Hlavní navigace

Daňové přiznání na poslední chvíli? Souhrn toho, co nesmíte zapomenout

28. 3. 2018
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Na podání daňového přiznání zbývají poslední dny. Máme pro vás souhrn toho, co je dobré nezapomenout a zahrnout do přiznání, abyste neplatili zbytečně vysoké daně.

Lhůta na podání daňového přiznání se již pomalu chýlí ke konci. Vyplněný tiskopis musíte finančnímu úřadu doručit do úterý 3. dubna 2018. Každoročně však mnoho Čechů nechává daňová přiznání na poslední chvíli. Pokud se i vy chystáte vyplnit tiskopis „za pět minut dvanáct“, přinášíme informace o tom, na co nezapomenout a co rozhodně do daňového přiznání zahrnout.

V případě, že si daňové přiznání necháváte zpracovat od daňového poradce, pro vás samozřejmě výše uvedená lhůta neplatí a daňové přiznání musíte úřadu doručit do pondělí 2. července 2018. I tak ale musíte do 3. dubna doručit finančnímu úřadu plnou moc ke zpracování a podání daňového přiznání právě zmíněným poradcem.

Podrobnosti jsme přinesli v článku Daň z příjmu fyzických osob: co byste měli vědět, než začnete vyplňovat.

Jaké příjmy ano a jaké ne? 

Dříve než přejdete k samotnému vyplňování, sepište si veškeré příjmy za rok 2017. A dále se pak informujte o tom, jestli skutečně všechny tyto příjmy musí být uvedeny v daňovém přiznání. Pokud se jedná o příjmy osvobozené od daně nebo tyto příjmy nejsou předmětem daně, pak je uvádět nemusíte.

Za příjem osvobozený od daně se například považuje pojistné plnění u pojištění majetku či odpovědnosti, ale i příjem z prodeje bytu či jiné nemovitosti. V této nemovitosti byste ale museli mít trvalé bydliště alespoň dva roky před prodejem.

Jiné příjmy naopak zahrnout musíte, a to:

 • příjmy z podnikání,
 • příjmy z pronájmu,
 • příjmy ze zaměstnání,
 • příjmy z dohod o pracovní činnosti či o provedení práce,
 • příležitostné příjmy, jestliže činily více než 30 000 Kč,
 • příjmy z kapitálového majetku,
 • výhry v loterii,
 • příjmy z prodeje majetku.

Návodům na vyplnění daňového přiznání jsme se věnovali například v článku Jak na vyplnění daňového přiznání, když jste byli zaměstnancem i OSVČ? (Návod).

Uplatněte si slevy na dani

Součástí daňového přiznání jsou také slevy na dani, které můžete uplatnit. Tou nejčastější je sleva na poplatníka. Uplatnit ji můžete bez prokázání jakéhokoli nároku. Ten vám vzniká automaticky tím, že jste měli alespoň po určitou dobu roku 2017 zdanitelné příjmy. Sleva na poplatníka činí 24 840 Kč a uplatňuje se vždy za celý rok, a to bez ohledu na to, kolik měsíců jste v daném roce pracovali.

Další důležitou slevou je daňové zvýhodnění, neboli sleva na děti. To může uplatnit vždy jeden rodič, a to za předpokladu, že dítě s ním žije ve společné domácnosti. Slevu uplatníte až do 18 let věku dítěte včetně měsíce, kdy toto dítě dosáhne věku 18 let. U studujících dětí se termín prodlužuje až do 26 let věku včetně měsíce, kdy dítě dosáhne 26 let. Pro rok 2018 uplatníte za rok 2017 slevy v této výši:

 • 13 404 Kč ročně na první dítě,
 • 19 404 Kč na druhé dítě,
 • 24 604 Kč na třetí a další dítě.

U slevy na děti také můžete získat nějaké peníze nazpět. Jde totiž o jedinou slevu, u které se po odečtení od daně můžete dostat do mínusu, čímž vám vznikne nárok na daňový bonus, který činí až 60 300 Kč. Bonus vám však vyplatí jen v případě, že jste měli v roce 2017 zdanitelný příjem alespoň 66 000 Kč.

Bojujete s daněmi? K vypočítání můžete využít i naši daňovou kalkulačku na Měšci.

Uplatnit si ale samozřejmě můžete i další slevy, a to na invaliditu, na vyživovanou manželku, na průkaz ZTP/P, na studenta, za umístění dítěte, na evidenci tržeb. Kompletní přehled a podmínky uplatnění jsme přinesli v článku Jak ušetřit na daních? Nezapomeňte si odečíst slevy.

