Hlavní navigace

Staneme se všichni milionáři?

17. 6. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Obyvatelé České republiky bohatnou. Tedy alespoň někteří. Dolarových milionářů u nás přibývá téměř nejrychleji v Evropě. Jak rozmnožit vydělané miliony? A co dělat, pokud máte na kontě místo milionů jen pár tisícovek?

Rozhlédněte se kolem sebe. Je to ten muž v drahém obleku, který jede kolem v taxíku? Nebo ten mladý fotbalista, kterému fandíme u televize? Každopádně jsou všude kolem nás. Kdo? Dolaroví milionáři. Tak se říká lidem, jejichž osobní finanční majetek přesáhl jeden milion amerických dolarů (přepočtu na české koruny se jedná o částku zhruba 26 milionů). A v České republice takových lidí není málo.

Jen za loňský rok v Česku přibylo více než tisíc takto bohatých lidí, celkově jich mezi námi žije přibližně 11 tisíc. Oproti předchozímu roku se jejich počet zvýšil o 12 procent. Což je druhý největší nárůst v Evropě, před námi je jen Španělsko, kde se počet nejbohatších obyvatel zvýšil o 18 procent. Až na tyto dvě výjimky Evropa za zbytkem světa dost zaostává. Tato data vyplývají z celosvětové studie 2004 World Wealth Report společností Capgemini a Merrill Lynch.

Nárůst počtu velmi bohatých jednotlivců v roce 2003 oproti předchozímu roku
Hong Kong 30%
Indie 22%
Španělsko 18%
Jižní Korea 18%
USA 14%
Česká republika 12%
Čína 12%
Austrálie 11%
Kanada 11%
Velká Británie 8%

Zdroj: 2004 World Wealth Report

Nejlepší klima pro růst bohatství je v Severní Americe a v Asii. Nejrychleji přibývá bohatých jednotlivců v Hong Kongu, v loňském roce jich přibyla třetina. Daří se i bohatým v Indii či Jižní Koreji.

Ke konci loňskému roku bylo ve světě přibližně 7,7 milionu osob s finančním majetkem vyšším než jeden milion amerických dolarů, říká Patrik Horný ze společnosti Capgemini, která se na studii podílela. A to do jejich majetku nejsou započítány nemovitosti, ve kterých tito lidé žijí. Za loňských rok se počet bohatých lidí zvýšil o půl milionu. Nejvíce jich přibývá právě v Asii a Severní Americe. Bohatí v těchto regionech vlastní v průměru vyšší majetek než bohatí v Evropě.

Studie, která se na ty nejbohatší z nejbohatších zaměřuje už osm let, v posledních letech potvrzuje trend „profesionalizace“ bohatých. Dolaroví milionáři se rychle učí, jak své jmění rozmnožovat. A to se jim daří – jejich bohatství se za rok zvýšilo o téměř osm procent na 28,8 bilionu amerických dolarů.

Tak vysoký nárůst majetku bohatých osob odborníci původně neočekávali. Výnosnost investic v loňském roce snižovala válka v Iráku a stagnace evropských ekonomik. Navzdory těmto okolnostem jmění bohatých lidí rostlo, což svědčí o rostoucí kvalitě jejich investičních rozhodnutí, potvrzuje Horný.

Bohatí investoři se podle studie stále častěji chovají jako velcí institucionální investoři. Od svých finančních poradců očekávají nejen zachování kapitálu, ale především jeho akumulaci. V Česku využívají nejbohatší obyvatelé jako ekonomické poradce obvykle zaměstnance privátních oddělení klasických komerčních bank. A jak se vlastně takové miliony rozmnožují?

Struktura finančního majetku velmi bohatých jednotlivců
Produkt 2002 2003
Investice s pevným výnosem 30% 25%
Hotovost a vklady 25% 10%
Cenné papíry 20% 35%
Nemovitosti 15% 17%
Alternativní investice 10% 13%

Zdroj: 2004 World Wealth Report
Poznámka: Mezi alternativní investice patří především investice do zajištěných fondů, nákup cizích měn, umění apod.

Bohatí soukromí investoři loni těžili především z výrazného nárůstu hodnoty stávajících i dodatečných akciových investic, jelikož se vnější podmínky na trhu cenných papírů stabilizovaly, vysvětluje Patrik Horný, osoby s finančním majetkem přesahujícím 1 milion amerických dolarů patřily k prvním investorům, kteří se začali odvracet od nízkovýnosových cenných papírů s fixním příjmem. Patrný je také návrat k majetkovým cenným papírům, specializovaným investičním instrumentům a alternativním investicím.

skoleni_29_6

Kvůli nízkým úrokovým sazbám si popularitu nejen mezi bohatými investory získaly především investiční fondy a strukturované investiční produkty.

Zdá se vám celý článek jako z jiné planety? Nebojte, podle ekonomů má Česká republika obrovský potenciál co do růstu počtu velmi bohatých lidí. Pokud jich bude přibývat takovým tempem jako dosud, za pár let tu budou milionáři všichni. A do té doby? Co třeba zkusit vyhrát první cenu v loterii?

Anketa

Jakou odhadujete velikost svého finančního majetku?

40 %
23 %
8 %
28 %
1 %
Odpovědělo 668 čtenářů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).