Hlavní navigace

Názory k článku Senioři a finance: i v důchodu si můžete přivydělávat

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 9. 2015 8:43

  Slávka (neregistrovaný) ---.fnusa.cz

  Nejsem v žádném případě proti zaměstnávání starobních důchodců, ale v době, kdy je nedostatek kvalifikované práce pro mladé lidi bych byla pro, ať si důchodce klidně dál zůstává na svém původním místě, pokud mu to zdraví a psychika dovolí, ale ať proboha nepobírá současně starobní důchod! Buď pracuj, nebo pobírej důchod. Obojí je problém, protože pak například maminky po mateřské se těžko dostávají zpět na pracovní trh, který blokují důchodkyně, držící se zuby nehty. Dtto mají i mladí lidé po škole. Kde je pak nějaká motivace pro ty mladé, když potřebují pracovat kvůli získávání praxe i potřebují pochopitelně peníze, když mají děti a je-li v kolektivu vysmátý důchodce se starobním důchodem ve výši běžné dnešní mzdy za plný úvazek a k tomu dostává plný plat, díky odpracovaným letům samozřejmě daleko vyšší než začínající, atmosféře pohody a klidu na pracovištích to rozhodně neprospívá. Podotýkám, že jsem střední věk a ve svém pracovním okruhu mám dost takových důchodových pracantů, kteří než naběhl důchod byli pořád po doktorech, nic moc nezvládali a úderem přiznání starobního důchodu se rázem uzdravili.

 • 21. 9. 2015 9:32

  avod

  Slávko, píšete mi ze srdce, lépe bych to nenapsal.
  Snad jenom přidám zkušenosti z mého okolí, kteří noví důchodci dále zůstávají v zaměstnání. Nejsou to dělnice. Ty odcházejí strhaní do předčasného důchodu. Jsou to učitelky a jiní státní zaměstnanci /úředníci/. V MŠ jsou 3 dúchodkyně, které mají výhodnější směny, kdy děti spí. Ředitelka je také důchodkyně, tak je to pochopitelné. V ZŠ ředitel nemůže přijmout nové učitele s aprobací /např. anglického jazyka/, protože místa jsou obsazena neaprobovanými důchodci, které ale nemůže propustit, když oni nechtějí. Bodejť by chtěli, když ke svému platu 18 tis. čistého berou skoro stejný důchod, že? To je motivace, která je drží v práci! Nejsou to zkušenosti nebo láska k práci! I když ve výjímečných případech asi ano.
  Proto se k vám Slávko přidávám: důchodci, běžte na zasloužený odpočinek a užívejte zbytku života a vnoučat. Anebo, když máte tak rádi práci, pracujte, ale důchodové dávky nechte těm, co už nepracují.

 • 21. 9. 2015 14:15

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  "protože místa jsou obsazena neaprobovanými důchodci, které ale nemůže propustit, když oni nechtějí"

  To není tak docela pravda. Dosažení důchodového věku sice není důvodem k výpovědi, ale zaměstnavatel má spoustu možností jak zaměstnance k tomu dokopat, pokud s ním není domluva. Rozvrhem hodin, sebráním všech příplatků, to vše křišťálově čisté, i kontrolami a buzerací.
  V tomto poměry zhoršila ještě Kalouskova vláda. Od 1. 1. 2010 již navíc neplatí omezení, podle kterého mohli důchodci pobírající starobní důchod pracovat pouze v pracovním poměru na dobu určitou v maximální délce 1 roku.
  Nicméně co znám důchodce, tak učí vždy na rok, takže v praxi přetrvává minulé ustanovení.

  Dokud to nerozvrtal Kalousek, tak to fungovalo slušně oboustranně. Na jedné straně měla škola zajištěného učitele na celý školní rok, na druhé si mohl (nový) ředitel vybírat lidi, aby mohl zajistit chod školy.
  On Kalousek a vše s ním spojené je tragédie. Po Kalouskovi nezbývá nežli... dělat schválnosti. A to vše, aby byl vytvořen tlak na co nejnižší platy (28% německých při 2/3 ekonomické výkonnosti, a pořád je jim to příliš), aby se lidé nedokázali domluvit kvůli vzájemné naštvanosti z nespravedlnosti.

 • 22. 9. 2015 13:25

  Tonda

  Pokud člověk splní pravidla pro přiznání starobního důchodu (věk, odpracovaná léta), tak na něj prostě má nárok a odepřít mu jej jen proto, že dále pracuje, by bylo jednoznačně poškozující a diskriminační.

  Když člověk pobírá důchod a zároveň dále pracuje, tak dále odvádí peníze do důchodového systému, za to má nárok na zvýšení důchodu 0,4 % za každý odpracovaný rok.

  Osoba s nárokem na důchod si může zvolit, že do důchodu neodejde a bude pracovat tzv. na procenta. Pak se za každých odpracovaných 90 dní důchod (který dotyčný bude pobírat až do něj odejde) zvyšuje o 1,5 %.

  Čili člověk s nárokem na důchod má tři množnosti - odejít do důchodu, pobírat důchod a dále pracovat a dále pracovat a nepobírat důchod (pracovat tzv. na procenta), každopádně je na něm co si zvolí.

