, pak si myslím, že to k hotelovým službám má hodně blízko a se samotnou zdravotní péči to zase tak moc společného nemá.
Opravdu nemá kvalita pokojů nic společného se zdravotní péčí? Takže po operaci ležet v pokoji se splesnivělou stěnou, v průvanu a hladový, by bylo pro Vás naprosto v pohodě? Trochu divné nebo ne?
Ubytování a stravu považuji za součást léčby, pravděpodobně i máte nasazenou nějakou dietu, těžko vám dovolí nechat si posílat obědy z Vaší oblíbené restaurace, protože ty tzv. "jídla" se nedají jíst.
Taky by bylo dobré, kdybych si tedy mohl vybrat a ty hotelové služby si naordinovat doma, ať si za mnou doktor jezdí, když ten jejich hotelový standart nechci čerpat? :-D
Zdravotní pojištění se jmenuje "zdravotní", protože je určeno na léčení a ne ne hotelové služby v nemocnici. Já si pamatuju, že i za socializmu toto měli soudruzi ošetřené. Když moje tchýně vylehávala v nemocnici / aby nemusela v zimě nosit uhlí a topit/ déle než měsíc,stát ji strhnul dvě třetiny důchodu, že je tam zaopatřená. Nechal jí třetinu na nájem a kapesné. Jo soudruzi to měli vymakané lépe, než dnes v kapitalizmu !
Asi jste bez dětí a rodiny. Ale pokud Vás pak postihne takové neštěstí jako je dlouhodobá nemoc, tak Vaší rodinu, pokud je na vás závislá, při našich nízkých nemocenských i "směšných" 60 Kč/den pobytu v nemocnici citelně postihne.
A to není konec, i při rekonvalescenci Vás pak decimují i doplatky za léky.
I když Vám to nepřeji, měl byste si správnost svých názorů ověřit na vlastní kůži. Taková rakovina se nevyhýbá ani takým mudrlantům jako jste Vy.
Rozumný člověk se vyznačuje i tím, že je velmi dobře pojištěn pro případ takových událostí. V těžkých chvílích pak nemá s penězi problém, vše platí velmi luxusně pojišťovna.
Ne každý své peníze prochlastá či profetuje - řada lidí zkrátka na kvalitní pojištění nemá. A je samozřejmé, že kdyby docházelo k velkému počtu plnění, tak by pojišťovny neměly takové zisky. A pojišťovny zde nejsou od toho, aby někoho zajistily v těžkých chvílích, ale aby vydělávaly. Takže rady, aby se lidi dobře pojistili, jsou dobré jen k tahání peněz z lidí.
Když nebudu pojišťovákem, ale výrobcem lékárniček, tak budu chtít, aby každá domácnost, každé auto, každý chodec byl vybaven po 2 měsísích novou lékárničkou, když budu dělat minimaxy, tak budou muset mít všichni minimaxy a když budu instalatérem, tak budu chtít, aby všechny rozvody byly automaticky z důvodu předejítí havárie po 15ti letech měněny za nové. Jistě by všechno toto bylo optimální, ale domnívám se, že si na to nebudeme schopni všichni vydělat. Tak jako na vaše zmiňované pojištění. Přitom i ony lékárničky, minimaxy či rozvody jsou důležité k zamezení dalších škod ... A vždy platívalo, že prevence je levnější a účinější, než "hasit požár", byť nám škody pojišťovna proplatí.
Dlouhe, ale jiz zakadni premisa neplati tady proste vubec nejde o zlevnovani produktu obchodnikem ale o statni (resp. krajskou) subvenci a to je nepripustne.
Konečně rozumné slovo - státní subvence jsou nepřípostné, ted to jeste vyvsvetlit zemědělcům :-D
To že jsou krajské nemocnice stále v mínusu a subvencují se rok co rok aby nebyly ve ztrátě, to Vám zjevně nevadí.
No nastesti uz ne rok co rok. Pokud vim tak tohle byla jedna z dobrych veci, kterou udelal Rath, ze se mu podarilo trochu upravit system tak, aby nemocnice uz nebylo potreba tolik tahat z dluhu.
Co se tyce statnich dotaci tak ty sou vyhlaseny tak, ze na ne ma moznost dosahnout vsichni zemedelci. Tady se jedna o dotovani jen nekterych konkretnich subjektu na trhu.
P.S.: Vadi mi i dotovani krajskych nemocnic, kdyz se dostanou do dluhu. Ale aby se tomu zabranilo bylo by nutne dosahnout takove urovne rizeni, aby dotace nebyly potreba. To se ve statem (krajem) vlastnenych nemocnicich podari jen s tezi. Na druhou stranu privatizace nemocnic prinese (s velmi vysokou pravdepodobnosti) vypadek v leceni nekterych spatne ohodnocenych oblasti. Nicmene si myslim, ze to budeme nuceni podstoupit, protoze se jinak pokrivene bodove hodnoceni nikdy nenarovna.