Hlavní navigace

Stát chce dočasně sledovat nakažené přes mobily a platby kartou. Bát se nemusíte

23. 3. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Stát si chce ohlídat pohyb nakažených Čechů, kteří mají prokázanou nákazu koronavirem. Chce sledovat pohyb jejich mobilních zařízení a mapovat elektronické platby.

Ministerstvo zdravotnictví v čele s Adamem Vojtěchem minulý čtvrtek vydalo mimořádné opatření, ve kterém nařizuje mobilním operátorům a bankám předávat jemu nebo hygienickým stanicím některá data lidí nakažených koronavirem.

Po mobilních operátorech resort žádá informace o pohybu telefonních čísel nakažených uživatelů, po bankách chce údaje o době a místě použití elektronických plateb.

Účelem má být trasování a identifikace lidí, kteří se s nakaženým koronavirem potkali a mohli by tak být také nakaženi. Odkrytí dat je však dobrovolné, nakažený s nimi musí souhlasit a souhlas může vzít kdykoliv zpět.

Mobilní operátoři mají podle opatření zpracovávat a předávat údaje za dobu maximálně tří týdnů zpětně, v případě bank budou zpracovány a předány údaje o využití elektronických plateb. Podle resortu bude možné údaje zachovat maximálně 6 hodin.

Porušování karantény ve velkém

Iniciativa Covid19CZ založená skupinou firem a online podnikatelů, kteří se rozhodli pomoci státu se zvládáním epidemie koronaviru, minulý týden zveřejnila data, podle nichž téměř polovina lidí (46 %) vracejících se z Itálie v prvním týdnu po návratu porušila alespoň jednou karanténu. Data pocházela z bankovních transakcí.

Iniciativa však včera k datům dodala, že jde o hrubý výpočet, který nebere v potaz například to, že karanténa se nevztahovala úplně na všechny, že někdo mohl kartu někomu půjčit atd. Do uvedeného čísla se započítával i jediný nákup.

Naše analýza měla především ukázat na fakt, že docházelo k rozsáhlému porušování karantény, přičemž přesné procento je asi lhostejné. Lidé nepřikládali vládnímu opatření žádnou váhu a neuvědomovali si vážnost situace. To donutilo vládu sáhnout k mnohem přísnějším opatřením, než jaká by byla nutná v případě spolupráce obyvatelstva, uvedla iniciativa Covid19CZ na svém webu.

Složení iniciativy Covid19CZ k 22. 3. 2020 za firmy (bez IT nadšenců)

 • Actum
 • Alza.cz
 • CleverMaps
 • Česko.Digital
 • DataSentics
 • Dateio
 • Expertkom
 • Invia.cz
 • Keboola
 • Liftago
 • mluvii
 • O2
 • Pale Fire Capital
 • Reservio
 • Rockaway
 • Stories.bi
 • Seznam.cz
 • WMC/Grey

Zmíněné číslo 46 % tedy podle zástupců iniciativy není možné chápat jako odhad počtu lidí, kteří skutečně porušili karanténu. Ve skutečnosti prý bude nižší. Dále je potřeba přihlídnout k tomu, že použitá data jsou starší a týkala se období po skončení jarních prázdnin, kdy opatření státu ještě nebyla tak přísná.

Od té doby můžeme v jiných agregovaných analýzách vidět, že transakce za dopravu (vlaky, autobusy apod.) a na nádražích a letištích výrazně klesají. Poslední opatření tedy mají znatelný pozitivní dopad, dodala Iniciativa Covid19CZ.

Ta v pátek 20. března spustila lokalizační callcentrum, které má hygienikům pomáhat s trasováním potenciálně nakažených lidí. Základem jsou telefonáty s lidmi, u kterých už byla nákaza potvrzena. Dále použití dat od mobilních operátorů a možná také od bank. Na jejich základě má vznikat tzv. vzpomínková mapa míst, kde se nakažený v uplynulých dnech pohyboval.  

Skupina pracuje také na dalších projektech – jedním z nich je i mobilní aplikace, která by varovala uživatele, že mohl být v kontaktu s nakažených člověkem.

skoleni_27_5

Data se musí vymazat nejpozději do šesti hodin od ukončení hovoru. Aby nevznikly nějaké dohady, najali jsme nezávislou firmu PwC, která celý proces audituje a dohlíží na něj, říká Patrick Zandl v rozhovoru pro server Lupa.cz.

Auditorská firma PwC Lupě potvrdila, že na to, aby se s citlivými daty zacházelo bezpečně a veřejnost měla jistotu, že nebudou zneužita, dohlíží pro bono tým specializovaných technologických auditorů z oddělení Risk Assurance PwC. Stejně jako u komerčních zakázek identifikujeme kontrolní mechanismy a budeme je následně v průběhu pravidelně testovat, abychom zajistili, že daný projekt nevybočuje ze stanovených mantinelů. Zaměříme se také na kontroly ukládání dat, přístupu k nim a mechanismy jejich výmazu na konci projektu, vysvětluje partner PwC pro řízení rizik Tomáš Kuča.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).