Hlavní navigace

Panelové byty: Kvalitní bydlení za dobrou cenu nebo život v ghettu?

15. 4. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Představují panelové byty, které během současné krize poklesly nejvýrazněji, vhodnou možnost, jak bydlet levně?

Ceny nemovitostí v tomto roce nejspíše budou nadále klesat. Nejspíše se tak nepotvrdí odhady některých nemovitostních analytiků, ale i developerů, že rok 2013 bude zlomový a ceny budou znovu růst. Důvodem je především stále zhoršující se ekonomická situace. V roce 2012 poklesl hrubý domácí produkt o 1,2 % a v tomto roce bude hospodářská recese nejspíše pokračovat . Docházelo také k poklesu reálných mezd, pokles mediánu, respektive nejčastějšího příjmů, byl ještě mnohem větší. Češi šetří a banky z toho příliš radost nemají. Čtěte také: Češi mají na vkladech 3 biliony korun. Banky z toho ale radost nemají


Autor: Dalibor Z. Chvatal

Někde je panelové bydlení žádané, jinde se jedná o ghetta

V takovém prostředí se nemovitostem nedaří a zaznamenávají další poklesy cen. Zatímco ještě před krizí v roce 2007 byla minimální diferenciace mezi cihlovými byty, panelovými byty nebo novostavbami, nyní se situace výrazně změnila. Nejvýrazněji poklesly ceny právě panelových domů, v některých lokalitách činil pokles cen i více než třetinu.

Vydrží panelové domy?

Stavební technici se často ohledně životnosti panelových domů neshodnou. Zatímco jedna strana tvrdí, že panelové domy dosluhují a objevují se zde nejrůznější statistické závady, ať už kvůli charakteru samotných panelových domů nebo neodbornému zásahu majitelů bytů (například v podobě odbourávání nosných zdí), druhá skupina tvrdí, že panelové domy tu budou „napořád“ – jejich životnost tedy lze odhadovat na minimálně 100 let.

Na druhou stranu však uznávají, že majitelům panelových domů budou růst náklady na údržbu těchto bytů, jejich příspěvky do fondu oprav tak nejspíše budou narůstat.

Zateplení je základ

Společnost Porsenna podle studie Potenciál úspor také varuje před energetickou chudobou, která spočívá v neuměrných nákladech na nezateplené panelové domy. Majitelé těchto nemovitostí nemají pak dostatek prostředků, aby si peníze ušetřili a vynaložili je právě na zateplení. Energetická chudoba údajně hrozí polovině domácností. Na vině jsou i obnovitelné zdroje energie. Čtěte také: Průmyslníci: Problém s obnovitelnými zdroji může zdvojnásobit nezaměstnanost

Dnes je koneckonců možné dosáhnout i u panelových domů nízkoenergetických standardů bydlení, je však nutná větší vstupní investice a větrání formou rekuperace vzduchu. Panelové domy, ať už se nám líbí či ne, mají ideální tvar pro efektivní zateplení a výměnu oken, teplotní mosty se tak můžou z velké části eliminovat.

Obslužnost se výrazně zlepšila

Zatímco v 70. letech byla panelová sídliště stavěna bez vyřešení dopravní obslužnosti, stejně jako s nedostatkem služeb (školy, školky, obchody), nyní je situace značně odlišná. Školy jsou často poloprázdné, není v řadě případů ani větší problém s umístěním dítěte do školky.

Dopravní obslužnost většiny sídlišť v hlavním městě je vyřešená velmi dobře. Obyvatelé Bohnic můžou využívat metra Kobylisy, obyvatelé Barrandova zase tramvajovou rychlodráhu . V jižním městě je zase již delší dobu červené metro. Nově vybudované metro učinilo ze Stodůlek, Hůrky a Zličíny vyhledávanou lokalitu. Nedávná rekonstrukce tramvajové tratě Anděl – Řepy, která stála 791 milionů, také mírně zrychlila tramvajovou dopravu v této oblasti.

