Hlavní navigace

Názor k článku Staňte se šéfem vlastních peněz: Zkroťte své výdaje od Jan Slanina - Ještě jsem neviděl kolo, které by se byť...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 7. 2012 21:44

  Jan Slanina

  Ještě jsem neviděl kolo, které by se byť dennodenním používáním dostalo do tohoto stavu v natolik krátké době, aby to někdo řešil. Takže jsem poměrně logicky nemohl vidět ani rozsudek, na který se ptáte.

  Každopádně věc, kterou jako spotřebitel kupujete, musí mít, není-li deklarováno jinak, jakost a vlastnosti obvyklé (§ 616 OZ). Zatímco u bot (kromě některých specifických kategorií) skutečně není obvyklé, že vydrží dva roky dennodenního nošení, troufám si tvrdit, že u jízdního kola je obvyklé, že vydrží dlouhé roky.

  Je samozřejmě třeba rozlišovat spotřební materiál od samotného kola. Pláště, duše, řetěz, brzdová lanka, brzdové špalíky atd. je samozřejmě třeba měnit - jenomže to taky jsou v levném provedení deseti- až stokorunové položky.

  Kolečka v přehazovačce považuju za hraniční, ale potřebujete opravdu na ježdění do práce/z práce přehazovačku? Samozřejmě, bez přehazovačky to není žádný luxus, ale dá se (i v Praze, experimentálně prověřeno).

  A zvláště u citybiků, které také najdete pod 5 tisíc, je obvyklý účel běžné ježdění po městě, ne nějaké sportovní vyžití, takže i ta argumentace neobvyklým používáním nemá jak obstát.

  Když se k nějakému takovému případu dostanu, mohu ho zkusit řešit. Ale troufl bych si tvrdit, že mnohem spíše spotřebitel neuspěje třeba kvůli zanedbání potřebné údržby, což pak už ale není chyba kola, ale spotřebitele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).