Hlavní navigace

Sněmovna posvětila nové ošetřovné pro zaměstnance. Rodiče se budou moci v péči střídat

24. 3. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Sněmovna schválila nová pravidla pro ošetřovné zaměstnanců. Nově na něj budou mít nárok rodiče dětí do 13 let po celou dobu uzavřených škol v souvislosti s epidemií koronaviru. Při péči se budou moci nově střídat podle potřeby. Speciální dávka ošetřovného se chystá také pro podnikatele.

Sněmovna schválila vládní návrh, podle kterého se pobírání ošetřovného prodlouží na celou dobu uzavřených škol. Dosud bylo ošetřovné pouze na 9 dní, respektive na 16 dní pro rodiče samoživitele.

Ošetřovné bude ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Po dobu mimořádných opatření na něj budou mít nárok také rodiče dětí do dovršených 13 let  – dosud jej mohli čerpat pouze rodiče dětí do 10 let. 

Mimořádná pravidla mají řešit také problém pro rodiče hendikepovaných dětí umístěných například v denních stacionářích. Nárok na ošetřovné bude vznikat i při uzavření zařízení, kde pečují o zdravotně hendikepované děti (například denní stacionáře), které jsou závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost).

Ošetřovné je nově i pro dospělé, ale za splnění dvou současných podmínek: minimálně 1. stupeň postižení ošetřované osoby a nemožnost čerpat sociální služby (například pečovatelské služby). 

Střídání rodičů i vícekrát

Sněmovna kývla na pozměňovací návrh poslankyně ANO Jany Pastuchové, díky kterému se rodiče budou moci v ošetřovném neomezeně střídat. To by mohlo rodinám hodně pomoci. Dosud totiž bylo vystřídání možné pouze jednou.

Podmínky nároku na ošetřovné a rozhodné období se u každého z rodičů budou posuzovat ke dni prvního převzetí péče. Jediné omezení je, že vystřídání nebude možné v rámci jednoho kalendářního dne. Ošetřovné se bude vyplácet každému rodiči za jednotlivé kalendářní měsíce, a to za dny jeho péče vykázané na předepsaném tiskopisu. Na něm jsou uvedeny také dny, v nichž o dítě pečoval druhý rodič.

Jak o ošetřovné žádat

Pokud jste o ošetřovné ještě nežádali, žádost by vám měla potvrdit škola či školka ve dvou vyhotoveních. Druhé vyhotovení tiskopisu je právě pro případ, že se rodiče při péči střídají, jinak stačí jedno.  

Žadatel vyplní část B tiskopisu a předá ho co nejdřív svému zaměstnavateli, který pak podklady pro výplatu dávky předá dále Okresní správě sociálního zabezpečení, která dávku vyplácí. Kdo už si o ošetřovné požádal, nebude muset zasílat novou žádost, čerpání dávky by se mělo automaticky prodloužit. 

Ošetřovné se bude vyplácet, i pokud o uzavření příslušného zařízení z důvodu epidemie nerozhodne stát, ale sám zřizovatel. Tak, jako to už v současnosti platí u mateřských školek. Nově se také stanoví, že nárok na ošetřovné bude vznikat i při uzavření zařízení určeného pro péči o zdravotně hendikepované děti (například denní stacionáře) alespoň v I. stupni závislosti.

Změny teď musí schválit ještě senát a podepsat prezident. Horní komora bude o zákonu jednat ve středu 25. března. Po schválení bude ošetřovné vypláceno zpětně k datu přijetí mimořádných opatření. Tyto změny budou platné pouze po dobu trvání mimořádných opatření vlády pro boj s koronavirem.

Opozice chtěla vyšší věk dětí

Někteří opoziční poslanci chtěli prosadit rozšíření ošetřovného nad rámec vládního návrhu. ODS navrhovala, aby na ošetřovné měli nárok rodiče dětí do 15 let. Lidovci zase žádali výši dávky až do výše 100 % platu. Koalice však návrhy odmítla, stejně jako možnost, aby na ošetřovné dosáhli také rodiče pracující na dohodu.

Tip do článku - účto fakturace duben

Ministerstvo průmyslu nyní připravuje speciální dávku, která má suplovat funkci ošetřovného, také pro OSVČ a ostatní podnikatele. O té budou poslanci teprve jednat.

Ministerstvo navrhuje, aby podnikatelé, kteří kvůli péči o dítě nemohou dál vykonávat svoji hlavní činnost, dostávali po dobu zavřených škol 424 Kč za kalendářní den, tedy kolem 13 000 Kč měsíčně. Pokud návrh poslanci schválí, podnikatelé budou moci čerpat dávku na děti od 6 do 13 let. Za standardních podmínek podnikatelé nemají nárok na ošetřovné, a to ani v případě, že si dobrovolně platí nemocenské pojištění.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).