Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Senioři a finance: i v důchodu si můžete přivydělávat od Slávka - Nejsem v žádném případě proti zaměstnávání starobních důchodců,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 9. 2015 8:43

  Slávka (neregistrovaný) ---.fnusa.cz

  Nejsem v žádném případě proti zaměstnávání starobních důchodců, ale v době, kdy je nedostatek kvalifikované práce pro mladé lidi bych byla pro, ať si důchodce klidně dál zůstává na svém původním místě, pokud mu to zdraví a psychika dovolí, ale ať proboha nepobírá současně starobní důchod! Buď pracuj, nebo pobírej důchod. Obojí je problém, protože pak například maminky po mateřské se těžko dostávají zpět na pracovní trh, který blokují důchodkyně, držící se zuby nehty. Dtto mají i mladí lidé po škole. Kde je pak nějaká motivace pro ty mladé, když potřebují pracovat kvůli získávání praxe i potřebují pochopitelně peníze, když mají děti a je-li v kolektivu vysmátý důchodce se starobním důchodem ve výši běžné dnešní mzdy za plný úvazek a k tomu dostává plný plat, díky odpracovaným letům samozřejmě daleko vyšší než začínající, atmosféře pohody a klidu na pracovištích to rozhodně neprospívá. Podotýkám, že jsem střední věk a ve svém pracovním okruhu mám dost takových důchodových pracantů, kteří než naběhl důchod byli pořád po doktorech, nic moc nezvládali a úderem přiznání starobního důchodu se rázem uzdravili.

 • 21. 9. 2015 9:32

  avod

  Slávko, píšete mi ze srdce, lépe bych to nenapsal.
  Snad jenom přidám zkušenosti z mého okolí, kteří noví důchodci dále zůstávají v zaměstnání. Nejsou to dělnice. Ty odcházejí strhaní do předčasného důchodu. Jsou to učitelky a jiní státní zaměstnanci /úředníci/. V MŠ jsou 3 dúchodkyně, které mají výhodnější směny, kdy děti spí. Ředitelka je také důchodkyně, tak je to pochopitelné. V ZŠ ředitel nemůže přijmout nové učitele s aprobací /např. anglického jazyka/, protože místa jsou obsazena neaprobovanými důchodci, které ale nemůže propustit, když oni nechtějí. Bodejť by chtěli, když ke svému platu 18 tis. čistého berou skoro stejný důchod, že? To je motivace, která je drží v práci! Nejsou to zkušenosti nebo láska k práci! I když ve výjímečných případech asi ano.
  Proto se k vám Slávko přidávám: důchodci, běžte na zasloužený odpočinek a užívejte zbytku života a vnoučat. Anebo, když máte tak rádi práci, pracujte, ale důchodové dávky nechte těm, co už nepracují.

 • 21. 9. 2015 14:15

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  "protože místa jsou obsazena neaprobovanými důchodci, které ale nemůže propustit, když oni nechtějí"

  To není tak docela pravda. Dosažení důchodového věku sice není důvodem k výpovědi, ale zaměstnavatel má spoustu možností jak zaměstnance k tomu dokopat, pokud s ním není domluva. Rozvrhem hodin, sebráním všech příplatků, to vše křišťálově čisté, i kontrolami a buzerací.
  V tomto poměry zhoršila ještě Kalouskova vláda. Od 1. 1. 2010 již navíc neplatí omezení, podle kterého mohli důchodci pobírající starobní důchod pracovat pouze v pracovním poměru na dobu určitou v maximální délce 1 roku.
  Nicméně co znám důchodce, tak učí vždy na rok, takže v praxi přetrvává minulé ustanovení.

  Dokud to nerozvrtal Kalousek, tak to fungovalo slušně oboustranně. Na jedné straně měla škola zajištěného učitele na celý školní rok, na druhé si mohl (nový) ředitel vybírat lidi, aby mohl zajistit chod školy.
  On Kalousek a vše s ním spojené je tragédie. Po Kalouskovi nezbývá nežli... dělat schválnosti. A to vše, aby byl vytvořen tlak na co nejnižší platy (28% německých při 2/3 ekonomické výkonnosti, a pořád je jim to příliš), aby se lidé nedokázali domluvit kvůli vzájemné naštvanosti z nespravedlnosti.

 • 22. 9. 2015 13:25

  Tonda

  Pokud člověk splní pravidla pro přiznání starobního důchodu (věk, odpracovaná léta), tak na něj prostě má nárok a odepřít mu jej jen proto, že dále pracuje, by bylo jednoznačně poškozující a diskriminační.

  Když člověk pobírá důchod a zároveň dále pracuje, tak dále odvádí peníze do důchodového systému, za to má nárok na zvýšení důchodu 0,4 % za každý odpracovaný rok.

  Osoba s nárokem na důchod si může zvolit, že do důchodu neodejde a bude pracovat tzv. na procenta. Pak se za každých odpracovaných 90 dní důchod (který dotyčný bude pobírat až do něj odejde) zvyšuje o 1,5 %.

  Čili člověk s nárokem na důchod má tři množnosti - odejít do důchodu, pobírat důchod a dále pracovat a dále pracovat a nepobírat důchod (pracovat tzv. na procenta), každopádně je na něm co si zvolí.

  18. 8. 2016 18:07 redakčně upraveno, důvod: Nepovolená reklama.
 • 23. 9. 2015 11:21

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  jestli si myslíte, že zaměstnavatel raději zaměstná nějaké mladé a neschopné kopyto, jen protože by nemohl zaměstnávat důchodce - tak se velice mýlíte. většina zaměstnavatelů naopak tolik preferuje mladé lidi, až mají ti starší všelijaké ochrany před "diskriminací" věkem.
  až budete umět alespoň to co ten důchodce a budete schopní to dělat za adekvátní mzdu, každý zaměstnavatel raději sáhne po mladším, i když se to nesmí přiznat. neschopných lemplů bez pracovních návyků, který jen za to že se proplížil školou by chtěl dvacku, a za to že by něco dělal už příplateček - takový to opravdu má hodně těžký. ne ale kvůli tomu, že na některých místech pracují důchodci.

 • 21. 9. 2015 22:19

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  Přesně takové články vycházely od 60.let minulého století, kdy byli ještě u moci komunisté. Proč by nemohl starší člověk pracovat, když práci zvládá? Pravda, ve státní sféře se možná nenadře, ale komu zavazí, pokud je to OSVČ? To taky někomu mladému "zabírá místo"?

 • 22. 9. 2015 0:51

  ses (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Slávko, možná si zaměstnavatel jen vybírá mezi zaměstnaci toho bezproblémového. Důchodce nemá nemocné děti a obvykle svou práci umí a nikdo ho nemusí zaučovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).