Nechápu stále dokola tyto články "kolik zaplatíte navíc na zálohách" a pak se mluví o MINIMÁLNÍ záloze. Proboha kolik podnikatelů co opravdu něco dělají platí minimální zálohy? Na kolik % podnikatelů tento článek cílí? Já na zálohách zaplatím přesně podle toho kolik vydělám a nějaké minimum je mi úplně ..
Takže podle vás podnikatelé, kteří se nepřehoupnou přes minimální zálohy nic nedělají? :) Vy si myslíte, že skupina podnikatelů, kteří platí minimální zálohy, je malá? Např. v roce 2016, kdy ministryně práce Marksová posílala OSVČ dopis s apelem, aby si platili podnikatelé zálohy vyšší, MPSV odhadovalo, že z podnikatelů na hlavní činnost si platí minimální zálohy přibližně polovina. Myslíte si, že se svět za těch pár let natolik převrátil, že se z tohoto významného podílu stal nicotný? Neříkám, že se ten podíl nezměnil vůbec, ale dá se předpokládat, že počet takových podnikatelů je stále velmi významný.
Navíc, jestli jste se díval do článku, je tam vždy uvedeno i to, jak se záloha vypočte a z textu se dá jednoduše vyvodit, jak si může vypočíst své zálohy i ten, na koho se minimální vyměřovací základ vztahuje.
Nehledě na to, že ve svém textu navíc uvádím výši nových minimálních a maximálních vyměřovacích základů atp - vždy s návodem na výpočet.
Je mi jasný, že článek nikdy nebude užitečný pro všechny, to by nemohlo vycházet nic. To, že se nezdá užitečný vám ale opravdu neznamená, že není užitečný pro ostatní.
Zdravím, Hájková
Zkuste předvést odbornost a napsat sem měsíční příjem odpovídající akorát zlomu na minimální zálohy. Kolik to je? 20 tisíc měsíčně? 15? V té spoustě lidí "na minimálních zálohách" budou spousty lidi co prostě mají živnost a vůbec nebo jen naprosto minimálně jí vykonávají. Ono už totiž dávno není potřeba živnost přerušovat např při zaměstnání..
Nechápu, proč si to nespočtete sám, ale budiž :)
Stačí jít pozpátku po výpočtu, který ostatně uvádím v článku.
Vyjdeme-li z toho, že minimální měsíční vyměřovací základ je 10 081 Kč, pak základ daně činí 20 162 Kč.
Jak snad víte, základ daně jsou příjmy po odečtení výdajů. Pokud budeme předpokládat, že jde o živnostníka se 60% výdajovým paušálem, odpovídá to příjmům cca 50 405 Kč měsíčně (před odečtením výdajů).
U OSVČ s 80 % paušálem by to samozřejmě bylo ještě víc, u OSVČ se 40% paušálem zase méně. Paušál beru pro zjednodušení. Nedá se zde generalizovat, protože zatímco někteří podnikatelé mohou mít výdaje zhruba na úrovni paušálu, jiní nemají výdaje téměř žádné a po odečtení záloh jde téměř o čistý příjem (počítám rezervu pro nějakou malou daň).
Zdravím, Hájková
21. 9. 2022, 17:32 editováno autorem komentáře
Hezký cen, paní redaktorko,
dovoluji se vrátit k Vašemu zhruba 3 měsíce starému článku. Máte, prosím, již relevantní informaci, zda byla schválena min. mzda na r. 2023? Mělo by jít o MPSV navrhovanou částku 17.300 Kč. Jedná se mi o výpočet zdrav. pojištění pro osobu bez zdaň příjmu (OBZP). Nyní hradí má VŠ studující dcera 2.187 Kč a dle dle klíče (x 13,5%) by se mělo jednat o navýšení na 2.336,- Kč. Je to tak, prosím? Děkuji za reakci. Luděk
V té spoustě lidí "na minimálních zálohách" budou spousty lidi co prostě mají živnost a vůbec nebo jen naprosto minimálně jí vykonávají. Ono už totiž dávno není potřeba živnost přerušovat např při zaměstnání..
Ti tam spíš nebudou, protože OSVČ vykonávající vedlejší činnost zálohy na zdravotní pojištění platit nemusí a pokud v předcházejícím roce nedosáhla rozhodné částky, nemusí platit ani zálohy na sociální pojištění.
Ale jinak souhlasím, že je úsměvné (nebo alarmující, podle úhlu pohledu), jak se pravidelně zvýšení minimálních záloh v článcích prezentuje jako "budete platit víc". Skoro jako by se automaticky počítalo s tím, že každý vykazuje jen tolik, aby vyšší než minimální neplatil. Zajímavé je i to, že se mnohem větší pozornost věnuje zálohám než sazbě, která se pak skutečně zaplatí v rámci ročního vyúčtování. (To se ovšem netýká jen záloh zdravotního a sociálního pojištění, stejně tak se teď všude usilovně řeší "vysoké zálohy" za elektřinu a plyn.)