Podpora bude fungovat stejně jako doposud u penzijka. Je to v článku: "Samotná daňová podpora by měla formu současných spojených limitů pro odpočet od základu daně za penzijní spoření a životní pojištění".
Jinak řečeno: z peněz odkloněných na tyto účty neodvádíte daň z příjmu, na rozdíl od soukromého investování, kde investujete peníze až po odvodu "výpalného".
Vámi zmiňované odpuštění daně ze zisku z prodeje akcií, např. při splnění časového testu, bude u těchto účtu nejspíše platit taky, protože prostředky zůstávají "zamčeny" až řádného ukončení smlouvy.
Drobný problém je v tom, že samotný stát používá zavádějící terminologii a v podstatě klame občany, když např. Doplňkové penzijní spoření nazývá tak, jak je nazývá. Přičemž minimálně části občanů jen tímto zavádějícím názvem zákrývá podstatu toho, že jde reálně o kolektivní investování (se státním příspěvkem) a nikoli o klasické spoření.
Ale také s vyšším rizikem.
Je skutečně vhodné "spořit" si na stáří s takovým rizikem?
A to pomíjím předchozí názory, poukazující na skutečnost jak je vám 1000Kč uložených ve 20 letech znehodnoceno v okamžiku, kdy je například v 70 letech budete potřebovat !!!
Spoření všeobecně, a zvláště spoření na stáří by mělo být vždy zhodnocováno, myšleno zhodnocováno NAD inflaci, jinak ztrácí bohužel sebemenší smysl, a je pro spořícího jen pouhou ztrátou !!!
Stát by měl zvážit, zda mu jde jen o podporu bankovního, finančního sektoru, nebo zda se vážně chce pokusit řešit problémy důchodového věku.
To, že jsou mnozí zaměstnanci prakticky nuceni pracovat až do smrti, a v lepším případě (při dožití) například i po dovršení 70, 75, nebo 80 let, ukazuje, že stávající nastavení systému je nedostatečné, často i nesmyslné.