Vlákno názorů k článku Spořicí účty nebo termínované vklady? Někdy to první je spíš druhé od Ondra - Před chvílí jsem přečetl jeden článek. Píše se...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 4. 2013 9:26

    Ondra (neregistrovaný)

    Před chvílí jsem přečetl jeden článek. Píše se v něm, že peníze v bance nejsou už naše, že jsme je bance půjčili.

    http://proinvestory.cz/jaka-skutecna-pozice-bankovnich-vkladu

    Podle něj to jsou půjčky, ne vklady. Mohl by se k tomu někdo z místních znalců vyjádřit?

    Děkuji

  • 12. 4. 2013 11:33

    Intri (neregistrovaný)

    Nejsem žádný znalec, ale tohle je podle mě jen slovíčkaření bez reálného dopadu. Ve skutečnosti je tomu tak, svoje peníze finančním institucím půjčujeme a ony díky nim vydělávají miliardy rok co rok. A půjčujeme jim je za onen směšný úrok. To krásné na tom je, že jim dáváme peníze pro jejich business i tím, že si vedeme běžný účet a peníze máme na něm - a ještě jim za to platíme. Pravda, banka si nemůže dovolit tyto peníze proinvestovat a pak je nemít okamžitě k dispozici k výběru, ale k tomu mají zase zavedené limity propagované jako "ochrana klienta před zneužitím". Limit pro banku znamená, že vám nemusí vyplatit víc peněz za dané období, než kolik je stanoveno - tudíž že nadlimitní částky si může používat dle libosti, pokud si je jistá, že třeba za týden bude ty peníze mít opět k dispozici.

    Holt vítejme v bankovním businessu. Dáváme někomu vydělávat stovky milionů až miliardy a ještě mu za to platíme. Netřeba říkat, že na nízké úroky na spořících účtech vás "nikdo nenutí přistoupit," můžete si ty peníze klidně nechat doma. Ale s bankami nehnete, ty jsou typicky v ČR vyděračské a vždycky byly. Co mám známé v zahraničí, pojem poplatek je jim u základních služeb (vedení účtu, odchozí a příchozí platby, elektronické výpisy a informační zprávy atd.) neznámé. Ale pokud vím, máme kupodivu jedny z nejvyšších úroků na spořácích - byť si tímto nejsem jistý, mám jen kusé informace.

  • 15. 4. 2013 6:29

    jarda (neregistrovaný)

    A co takhle zkusit účet bez poplatků? Proč strkat jedné bance peníze za něco, co mám v druhé banca zadarmo? Ono totiž stačí jen zvednout zadek a rozhlédnout se. To neustálé nadávání líných kůží na poplatky je hloupé a naprosto směšné.

  • 12. 4. 2013 11:35

    Santiago (neregistrovaný)

    To je otazka, co si presne predstavujes pod 'vklad'. Vklady v bankach maji povahu pohledavek za bankama, rozhodne jsou tedy bliz 'pujckam' nez treba 'uschove' (napr. v tom, ze jsou soucasti ucetni rozvahy bank).

    Na druhou stranu i papirove penize jsou svym zpusobem fiktivni pohledavka za centralni bankou, takze ulozenim penez do banky clovek vymeni jednu pohledavku za jinou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).