Pozor na hloupé sousedy

Pokud tedy chcete koupit panelový byt jako startovní bydlení, zajímejte se o lokalitu dané nemovitosti, stejně jako možný rozvoj této oblasti. V tomto případě také určitě zazvoňte také na zvonek a zjistěte si něco více o vašich sousedech.

Pokud tak neučiníte, pak můžete být nepříjemně překvapeni, když si sousedé a ostatní majitelé na shromáždění odhlasují rekonstrukci panelového domu ve formě minimální izolace, oranžovo-růžovou fasádu a v netransparentním výběrovém řízení zvítězí firma na správu panelového domu, která má akcie na majitele. K tomu ještě společné prostory předsedkyně pronajímá vlastním firmám, a to za nájem, který zdaleka neodpovídá tomu tržnímu. A aby toho nebylo málo, tak někteří představitelé jsou bývalými spolupracovníky STB, uvádí Radim Novotný, jeden z nespokojených vlastníků panelového bytu a dodává:  Tohle není poslanecká sněmovna, ale realita. Nikdy bych si už panelový byt kvůli tomu nekoupil, uvádí Novotný. 

Sám prý bydlí v novostavbě, kde je výrazně spokojenější: Novostavby kupují především mladí lidé a mnohem více se zajímají o dění ve společenství vlastníků nebo družstvu. Jsou zde i štouralové, kteří pečlivě kontrolují každou nákladovou položku. Když třeba jsme měli účet u České spořitelny, pak jsme na fórů řešili, že zbytečně vyhazujeme peníze za poplatky za vedení účtu. Nyní máme účet v jiné bance a nic neplatíme. Konečně jsem měl pocit i vlastní seberealizace, nikoliv beznaděje ze současné situace, dodává Novotný.

Vzniknou ghetta?

Příjmové rozdíly se tak zvyšují a lze očekávat, že do panelových sídlišť se budou koncentrovat nižší sociální skupiny. Na druhé straně však Česká republika stále patří mezi země s nejnižší příjmovou nerovností.

Hrozí u nás vznik takzvaných „zón“, jak se označují panelová sídliště v okrajových částech měst ve Francii (především Paříže), kde bydlí převážně nižší sociální skupiny (koncentrují se zde také menšiny) a je zde vysoká nezaměstnanost a kriminalita? Zde není odpověď jednoznačná.

Pokud se podíváme na Prahu, nezaměstnanost dosahuje kolem 4% hranice a příjmy jsou zde podstatně vyšší, než ve zbytku republiky. Panelová sídliště jsou bezpečná a developeři se zde nebojí stavět své projekty, především kvůli nižší ceně pozemků. Je proto otázkou, zdali vyjádření majitele společnosti Central-Group Dušana Kunovského, který panelová sídliště označuje jako ghetta, se skutečně zakládá na pravdě. Čtěte také: Z paneláků se stanou ghetta, tvrdí developeři

legislativni_zmeny_21

Například projekt této společnosti v Horních Měcholupech vzniká nejen hned vedle panelového sídliště, ale také společně s projektem společnosti Ekospol. A lidé tyto projekty vedle panelových domů kupují, ležáků je zde překvapivě méně, než v jiných částech Prahy, kde jsou ceny bytů, vzhledem k současné situaci na trhu nemovitostí, nereálné.

To však nemusí platit v jiných městech, proto zde obecné poučky pro Prahu neplatí – zatímco například v Plzni je o panelová sídliště zájem, především kvůli nízké nezaměstnanosti, zcela opačná situace je například v Bruntále nebo Mostu. Proto je nutné danou nemovitost analyzovat komplexně, nikoliv předsudky a emocemi. O tom, jak hodnotit danou lokalitu a nemovitost se dočtěte v článku: Ceny bytů v roce 2013: Bytů je mnoho, čekejme další pokles

Anketa

Bydlíte v panelovém domě?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).