Hlavní navigace

Slibovali mi nízkou cenu a platím ročně přes 60 tisíc

15. 3. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

V naší energetické poradně jste se ptali na otázky spojené se změnou dodavatele elektřiny a plynu. Máme pro vás odpovědi energetického poradce.

Nelíbí se vám platit vysoké účty za plyn a elektřinu? Řešením je změnit dodavatele energií. Jak si vybrat toho správného a na co se při výběru a porovnávání zaměřit vám radil Jan Morkes, šéfredaktor odborného serveru CenyEnergie.cz

Jan Morkes (*1985)

Energetické problematice se věnuje zhruba 5 let. Dříve působil ve vydavatelství Computer Press, později pomáhal zakládat server Nazeleno.cz, z nějž vzešel i nápad na zcela samostatný web věnovaný všem zákoutím trhu s energiemi. V poslední době ho zaměstnává hlavně příprava nové verze webu CenyEnergie.cz, který má být dle jeho slov reakcí na stále komplikovanější situaci na trhu dodavatelů energií.

Smlouva je na 36 měsíců. Kdy ji vypovědět?

Uzavřela jsem smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny 24.6.2010 na dobu určitou na 36 měsíců. Dodávka elektřiny byla realizována od 1.11.2010. Nyní bych chtěla tuto smlouvu ukončit. Chtěla bych se zeptat, ke kterému dni ukončit smlouvu, abych dodržela smluvní podmínku 36 měsíců.

Tuto informaci byste měla mít v obchodních podmínkách u smlouvy. Zpravidla jde o 3 měsíce před podepsáním smlouvy (Pozor! Nikoli od samotného zahájení dodávek). Doporučuji proto situaci řešit co nejdříve a vybrat si nového dodavatele, který za vás ve většině případů všechny starosti s výpovědí vyřídí.

Centropolu platím ročně přes 60 tisíc

Bydlíme v rodinném domě v Teplicích. Před dvěma roky jsem přešla k Centropolu, protože při spotřebě 44 MWh ročně jsem RWE platila přes 60 000 Kč a bylo mi to hodně. Nyní při spotřebě 34 MWh, což je o dost méně, platím vtipně Centropolu to samé. Vím, že mám v jejich smlouvě garanci nejnižší ceny a smlouva je na dobu určitou na tři roky. Oslovila jsem dominantního dodavatele na severu, tj RWE, aby mi zaslali nabídku a měla by být vyšší než u Centropolu. Není – a já jsem se rozhodla smlouvu napadnout, protože porušili garanci, tím mohu odstoupit ihned. Nicméně jsem hrozně zklamaná z mrchožroutů, kteří v ČR takto parazitují, a ráda bych požádala o radu. Chci jít tam, kde mi nabídnou nejnižší cenu, kde mi toto budou garantovat pouze na rok, a poté musím smlouvu obnovit. Existuje taková společnost, která své smlouvy má na tak krátkou dobu? Nebo jsem naivní, když si myslím, že za pouhé topení v domě o ploše 170 m2 mi 60 000 Kč ročně přijde trochu moc?

Obávám se, že vás nepotěším. Když si dáte svou spotřebu do kalkulačky, je z toho patrné, že v nových cenách na rok 2013 byste zaplatila RWE v tarifu Standard 72 tisíc, zatímco standardní tarif od Centropolu vychází na 69 979 Kč (samozřejmě můžete mít jiné tarify a pak bude situace jiná – podívejte se proto prosím do smlouvy, výpočet je dělán na 44 MWh, ale v 34 MWh je pořadí stejné). Fakt, že jste neušetřila, je způsoben tím, že meziročně ceny plynu vzrostly, takže pravděpodobně veškerá úspora padla na navýšení ceny za plyn. Jak vidíte z kalkulace v odkazu výše, ušetřit určitě můžete, nejnižší nabídky se pohybují kolem 55 tisíc, při nižší spotřebě kolem 45 tisíc. Záležet teď bude na tom, kdy vám smlouva vyprší, nebo zdali váš dodavatel třeba někdy nezdraží, a pak byste se z úvazku mohla vyvázat. Každopádně při příští změně dodavatele určitě doporučuji srovnat si ceny na internetu, nejlépe tam, kde uvidíte opravdu kompletní nabídku.

Změna dodavatele snadno a rychle

Mám přejít k Lama energy?

Bydlím v rodinném domě v okolí Brna. Používáme plyn k ohřevu teplé vody a pro vytápění. Našim dodavatelem je RWE. Roční spotřeba plynu je dlouhodobě v rozmezí od 980 do 1010 m3. Doporučili byste přechod ke společnosti LAMA energy? V roce 2013 jsem platil za dodávku plynu cca 18 500 Kč. Firma Lama mi nabízí úsporu 3000 Kč i pro období 2013–2014.

