Hlavní navigace

Spořme, dokud jsme mladí

15. 2. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Chcete si založit stavební spoření a ještě vám nebylo třicet? Anebo jste se už stali rodiči, babičkami nebo dědečky a chcete spořit dětem či vnoučatům? Zkuste využít juniorských slev a akcí spořitelen!

Mladý člověk je pro banku nebo spořitelnu hned druhým nejlákavějším klientem vůbec. V míře atraktivity ho předstihne jen člověk zaručeně bohatý. Finanční instituce věří v potenciál mládí a byly by hloupé, kdyby si možného milionáře nechtěli naklonit už od útlého věku. A tak tu máme výhodná studentská konta, slevy, akce, soutěže a bůhvíco ještě.

Stavební spořitelny tohoto prostředku, který navíc navenek dobře vypadá (pomoc mladým a perspektivním jedincům nebo začínajícím rodinám je přece záslužná a uznáníhodná…), samozřejmě využívají také. Na některých „juniorských programech“ může člověk docela ušetřit, jiné se však spíše podobají nablýskaným šidítkům, které sice někomu mohou připadat zajímavé, moc reálného užitku z nich však neplyne. Posuďte sami:

Poměrně příjemnou úsporou peněz může být pro mladé do 25 let tzv. tarif M od Raiffeisen stavební spořitelny (profil). V jeho rámci dostanete slevu 25 % z poplatku za uzavření smlouvy (zaplatíte tedy jen 0,75 % z cílové částky oproti 1 %) a navíc nemusíte nic platit za vedení účtu (úspora 180 Kč ročně). To ale není všechno. Tento tarif je také spojen s nízkými splátkami úvěru (0,3 % z cílové částky) a velmi dlouhodobým splácením úvěru (až 21 let). Pokud si úvěr nevezmete, dostanete po pěti letech spoření bonusové úrokové zvýhodnění (4 % místo původních 3 %).

Slevu z poplatku za uzavření smlouvy ve výši 25 % (opět úspora 0,25 % z cílové částky) dostanete i u Modré pyramidy (Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky, profil). Ovšem jen v případě, že je vám méně než 29 let a využijete tzv. Junior Program.

Wüstenrot stavební spořitelna (profil) pro mladé do 26 let připravila program FUTURUM. Z jeho výhod však mohou těžit jen ti, kteří chtějí uzavřít následnou smlouvu, a to buď sami po sobě, nebo po někom z rodiny. Jen v tom případě jim totiž po 5 letech spoření může být připsáno úrokové zvýhodnění 10 %, po 6 letech 20 % a po 7 letech 40 % z úroku. Je ale nutné dodat, že člověk tento bonus nedostane, pokud zažádá o úvěr. Za to každému dítěti do 14 let je nabídnut 1 rok životního a úrazového pojištění u pojišťovny Wüstenrot zdarma a mladým od 14 do 26 let je zdarma věnována mezinárodní studentská karta ISIC nebo mezinárodní karta pro mládež IYTC. Obě se dají poměrně spolehlivě uplatnit při slevách na vstupném u nás i v zahraničí.

Rodiče, kteří chtějí své nezletilé dítě skutečně globálně zaopatřit, pak mohou u Wüstenrotu uzavřít ještě zvýhodněnou netradiční kombinaci životního pojištění a stavebního spoření START, kdy rodič platí dítěti pouze životní pojištění v Životní pojišťovně Wüstenrot (což prý dělá ve standardních případech 2000 – 2500 Kč měsíčně) a ta z této částky vkládá 1500 Kč za měsíc na účet stavebního spoření dítěte. Dítě tak může těžit jak z výhod stavebního spoření, tak životního pojištění. Navíc se neplatí poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření a zdarma je i vedení účtu.

Specialistou na různé doplňkové akce pro mládež je Liška (Českomoravská stavební spořitelna, profil). Pro klienty, ale pozor i neklienty, od 13 do 26 let připravila tzv. FOX Klub (příp. E-FOX Klub). Ten pořádá různé kulturní a sportovní akce, kam mají členové vstup zdarma či se slevou, vydává FOX kartu na slevy na oblečení, obuv, kosmetiku, vstup do fitness center a diskoték, pořádá soutěže, nabízí reklamní dárečky apod. Také vydává vlastní časopis, kde se má člověk nové generace dozvědět „o všem, co ho zajímá“.

Pro poněkud praktičtější klienty do 30 let ale Liška také něco má. V programu FOX Plus 2002 mohou získat úrazové pojištění u pojišťovny AIG na jeden rok zdarma a nyní také nově deset dní cestovního pojištění platných kdekoliv po světě zdarma. Podmínkou přístupu k výhodám FOX Plus 2002 je věk do 30 let, uzavření smlouvy na minimální celkovou částku 160 000 Kč, uhrazení poplatku za uzavření smlouvy a vklad min. 1000 Kč na účet do 3 měsíců od uzavření smlouvy.

Také Buřinka (Stavební spořitelna České spořitelny, profil) nabízí mladým rok úrazového pojištění zdarma. Její juniorský program se jmenuje SUMA 2002 a je určený pro všechny klienty do 29 let, kteří uzavřou smlouvu o stavebním spoření s minimální cílovou částkou 120 000 Kč a zaplatí poplatek za uzavření smlouvy. Kromě bezplatného pojištění je pro ně ještě připravena celoroční slosovací soutěž o 48 discmanů.

Jedinou stavební spořitelnou, která se nijak nesnaží zvýhodňovat mladé klienty je Hypo stavební spořitelna (profil). To ovšem neznamená, že by pro mladé měla být mimo hru. Zvláště pak když nabízí výhodný úrok z úvěru ve výši 4,9 % (ostatní 5 – 6 %). Vždyť, ruku na srdce, stavební spořitelna by se měla přeci jen vybírat spíše podle parametrů stavebního spoření a podmínek poskytování úvěrů než podle soutěží nebo jednorázových akcí.

skoleni_27_5

Proto pilně vybírejte a porovnávejte všechny charakteristiky, pokud vám u vybrané spořitelny navíc poskytnou i juniorské výhody, chutě jich využijte!


CČ......cílová částka

Anketa

Využíváte některou z nabídek stavebních spořitelen pro mladé?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).