Hlavní navigace

Názor k článku Sociální a zdravotní pojištění 2023: O kolik si připlatíte na zálohách? od Michal Kubeček - V té spoustě lidí "na minimálních zálohách" budou...

  • 22. 9. 2022 11:59

    Michal Kubeček

    V té spoustě lidí "na minimálních zálohách" budou spousty lidi co prostě mají živnost a vůbec nebo jen naprosto minimálně jí vykonávají. Ono už totiž dávno není potřeba živnost přerušovat např při zaměstnání..

    Ti tam spíš nebudou, protože OSVČ vykonávající vedlejší činnost zálohy na zdravotní pojištění platit nemusí a pokud v předcházejícím roce nedosáhla rozhodné částky, nemusí platit ani zálohy na sociální pojištění.

    Ale jinak souhlasím, že je úsměvné (nebo alarmující, podle úhlu pohledu), jak se pravidelně zvýšení minimálních záloh v článcích prezentuje jako "budete platit víc". Skoro jako by se automaticky počítalo s tím, že každý vykazuje jen tolik, aby vyšší než minimální neplatil. Zajímavé je i to, že se mnohem větší pozornost věnuje zálohám než sazbě, která se pak skutečně zaplatí v rámci ročního vyúčtování. (To se ovšem netýká jen záloh zdravotního a sociálního pojištění, stejně tak se teď všude usilovně řeší "vysoké zálohy" za elektřinu a plyn.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).