V kalkulačce energií si můžete vždy srovnat aktuální ceny. Pokud v nich vám nabízený produkt nenajdete, pošlete připomínku na redakce@cenyenergie.cz. Můžeme vám udělat individuální výpočet. Obecně Lama patří mezi levnější, byť byste našel pravděpodobně i levnější nabídku. Zkušenosti uživatelů jsou víceméně standardní, pokud si někdo ve fóru stěžuje, tak je to převážně kvůli neporozumění podomnímu prodejci. Pokud si všechny dokumenty přečtete, chápete, kolik zhruba budete platit, zkontrolujete si délku smlouvy, není asi důvod nepodepsat.

Mohu opravdu ušetřit i 10 000 Kč ročně?

Je možné, abych při změně dodavatele ušetřila až 10 000 ročně? Není někde chyba? Posílám odkaz na kalkulačku. Děkuji. 

Je to možné. Při vysokých spotřebách je tahle úspora poměrně častá. Co se týče chyb, ceníky pravidelně pečlivě kontrolujeme a máme taky spoustu podnětů a připomínek od čtenářů a někdy i dodavatelů, kterým přijde nějaké číslo podezřelé. Skoro vždy se ale ukáže, že naše data jsou v pořádku (i když to teď musím „zaklepat“, protože pracujeme už s mnoha tisíci záznamů a chybička se určitě někam vloudit může).

Co si myslíte o EP ENERGY TRADING?

Bydlíme v rodinném domě, je vytápěný elektrokotlem. Roční spotřeba je 16 MWh, Královéhradecký kraj, tarif  D45 ČEZ, měsíčně 4200 Kč záloha. V kalkulátorech mi vychází nejlépe EP ENERGY TRADING (dříve United Energy Trading). Co mi poradíte?

Mojí rolí zde není hájit jednoho dodavatele nebo jeden tarif a tvrdit, že je nejlepší na světě. Všichni jsme tu jen zákazníci a nikdo nedokáže předvídat budoucnost. My se snažíme „jen“ dávat dohromady data, připravovat přehledy tak, abyste se mohl sám rozhodnout, a pokud možno nenarazil na firmu se špatnou pověstí.

Pokud vám vychází EP ENERGY TRADING nejvýhodněji, nemyslím si, že je moc důvodů, proč se nabídce vyhýbat. EP ENERGY TRADING má celkem běžné obchodní podmínky (odkaz na článek) a v rámci našeho diskusního fóra neregistrujeme výrazné připomínky vůči této firmě (když je někde problém, zejména s podomními prodejci, věřte, že to poznáme). Jako zákazník jste i při podpisu smlouvy na dobu určitou chráněn proti zvýšení ceny (můžete od smlouvy odstoupit), doporučuji tedy jen jednou za čas provést orientační srovnání a zkontrolovat, zdali se situace na trhu nezměnila (to platí, ať už se rozhodnete pro jakéhokoli dodavatele).

Mám vysokou spotřebu a ceny stoupají

Jsem u ČEZu a ročně spotřebuji cca NT 37 500 KWh a cca VT 2000 KWh. Ceny u této společnosti stále stoupají. Poraďte, zda je efektivní přejít k jiné společnosti. Jsem z okresu Příbram – Sedlčansko.

V případě takhle vysoké spotřeby je velice pravděpodobné, že budete moci ušetřit. Orientačně jsem si zadal vaše čísla do kalkulačky, bohužel jste neuvedl, jakou máte sazbu. Když jsem tipoval D45d, vyšla mi u výhodných nabídek potenciální úspora zhruba 10 tisíc korun ročně. Na výběr máte ze spousty dodavatelů, velkých i malých.

Nemám důvěru v malé dodavatele

Prosím o doporučení levnějšího dodavatele plynu. Nyní je náš dodavatel Pražská plynárenská. Roční spotřeba cca 14 MWh. Plynem topíme a vaříme, ale menšího dodavatele nechceme, nemáme k nim důvěru

Pokud z vašeho příspěvku můžu vyvodit, že žijete v Praze, máte možnost uvázat se Pražské plynárenské na 2 roky a platit o „6,5 % méně“ (cca 20 007 Kč), nebo bych si vybíral mezi E.ON Standard Plyn (19 773 Kč, smlouva na 12 měsíců) a ČEZ Praktik (19 412 Kč, smlouva na 24 měsíců). V případě, že by některý z dodavatelů zdražil cenu za dodávku, můžete od smlouvy odstoupit. Pro srovnání: se standardním tarifem od Pražské plynárenské by vás letos čekal účet zhruba na 21 009 Kč. Pokud se i tak bojíte dlouhodobých závazků, zvolil bych E.ON. Všechny tyhle tarify lze převést online zde na http://energie.mesec.cz.

Změnili jste někdy dodavatele energií?

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).