Započítejte odečitatelné položky

Další důležitou položkou jsou odečitatelné položky. Těmi si snížíte základ daně a docílíte nižší daňové povinnosti. Snížit základ daně si můžete prostřednictvím těchto položek:

Kompletní přehled včetně všech podmínek jsme přinesli v článku Jak si v roce 2018 snížíte základ daně?

Osvobozené příjmy nad 5 milionů hlaste

Dále máte povinnost i letos ohlásit finančnímu úřadu, pokud jsou vaše příjmy osvobozené od daně z příjmu za rok 2017 vyšší než 5 000 000 Kč. Často se jedná o dary, výhry v loteriích, dědictví apod. 

Toto oznámení můžete napsat i doma na počítači a následně vytisknout a doručit úřadu. Předepsané tiskopisy totiž úřad nepřikazuje. Na oznámení však nesmíte zapomenout uvést:

 • výši příjmu,
 • popis, jak jste jej nabyli,
 • datum, kdy jste peníze obdrželi.

Pro podání oznámení platí stejná lhůta jako pro podání daňového přiznání, tedy do úterý 3. dubna 2018. Jestliže takový příjem neohlásíte, může vám finanční úřad vyměřit pokutu ve výši od 0,1 % do 15 % z částky neoznámeného příjmu.

Odklad daní

Nestíháte daňové přiznání? Využijte odklad daňového přiznání.

 • Získáte odložené podání daňového přiznání.
 • Získáte další měsíce na doložení dokumentů.
 • Získáte čas na sehnání peněz pro úhradu nedoplatků.
 • Lhůta pro daňové přiznání a pro platbu daně se vám prodlouží do 2. července 2018.
 • Lhůta pro podání přehledu o příjmech a výdajích pro ZP a ČSSZ se vám prodlouží do 1. srpna 2018.
 • Lhůta pro platbu nedoplatků z přehledů pro ZP a ČSSZ se vám prodlouží do 9. srpna 2018 (ale obecně max. 8 dnů od podání přehledu).

Termín pro opozdilce bez pokuty

Finanční úřad počítá s tím, že každoročně několik lidí nestihne daňová přiznání odevzdat včas. Po řádném termínu tedy nechává ještě několik dní ochrannou lhůtu, než začne účtovat pokuty. Jestliže jste nestihli řádný termín pro podání daňového přiznání, pak do úterý 10. dubna 2018 můžete ještě tiskopis na adresu finančního úřadu doručit, a to bez pokuty. V tomto případě ale nestačí razítko pošty. V tento den musí mít finanční úřad už tiskopis u sebe.

K vyplnění daňového přiznání můžete využít i naše formuláře na Měšci.

Pokud propásnete i tuto lhůtu, finanční úřad vám začne vyměřovat pokutu ve formě úroků z prodlení. Ty činí 0,05 % z vyměřené daně za každý den prodlení. Maximálně může pokuta činit 5 % z vyměřené daně a zároveň max. 300 000 Kč. Pokutu ale nedostanete, pokud její výše nedosáhne 200 Kč.

Zaplatit musíte rovněž do 3. dubna

Pokud po vyplnění daňového přiznání zjistíte, že máte zaplatit daň, s platbou neotálejte. Musí být totiž na účtu finančního úřadu připsána rovněž do úterý 3. dubna 2018.

I v tomto případě počítá finanční úřad s tím, že některé platby nedojdou do stanoveného data. Poplatníci je například pošlou přes účet až poslední možný den a peníze už nestihnou dojít apod. Toleruje se proto 4denní prodlení s platbou. Bez sankcí tak můžete daň uhradit do pondělí 9. dubna 2018. Ovšem pozor. Pokud v pondělí nebude mít finanční úřad peníze na účtu, začnou nabíhat úroky z prodlení.

Podepsat, podepsat, podepsat

Jakkoli to zní banálně, nepodepsané a odevzdané daňové přiznání patří mezi 5 nejčastějších chyb, které Češi při vyplňování tiskopisu dělají. Každý rok na ně Finanční správa upozorňuje a každý rok se znovu opakují.

skoleni_29_6

Pokud odevzdáte daňové přiznání nepodepsané, finanční úřad jej nepřijme a hledí se na něj, jako byste ho nepodali.

Na přehled dalších nejčastějších chyb se můžete podívat v článku Na co se zaměří finanční úřad ve vašem daňovém přiznání a jak předejít problémům?

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).