Hlavní navigace

Spořicí účty nebo termínované vklady? Někdy to první je spíš druhé

12. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Hledáte dobrý spořicí účet, ale místo něj najdete termínovaný vklad převlečený za „spořák“. Tak tomu je u nás konec.

Některé banky a družstevní záložny rády označují spořicími účty i produkty, u kterých je pevně stanovená doba fixace. Přitom z pohledu finanční gramotnosti je spořicím účtem produkt, který slouží k dočasnému odkladu finančních prostředků, které jsou přitom uložené „na viděnou“, tedy kdykoli si je můžete vybrat. Naproti tomu termínované vklady jsou produktem pro dlouhodobé uložení přebytečných peněz.

V našich srovnávačích jsme toto rozdělení přehlíželi a produkty jsme zařazovali seriózně podle oficiálního názvu, tak jak je popisují v nabíce dané finanční instituce. Takže pokud existoval „spořicí účet“ s možností fixace na 5 let a byl určen pro vklady např. nad 5 milionů korun, tak takový produkt byl na samém vrcholu nabídky, protože měl oprávněně nejvyšší úrok. Náš srovnávač pak ukazoval, že nejvyšší dosažitelný úrok je např. 5,05 % p.a., ale už vám hned nesdělil, že je pouze pro vklady nad 5 milionů a 5letou fixaci. Tuto informaci jste si museli rozkliknout.

Ten, kdo si chtěl porovnat nabídku spořicích účtů s okamžitým přístupem k penězům, mohl být oprávněně zklamaný (přiznejme si to, spíše pořádně naštvaný).

A protože někteří z vás, čtenáři Měšce, nám toto vytýkali, v dubnu jsme provedli zásadní změnu. Ve srovnávači spořicích účtu na Měšci nyní najdete výhradně spořicí účty bez výpovědní doby. Naproti tomu v srovnávači termínovaných vkladů jsou i spořicí účty s výpovědní dobou. Pokud nějaký produkt umí obě možnosti, nabídku bez výpovědní doby najdete ve spořicích účtech a úroková pásma s fixací jsme přesunuli do termínovaných vkladů.

Když nyní na Měšci budete hledat spořicí účet, najdete to, co opravdu hledáte. Děkujeme vám za podněty!

Co je nového

  1. Ve srovnávači spořicích účtů nyní najdete jen spořicí účty bez výpovědní doby.
  2. Spořicí účty s výpovědní dobou jsme přesunuli do termínovaných vkladů. Název zůstal produktů zůstal beze změny.
  3. U spořicích účtů jsme přidali informaci, zda je nutný běžný účet v bance.
  4. Přidali jsme způsob připisování úroků u spořicích účtů i termínovaných vkladů

Chyba, o které víme: Pokud banka nebo záložna úrok připisuje přímo na běžný účet a ne na vklad, naše kalkulačka nebude přesná. Na tento způsob připisování vás ale upozorníme v ikoně „?“

skoleni_4_3

Top 10 spořicích účtů (řazeno podle úrokové sazby)

Top 10 spořicích účtů
Společnost Produkt Úroková sazba p.a.
Metropolitní spořitelní družstvo Spořicí konto 2,80
WPB Capital WPB Spořicí účet bez výpovědní lhůty 2,20
Waldviertler Sparkasse Bank Spořící účet k běžnému účtu 2,00
mBank eMax Plus (s podmínkou) 2,00
Moravský Peněžní Ústav Spořicí účet 1,90
Air Bank Top3 garance 1,80
Equa bank Spořicí účet 1,80
Wüstenrot hypoteční banka Wüstenrot Spořicí účet F 1,80
UniCredit Bank Spořicí účet Prima 1,60
Sberbank Spořicí účet 1,73
ZUNO BANK Spoření Plus 1,70
Raiffeisen stavební spořitelna Zlatý účet 1,70
LBBW Bank Spořicí účet GARANT 1,55
ING Bank ING Konto 1,50
AXA Bank Spořicí účet 1,50

Tato tabulka i srovnávač porovnává banky a družstevní záložny. Do redakce jste nám psali stížnosti na Air Bank, že nedrží svůj slib, protože jsou banky s vyšším úročením účtů. Není tomu tak, naopak, Air Bank (zatím) opravdu drží krok a patří mezi top 3 banky s nejlepšími úroky bez podmínek. Podle srovnávače jsou před ní mBank a WSPK, nicméně jde o spořicí účty, které mají omezenou horní hranici vkladu a v případě mBank je potřeba splnit i další podmínky. Další subjekty nad Air Bank jsou spořitelní družstva, tedy ne banky, a na ně se garance Air Bank nevztahuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).