Povinnost opatřit si před jakoukoli krátkodobou cestou na území Spojeného království (Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska) cestovní povolení začne platit 2. dubna 2025. Podávání žádostí o elektronické cestovní povolení ETA (Electronic Travel Authorization) se ovšem spouští už 5. března 2025.
Upozorňujeme, že se nejedná o zavedení vízové povinnosti pro občany České republiky, ale o registraci v automatizovaném systému, která bude probíhat online prostřednictvím oficiální internetové stránky,
vysvětluje ministerstvo zahraničí.
Jde o součást plánu Spojeného království na úplnou digitalizaci hranic. Cestujícím má ETA urychlit například odbavení na letišti – veškeré údaje budou již zavedené v systému, při odbavení tak postačí naskenovat pas.
Na druhé straně ale ETA zvýší cestovatelům náklady na cestu – vydání elektronického povolení je zpoplatněné částkou 10 GBP (od 9. dubna podraží na 16 GBP).
Kdo bude povolení potřebovat?
Každý, kdo se chystá na území Spojeného království na dobu kratší než 6 měsíců. Povinnost se vztahuje na všechny věkové kategorie cestovatelů, tedy i malé děti a kojence.
Výjimku má mít jen ten, kdo cestuje letadlem a na letišti v UK má pouze mezipřistání, při kterém neprochází hraniční kontrolou – v případě tranzitu přes Spojené království bez hraniční kontroly se ETA nevyžaduje.
Pokud ale hraniční kontrolou procházet budete, třeba když cestujete na vícero navazujících letenek, povinnost mít platné cestovní povolení se vás týká.
Jestliže si nejste průběhem vaší cesty jistí, vyplatí se poradit se s leteckou společností, případně cestovní kanceláří.
Cestovní povolení pak nepotřebují ani cestující s britským vízem, pracovním či studijním povolením, nebo ten, kdo má vedle českého zároveň i britské či irské občanství.
Jak o cestovní povolení ETA požádat?
K podání žádosti lze využít oficiální aplikaci UK ETA:
Pro vyplnění žádosti skrze aplikaci budete potřebovat cestovní pas a platební kartu na úhradu poplatku. Počítejte také s tím, že je potřeba pořídit fotografii pasu a vyfotit svůj obličej.
Pokud nevládnete angličtinou, může za vás žádost podat i někdo jiný. Při podání žádosti skrze aplikaci byste ale měli být s ním – bude třeba vás vyfotit.
Pokud cestujete ve skupině, musíte žádost podat za každého účastníka výpravy jednotlivě.
Možnost zažádat o ETA se spouští 5. března.
Kdo nechce stahovat aplikaci, může žádost podat skrze formulář na oficiálních webových stránkách gov.uk. Při podání žádosti za jinou osobu pomocí online formuláře nemusí být daná osoba s vámi. Budete ale potřebovat její pas.
Kolik podání žádosti stojí?
Cena registrace je stanovená na 10 GBP, od 9. dubna 2025 podraží na 16 GBP. Platí se vždy za každého cestujícího – to znamená, že pokud cestujete jako 4členná rodina, za cestovní povolení zaplatíte celkem 40 GBP, po zdražení 64 GBP.
Za jak dlouho a jakým způsobem povolení obdržíte?
Celý proces, od podání žádosti až po vydání vašeho povolení, by měl standardně trvat 3 pracovní dny. Jak ale doporučují oficiální stránky britské vlády – je lepší nenechávat nic náhodě a o cestovní povolení raději požádat dříve.
Jakmile bude vaše cestovní povolení vyřízené, obdržíte potvrzení e-mailem. Platnost ETA začíná dnem obdržení.
S sebou na cestu e-mail s potvrzením tisknout nemusíte. Cestovní povolení ETA je elektronické, potřebné údaje se na letišti či při hraniční kontrole načtou skrze váš cestovní pas.
Jak dlouho ETA platí?
Elektronické povolení bude mít platnost 2 roky – využít jej tedy budete moct opakovaně. Ovšem pozor: ETA bude vždy navázaná na číslo cestovního dokladu, které jste uvedli v žádosti. Pokud vám během dvouleté lhůty pas vyprší, budete muset o cestovní povolení žádat znovu.