Hlavní navigace

Španělsko otřásá celou eurozónou

17. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nervozita okolo Španělska pokračuje. Výnosy 10Y dluhopisů vyskočily až 6,15%, nejvýše od listopadu loňského roku

Nervozita okolo Španělska pokračuje. Výnosy 10Y dluhopisů vyskočily až 6,15%, nejvýše od listopadu loňského roku. Zřejmě jde o dozvuk páteční informace, že si španělské banky v březnu u ECB půjčily rekordních 316 mld. EUR, což je jen důkaz toho, že jsou prakticky odstřihnuté od trhu. Navíc je zřejmé, že před LTRO ve velkém nakupovaly španělské bondy, což se teď může, s tím jak jejich cena klesá, obrátit proti nim (ztráty + doplňování kolaterálu u ECB).

Dnes se bude napjatě čekat na výsledky španělské aukce 12-ti a 18-timěsíčních poukázek, v plánu je 2–3 mld. eur.

Trochu jako z jiného světa se jeví prohlášení člena ECB J. Asmussena. Podle něj je nejhorší z krize za námi a na tahu jsou vlády. Znovu opakujeme, ECB sice zabránila totálnímu kolapsu a koupila čas. Jak se ale ukazuje, koupila ho méně, než si asi i sama myslela. Pokud to půjde se španělskými výnosy takhle dál, tak nás to nejhorší naopak teprve čeká …

Blížící se francouzské prezidentské volby se postaraly o rozruch ohledně mandátu ECB. Sarkozy ve své kampani totiž slibuje jeho rozšíření o podporu ekonomického růstu. Proti tomu se včera ohradilo Německo ústy mluvčího A. Merkelové. Pro ně zůstává role ECB (a zaměření na inflaci) nedotknutelné.

Čína udělala další krok k volné směnitelnosti juanu – nezbytné podmínce, pokud se ten má stát globální měnou. Konkrétně rozšířila na dvojnásobek interval, ve kterém se může pohybovat juan vůči dolaru, na +/- 1%. Čína tím ale zřejmě sleduje i další cíle. Zaprvé chce ukázat světu, že nepochybuje o robustnosti (ochabujícího) růstu domácí ekonomiky, a že si takový krok může dovolit. Navíc se blíží výroční zasedání MMF, kde je Čína tradičně peskována za manipulaci s kurzem, tohle by mělo kritiku otupit.

Únorová obchodní bilance EMU se zbytkem světa pozitivně překvapila. Export rostl o 11%, tažen hlavně Německem a Francií. Dovoz rostl z důvodu chabé domácí poptávky pomaleji, 7% r/r (a to se ještě na dovozu projevila zvýšená spotřeba ropy a plynu z důvodu únorových mrazů). Dohromady to dělá přebytek 2,8mld EUR (loni to byl stejně velký schodek).

Dařilo se i americkým maloobchodním tržbám, v březnu přidaly 0,8% m/m, čekalo se jen +0,3%. Spotřeba domácností tak zůstává silným faktorem pro růst ekonomiky. Po rozpačitých datech z trhu práce tak mohou představitelé Fedu na nějaký čas odložit myšlenky na QE3. Dnes vyjde březnová průmyslová produkce, čeká se m/m růst +0,3%.

Včera reagovali další členové polské CB na páteční data za inflaci (3,9% r/r, v souladu s očekáváním). J. Winiecki prohlásil, že sazby jsou příliš nízko na to, aby dokázalo srazit inflaci, a že by měli reagovat. Další dva (spíše jestřábí) členové, Bratkowski a Zielinsk-Globocka se nechali slyšet, že rozhodnutí bude záviste na datech z reálné ekonomiky (trh práce, průmysl, maloobchod). S tím souhlasíme, pokud se potvrdí slábnutí ekonomiky, tak by to dohromady s rostoucí nervozitou

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).