Vlákno názorů k článku Se kterými účty v zahraničí vyberete z bankomatu levně? od doktor - Když už vypustíte článek do světa, ověřte si...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 6. 2016 1:09

    doktor (neregistrovaný)

    Když už vypustíte článek do světa, ověřte si informace u všech bank podrobně...U KB existuje totiž ekvivalent Vámi změněného Premium konta u Čobky, jménem Top Nabídka, kde jsou změněné zlaté a platinové karty taktéž zdarma!

  • 8. 6. 2016 7:38

    Patrik Chrz

    Stejně tak služba PREMIER od České spořitelny. Pak jsou oběma kartami (jak MasterCard World Elite, tak Visa Infinite) výběry v zahraničí zdarma.
    Další výhodou prémiových kont jsou další služby, jako pojištění nebo vstupy do letištních salonků.

    Píši sice o výběrech zdarma, ale banky si to nechají zaplatit jinde - prakticky všechny banky plíživě zvyšují spread (rozdíl mezi kurzem nákup a prodej), který se dnes pohybuje kolem 5 % (u mBank je přes 6 %). K tomu si ještě některé banky (mBank) účtují tzv. konverzní poplatky (u mBank je to dle druhu karty a měny 2, 3 nebo 5 %) nebo pro výběry z bankomatů používají horší, valutový kurz (Česká spořitelna). Někdy směna probíhá přes více měn - tedy z měny platby (např. chorvatské kuny) přes zúčtovací měnu (např. euro - zde si přirazí své karetní společnost) a následně na korunu.

    K tomu je třeba počítat s tím, že některé bankomaty si účtují ještě vlastní poplatek (já se setkal nejčastěji s ekvivalentem pěti nebo šesti amerických dolarů a to v Brazílii, Kambodži a Thajsku, ale údajně se to rozmohlo i v turistických letoviscích ve Španělsku, zejména na Baleárách).

    Výsledkem je, že platba kartou nebo výběr v cizí měně se může pěkně prodražit. Do eurových zemí je nejvýhodnější nakoupit eura v ČR v nějaké arabské směnárně, není problém je koupit se spreadem 4 haléře (zatímco banka bude mít i 1,50 Kč). Podobné je to do zemí s hodně frekventovanými měnami (USD, GPB, CHF) i ty lze zde koupit výhodně.
    Do zemí s exotičtějšími měnami je to tak někde mezi - chce to sledovat kurzy a vybrat si směnárnu s výhodným spreadem. Pokud není, nakoupit eura či dolary a snažit se tam najít dobrou směnárnu. Když půjde o zemi s rozdílem mezi černým a oficiálním kurzem, tak tam platit kartou je finanční sebevražda a je nejlepší měnit na ulici.

  • 8. 6. 2016 7:55

    Pavel (neregistrovaný)

    Přesně tak. Proč paní Hájklová podává jen zanebatelnou část informace a ještě výhradně tu příznivou pro banky.

    Vzít cenik a opsat poplatky by zvládlo dítko z prvního stupně základní školy. Od novináře bych čekal, že půjde trochu hlouběji, tedy že si třeba zjistí, že jedna nejmenovaná banka sice nemá poplatek za platbu kartou v zahraničí, ale účtuje o 2% horším kurzem, aby nemusela používat ošklivé slovo poplatek (což už ale v ceníku novinář nenajde).

    Prostě lidi nemají rádi slovo poplatek, tak ho banky nepoužívají a nazývají ty platby jinak. Od novináře bych čekal, že toto rozkryje a popíše, ne že na ten podfuk skočí jak hladová myš na špek.

  • 8. 6. 2016 9:18

    gabinak

    No tak ještě že máme takové vševědoucí čtenáře :) Díky doplněno, Hájková

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).