Už v úvodu se píše, že jde o spořící účty u bank - Fio není banka. To je jako bych tvrdil že je to špatnej článek, protože mám € termíňák s týdení obnovou s úrokem 3,25% (mám u fio - považuji to za vhodnější než mít € na spořícím).
To je sice pravda, avšak pokud s penězi pracujete aby vynášely více, jsou zde převody na koruny a obráceně dle sazebníku ČSOB a ty jsou třeba skoro dvojnásobně dražší než v LBBW.
Navíc, pokud by klientů s euroúčty u FIO přibylo, půjdou úrokové sazby na termínovaných eurovkladech rapidně dolů. Zatím je to asi zanedbatelné.
Kdo alespoň trochu sleduje jak se chová devizový trh a vyjádření světových špiček k manipulacím s malými a slabými měnami. Tak ten musel vidět, že před časem koruna posílila až k 23 Kč/eur, aby za půl roku spadla na chvíli nad 29 Kč/euro a nyní je zase s ohledem na výkonnost průmyslu neskutečně silná kolem 26 Kč. Osobně předpokládám, že za pár měsíců bude velkými hráči oslabena tak k 32 Kč za euro a možná i víc. Proto ten, kdo má spořící účty jak v korunách a také i v eurech, by si měl teď část korun opět vyměnit na eura a pár měsíců počkat. Domnívám se, že výnos z této transakce mu násobkově vynese daleko víc než jsou připisované úroky.
Proto by nadpis článku měl správně znít: Spořící účet v cizí měně se příliš nevyplatí pro pasívního klienta.
ČNB vyhlásila (v době, kdy byla CZK nejslabší) jako dlouhodobou rovnovážnou cenu 26,50 a opravdu to tak vypadá, že dlouhodobě by měla koruna kolem této ceny oscilovat. Nyní je sice trochu nad, ale dlouhodobý kurz kolem 32 bych neviděl (za předpokladu, že se nestane něco mimořádného).