Hlavní navigace

Sladký život na dluh má svá úskalí

30. 1. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Život na dluh k dnešní době neodmyslitelně patří. Byt, auto, dovolená, bohatší Vánoce - kvůli tomu všemu se dnes můžete zadlužit. Peníze jsou jako pizza - můžete si je půjčit i s donáškou do domu. Když ale dluhy přerostou příjmy, zbyde dlužníkovi ze života na dluh jen nezabavitelné minimum na účtu.

V míře zadlužování domácností Česko dohání západní Evropu. Hlavním důvodem je skutečnost, že občané chtějí využívat všech výhod života – luxusní dovolené, kvalitní bydlení, drahá auta. Mnoha lidem se jejich dluhy vymknou z ruky a přichází exekuce. Nejčastěji exekuce srážkou ze mzdy. Jak je vysoká částka, na kterou vám nikdo nesmí sáhnout? Jaká úskalí zanmená nesplácení dluhů?

Zadlužovat se s rozvahou

Čekat až našetřím, není dnes moderní. Vždyť si finanční prostředky můžeme tak snadno vypůjčit. Stačí zavolat a do pár hodin vám je donesou domů.

Půjčky a dluhy na vzdělání nebo na koupi bytu, domu či pozemku jsou dneska vítaným pomocníkem a bez nich to nejde. Ovšem využívání půjček na vánoční nákupy či dovolené je z ekonomického hlediska nezdravé.

Všechny finanční operace by si měl občan důkladně rozmyslet a nezatěžovat sebe a svou rodinu dluhy, které nebude moci v budoucnu splácet. Každý musí dobře zvážit své současné a budoucí možnosti a vždy mít i po odečtení splátky úvěru určitou rezervu na horší časy. U vyšších úvěrů, například na bydlení, je dobré mít uzavřené i rizikové životní pojištění. To dodává klientovi jistotu, že i v případě neočekávaných finančních problémů způsobených tragickou událostí nezůstane rodina nezajištěná.

Počet exekucí roste

České domácnosti žijí čím dál více na dluh, jehož splácení je často nad jejich finanční možnosti. Při nesplácení přichází zpravidla exekuce. Jejich počet za rok 2007 výrazně překročil 320 tisíc. Na těchto exekucích se podílelo více než sto exekutorů zapsaných v Exekutorské komoře ČR.

Roste především počet exekucí pro menší pohledávky, jako jsou například dopravní pokuty nebo nezaplacené faktury mobilních operátorů. Stačí tedy jedna nezaplacená pokuta, na kterou jsme již dávno zapomněli, a přichází exekuce.

Základní sazba pro vymáhání jakékoliv dlužné částky exekutorem přitom činí řádově 3 až 5 tisíc Kč. To znamená, že dlužná částka 500 Kč vymáhaná exekutorem přijde dlužníka až na 5 tisíc Kč. Základním pravidlem však je, že čím dříve se dluh zaplatí, tím nižší náklady musí dlužník exekutorovi hradit. Dluh musí být samozřejmě zaplacený přímo soudnímu exekutorovi. Placením věřiteli, například mobilnímu operátorovi, se dlužník nezbavuje povinnosti hradit soudnímu exekutorovi náklady spojené s exekucí.

Pole působnosti soudních exekutorů je široké. K vymožení oprávněné pohledávky mohou provádět srážky ze mzdy, srážky z důchodu, podpory v nezaměstnanosti, dividend či rent, přikázání pohledávky, prodej movitých věci, prodej bytů, domů, garáží atd.

Jaká je výše nezabavitelného minima?

Zákonem je stanovená částka, která musí každému zaměstnanci zůstat z jeho mzdy bez ohledu na výši jeho dluhů. Horší ovšem je, pokud je zablokovaný celý účet. Než se vše vyjasní, jsou peníze u exekutora.

Jednoznačně proto platí, že aktivní přístup a snaha domluvit se na formě úhrady dluhů se vyplatí. Naopak hrát „mrtvého brouka” se nevyplácí.

Postup výpočtu nezabavitelné částky je upraven nařízením vlády číslo 367/2007 Sb., v platném znění. Nezabavitelná částka se skládá ze dvou částek:

  • na osobu povinného = 4 187,33 Kč
  • na každou osobu, které je povinen poskytovat výživné = 1 046,83 Kč

Dále se k úhrnu těchto částek přičítá 2 093 Kč, což je 1/3 z výpočtové základny 6 281 Kč stanovené ze součtu životního minima jednotlivce 3 126 Kč plus normativních nákladů na bydlení 3 155 Kč.

skoleni_4_3

Příklad

Svobodný bezdětný občan musí na základě soudního usnesení uhradit dluh ve výši 150 000 Kč. Dobrovolně tak neučil a přichází na řadu srážka ze mzdy. Jeho čistá mzda činí 22 000 Kč. Sraženo mu bude celkem 15 719 Kč - jeho nezabavitelné minimum totiž činí 4 187,33 Kč + 2 093 Kč, tj. celkem 6 281 Kč.

Otci vyživujícímu dvě děti na základě stejných předpokladů zůstane z čisté mzdy o 2 094 Kč více. Na každé dítě činí nezabavitelné minimum 1 046,33 Kč. Jeho čistá mzda po srážce bude činit 8 375 Kč.

Anketa

Žijete na dluh?

Autor článku

Vydané knihy:. Evropská unie v otázkách a odpovědích (2002). Matematika zábavně a hravě (2002) . Sportovní matematika (2004) . Další publikační činnost: . Daně a právo v praxi (Aspi, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).