Dnes prakticky není jiná cesta (i pro relativně bohatého člověka) než hypotéka. Podobně jako tomu je už mnohá desetiletí v celém civilizovaném světě. Hypotéka může být samozřejmě neúměrnou zátěží, ale rozhodně menší, než zcela bezperspektivní, nejisté a finančními náklady teď absolutně neodhadnutelné nájemní bydlení.
A samozřejmě, nežijeme v zemi, kde je obvyklé to zkusit dva měsíce v New Yorku, pak odjet na půl roku do Tusconu a na rok zakotvit v Chicagu. Já se z Prahy do Aše v dohledné době stěhovat nebudu.
Radši budu platit 12 tis. za nájemní byt 2+1 v dobrém stavu třeba na Žižkově než 17 tis. za 2+kk kdesi v na periferii (např. Zličín). Počítáno při zadlužení (možná) doživotním, tj. splatnost hypošky 30 let. Jak se budou vyvíjet úrokové sazby, jak nájmy a jak kriminalita v určité lokalitě stejně nikdo neví. Rovněž nikdo neví kolik novostaveb bude nutné strhnout (špatná statika), kolik bude potřeba na rekonstrukce, kolik budou lidé platit do fondu oprav. Samozřejmě lze koupit i starší byt, byt v dobré lokalitě je ale momentálně příšerně drahý (tedy alespoň v Praze to tak podle mě je). Vše má svá rizika, své výhody a nevýhody.
Asi budete (světa) znalec, já zas vím, že už mnohá desetiletí v celém civilizovaném světě volí i relativně bohatí (nejen to, ale i velmi bohatí) lidé cestu nájemního bydlení.
Jsem průměrný "světa znalec" stejně jako Vy. V Americe (podle zkušeností mé a mojí rodiny) je to skutečně tak, jak říkáte - a to je kus světa. Ale v Evropě je přece jenom jiná atmosféra. Jistě - pět studentů si pronajme byt a platí ho společně. Pěti dělníkům (kteří přijeli na chvíli pracovat do jiné země) se rovněž nájemní byt vyplatí. Ale neříkejte mi, že se Vám vyplatí třeba tohle: 18 999 Kč / za měsíc
(Plus zálohy na energie a služby 2000 Kč) Pěkný byt 2+1 na Praze 3 - Žižkov. Byt se nachází ve 3.patře. Výborná dostupnost od Hlavního nádraží - (z aktuální nabídky na internetu).
Nemyslím kdy si pět studentů nebo dělníků pronajme byt. Myslím ty nájemníky, kteří bydlí v Paříži na Elysejských polích v Berlíně Pod Lipami ap. A to platilo i před 150 lety, kdy si pan bohatý podnikatel postavil rohový dům ve městě se čtyřmi byty, do jednoho se nastěhoval sám a další pronajal sobě rovným. Vedle toho bydlet ve vlastním, byla vždy alternativa (a podle mně podíl nebude klesat) nájemního bydlení a spousta lidí ze všech společenských vrstev ho bude využívat.