A proc to tedy podepisuje? Chapu to spravne ze spotrebitel neco podepsal a pak mel tolik drzosti si jit k soudu stezovat, ze se mu to nelibi? Nemeli by jim misto toho sebrat obcanky?
Zajimave ze podle nasich soudu si lze smlouvou platne sjednat neurcity poplatek, u ktereho ani nemusi receno ze za nej spotrebitel vubec nejakou sluzbu dostane. Ale neurcite sjednany rozhodce je neplatny?
Myslím, že zavádění paralelního práva, něco na způsob opričniny z Ruska za doby cara Ivana Hrozného, není dobrá věc, a měla by se potírat.
Bohatě stačí, že zde máme už několik skupin lidí, pro které neplatí zákony – exekutory, rozhodce, Rómové, a další. A rozhodně to státu ani spravedlnosti neprospívá.
A myslím, že není třeba zastírat, že rozhodčí soudy jsou vedeny v případě spotřebitelů snahou především skrouhnout jejich možnosti dovolat se spravedlnosti a práva. Proto by zde měla být státem volena tvrdá a nekompromisní pravidla, ideálně rozhodce v občanském případě zakázat zcela.
Nedávno zde byl článek, kdy se dlužník domáhal zneplatnění směnky, protože zde bylo K. Vary, nešlo tedy vůbec o to zda dlužník si půjčil peníze a nevrátil, ale že má být Karlovy Vary. A u rozhodčích doložek, také nejde o to, že si někdo půjčil a nevrátil, anebo že rozhodce rozhodl špatně, když uložil dlužníkovi dluh vrátit, ale jakási neprůhlednost určení rozhodce. Já jsem z článku vyrozuměl, že většina rozhodčích doložek je v pořádku. Ovšem nyní se může rozvinout hnutí typu „poplatky zpět“ a kdo má exekuci podle rozhodnutí rozhodce se bude domáhat jejího zastavení a dlužníkům narostou dluhy o výlohy advokátům (a další výlohy), kteří se určitě jejich kauz ochotně ujmou.