Hlavní navigace

Sdílená ekonomika: jiný název pro běžný byznys, nebo jde o funkční systém?

29. 3. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Je nabídka a poptávka. Jenže kupec o prodejci neví a opačně, proto potřebujete prostředníka, který je propojí. Trend aplikací umožňuje dělat nový byznys a netrápit se s investováním do dalších a nákladnějších cest, jak přilákat klienty. Ale funguje to?

Toto je PR sdělení.

Na jedné straně jsou většinou spokojení uživatelé projektů tzv. sdílené ekonomiky, kteří získávají služby efektivněji a levněji. Na straně druhé úřady varují, že některé subjekty tímto „přímým prodejem služeb“ obcházejí zákony, nebo je vysloveně nedodržují. A tím neplatí povinné odvody, poplatky a daně.

Tento problém se týká zvláště dopravních aplikací typu Uber a Taxify nebo ubytovacích aplikací typ Airbnb. Někteří poskytovatelé služeb v aplikacích zapojených v systému sdílené ekonomiky si totiž s legislativou nelámou hlavu a projekty sdílené ekonomiky využívají pro své nezdaněné příjmy, bez ohledu na případné další legislativní nároky a regulace (např. platné živnostenské oprávnění, povolení k pobytu v ČR apod.)

Lidé vs. regulace

Na otázky související s projekty sdílené ekonomiky budeme hledat odpovědi na večerním setkání v rámci Tuesday Business Network s názvem Sdílený business: Lidé vs. regulace.

  • Kdy: 18. dubna 2018 v 18:00 hod.
  • Kde: WorkLounge Praha Diamant, Václavské náměstí 3, Praha 1 – Nové Město

Registrace na akci

Koho uvidíte a co se dozvíte

Sdílená ekonomika a její legislativní rámec

Patrik Czetö, předseda České asociace sdílené ekonomiky, promluví o tom, jak asociace postupuje při tvorbě legislativy v ČR a typech regulací pro uživatele, platformy a poskytovatele. Ukáže také aktuální stav regulace v České republice, jaké kroky asociace připravuje a co jsou základní body programu pro jednaní s vládou. Budete se moci rovněž podívat na tvrdá data z průzkumu trhu, který asociace realizovala.

Jak můžete vydělávat na vašem pokoji

Vladimíra Koncarová, zakladatelka a CEO Sdílejprostor.cz, bude mluvit o tom, jaké příležitosti přináší její služba, jak se liší od běžných inzertních portálů a v čem je unikátní. Prozradí také, jaké vize má pro sdílení pracovních a volnočasových prostorů do budoucnosti.

Hlídačky.cz – sdílení nejen chův a bariéry pro rozšíření sdílené ekonomiky v ČR

Petr Šigut, CEO/co-founder Hlídačky.cz, si připravil téma o vývoji Hlídačky.cz od počátků až po největší portál na hlídání / úklid / mazlíčky / péči o seniory v ČR. Pak obecný náhled na to, jak technologický pokrok umožnil sdílení chův a pomoci do domácnosti a přechod od klasického modelu zaměstnanosti. Příklady, jaké algoritmy a techniky používají pro inteligentní „matching“ uživatelů. Závěrem jaké jsou podle jeho názoru bariéry na rozšíření sdílené ekonomiky v ČR a jak se tomu skrze Českou asociaci sdílené ekonomiky snaží pomoci.

dan_z_prijmu

P2P pojištění – zkušenosti

Marek Orawski, předseda představenstva PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny, bude mluvit o tématu, jak moderní technologie umožňují znovu definovat i tak konzervativní odvětví, jako je pojišťovnictví. Nové P2P projekty totiž v pojištění rychle přibývají na celém světě. Jaké jsou zkušenosti PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny, která je jednou z prvních na světě?

A ještě jedna přednáška zkušeností bude na závěr akce.

  • Kdy: 18. dubna 2018 v 18:00 hod.
  • Kde: WorkLounge Praha Diamant, Václavské náměstí 3, Praha 1 – Nové Město

Registrace na akci

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).