  18. 8. 2016 18:07 redakčně upraveno, důvod: Nepovolená reklama.
 • 23. 9. 2015 11:21

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  jestli si myslíte, že zaměstnavatel raději zaměstná nějaké mladé a neschopné kopyto, jen protože by nemohl zaměstnávat důchodce - tak se velice mýlíte. většina zaměstnavatelů naopak tolik preferuje mladé lidi, až mají ti starší všelijaké ochrany před "diskriminací" věkem.
  až budete umět alespoň to co ten důchodce a budete schopní to dělat za adekvátní mzdu, každý zaměstnavatel raději sáhne po mladším, i když se to nesmí přiznat. neschopných lemplů bez pracovních návyků, který jen za to že se proplížil školou by chtěl dvacku, a za to že by něco dělal už příplateček - takový to opravdu má hodně těžký. ne ale kvůli tomu, že na některých místech pracují důchodci.

 • 21. 9. 2015 22:19

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  Přesně takové články vycházely od 60.let minulého století, kdy byli ještě u moci komunisté. Proč by nemohl starší člověk pracovat, když práci zvládá? Pravda, ve státní sféře se možná nenadře, ale komu zavazí, pokud je to OSVČ? To taky někomu mladému "zabírá místo"?

 • 22. 9. 2015 0:51

  ses (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Slávko, možná si zaměstnavatel jen vybírá mezi zaměstnaci toho bezproblémového. Důchodce nemá nemocné děti a obvykle svou práci umí a nikdo ho nemusí zaučovat.

 • 21. 9. 2015 11:01

  neregistrovaný (neregistrovaný) 188.120.212.---

  Předdůchod je slovo spekulantů a podvodníků!
  Lež a lži! Tak je nastavena všechna politika!
  Doplním:

  Tento typ nevyplácí stát, ale důchodce sám sobě z toho, co si naspořil ve III. pilíři, tedy v penzijním připojištění či v doplňkovém penzijním spoření.

  To je lež!!!Nejdříve ho donutí penzijní fond sepsat rentu bez dědictví!A poté si penzijní fond přivlastní peníze a ty se nevrací.Renta je placena pouze ze zisku a ten je pouze tolik, kolik dělá příspěvek od státu a tzv zisk penz.fondu.což je coučasně 0-1,3% po zdanění.O všechno vás penz.fond okrade.Tak je to uzákoněno.Místo slušného důchodu se tak přelévají peníze do penzijní společnosti okradeného!

  K čerpání je potřeba naspořit dostatečně vysokou částku, která musí činit po celou dobu čerpání předdůchodu alespoň 30 procent průměrné mzdy.

  Co znamená dostatečně vysokou částku?To je ta, která musí být v souladu s placenou celou částkou za celé období!!30 procent průměrné mzdy je nesmysl!

  Lze čerpat maximálně pět let před řádným důchodem.
  Řádný důchod není krácen, ale přiznán v plné výši.

  To také není pravda!Předdůchod neexistuje a spekuluje se stále s rentou pobírající v nároku pouze a nejdříve v 60 letech.

 • 21. 9. 2015 18:03

  Ivan Kourřil (neregistrovaný) ---.ipv4.broadband.iol.cz

  Ve složité životní situaci jsem využil možnosti a požádal jsem o předčasný důchod. Ani ve snu jsem netušil, že vyměřený ,předčasný důchod 7.000 Kč je do konce života. Žiju sám a vyjít s tímto důchodem je velmi těžké. Uvažoval bych i o přivýdělku, ale je mi skoro 70 let a těžko najdu místo. Bylo by od státu určitě seriózní upozornit , že předčasný důchod je vlastně na důchodce past a připravuje ho o značnou část důchodu. Rád bych se zeptal zdali mohu požádat o navýšení důchodu a kam bych se ve věci mohl obrátit.
  Děkuji za pochopení.

  S pozdravem

  Ivan Kouřil

 • 22. 9. 2015 13:28

  Tonda

  Jistě, když odejdeš do předčasného důchodu, tak si zkracuješ dobu kdy do systému přispíváš a prodlužuješ dobu kdy čerpáš, logicky bude takový důchod citelně nižší. Že sis to nezjistil a nenechal si to předběžně spočítat je jen tvoje chyba.

 • 23. 9. 2015 14:12

  re: (neregistrovaný) 188.120.212.---

  Je vám 70 let?Asi jste pár let zaspal a pobíráte předčasný důchod bez práce dlouho.Asi to nebyl hazard když jste žádal o předčasný důchod ve složité situaci.Nevím jestli by to šlo.Nejdříve si najděte práci a poté zažádejte o výjimku zrušení důchodu a dopočet let důchodu ve správném roce pobírání.Možná vám chybí 3,4,5 let.Ty chce dopracovat a poté zažádat o plný starobní důchod.Na ČSSZ by vám měli poradit jak z toho ven a jak to udělat.Pokud ne, nebo jen hledáte práci bez řešení stavu a myslíte, že se SD nedožijete, máte smůlu.Každopádně by jste si o min. polovinu polepšil.Jak se říká: každý je strůjcem svého osudu.
  A každý dělá chyby.

 • 24. 9. 2015 19:51

  xf (neregistrovaný) ---.casablanca.cz

  Ne, nevěřím, že by kdokoli nevědě, že odchodem do předčasného důchodu bude brát menší důchod. V novinách, v televizi se o tom mluví, a zvláště to bylo téme před cca 13-ti lety. Na úřadě to každému říkají, vysvětlují.... byl jsem tam s rodiči před důchodem, také výpověď rok před dosažením důchodového věku.
  Nevěřím.
  Tohle je troll.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).