Hlavní navigace

Snížení rizikové averze k euru prospělo i koruně

20. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obchodování v regionu bylo včera ve vleku událostí na světových trzích. Příslib řešení situace v Řecku posílil euro na trhu s dolarem a pomohl i české koruně.

Zprávy a události

Prodeje existujících domů v USA vzrostly v říjnu o 2,1 % m/m (trh –0,2 %).

Stavebnictví v eurozóně pokleslo v září o 1,4 % m/m. Meziročně bylo o 2,6 % nižší.

Italská průmyslová produkce poklesla v září o 5,4 % y/y (trh –7,3 %). Průmyslové objednávky zaznamenaly pokles o 12,8 % y/y, meziměsíčně byly nižší o 4,0 %.

Polská zaměstnanost v říjnu meziročně stagnovala, v meziměsíčním vyjádření mírně poklesla o 0,1 %. Průměrná hrubá mzda v Polsku vzrostla o 2,8 % y/y. Meziměsíčně se zvýšila o 2,1 %.

Dnes zasedá euroskupina

Euru se v pondělí na trhu proti dolaru dařilo, když si připsalo zisky více než půl procenta. Společná evropská měna se tak dostala až na úroveň 1,28 USD/EUR. Investoři nakupovali eura zřejmě v rámci očekávané dohody o financování třetího balíku pomoci pro Řecko. Ministři financí euroskupiny o něm budou diskutovat dnes. Během nočního obchodování však euro své zisky zkorigovalo, když reagovalo na snížení ratingu Francie agenturou Moody’s. Agentura zdůvodnila odebrání nejvyššího ratingu nejistým krátkodobým i dlouhodobým fiskálním výhledem kvůli nižší domácí i zahraniční politice, spolu se strukturálními problémy francouzské ekonomiky. Už v lednu přišla Francie o nejvyšší rating u agentury S&P.

Makroekonomická data ukázala v USA na další oživení na trhu s nemovitostmi a v Evropě na pokračující recesi. Prodeje existujících domů v USA vzrostly v říjnu o 2,1 % (trh očekával pokles o 0,2 %), revidována dolů byla nicméně zářijová hodnota. Výrazně se také zvýšil ukazatel důvěry na trhu s nemovitostmi, a to na nejvyšší hodnotu od května 2006. V Evropě byla zveřejněna italská zářijová průmyslová produkce a průmyslové objednávky. Tyto indikátory vykázaly poměrně výrazný pokles, což je v souladu s recesí v jižním křidle eurozóny.

Dnes se kromě zasedání euroskupiny dočkáme dalších dat z amerického trhu s nemovitostmi. Už ráno byly zveřejněny německé ceny průmyslových výrobců. Ty v říjnu meziměsíčně stagnovaly (trh +0,1 %), v meziročním vyjádření byly o 1,5 % vyšší (trh +1,6 %).

Úspěšný začátek týdne pro regionální měny

Obchodování v regionu bylo včera ve vleku především událostí na světových trzích. Příslib řešení situace v Řecku se odrazily v posílení eura na trhu s dolarem. Ústup rizikové averze prospěl i středoevropským měnám. Koruna si připisovala zhruba 8 desetin procenta, když posílila až k úrovni 25,35 CZK/EUR. A podobné zisky vykazovaly i zlotý s forintem.

Účto_tip_změny21

Co do regionálních ekonomických dat byl včerejší den poměrně chudý. Zveřejněny byly pouze údaje z polského trhu práce. Zaměstnanost v říjnu zhruba v souladu s očekáváním stagnovala, průměrná hrubá mzda vzrostla o 2,8 % y/y a překonala tak očekávání trhu (2,4 % y/y).

Dnešek bude na zajímavá ekonomická data bohatší. Dočkáme se především říjnové polské průmyslové produkce, která by měla v meziročním vyjádření vzrůst o 2,9 %. Meziměsíčně by měla být vyšší o 4,1 %. Důvodem by ale měl být výlučně vliv vyššího počtu pracovních dní v letošním říjnu. V Polsku budou dále zveřejněny říjnové ceny výrobců. Ty by měly meziměsíčně stagnovat, meziročně by pak měly vzrůst o 1,5 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).