Hlavní navigace

Jak platit v zahraničí, abyste nepřišli o peníze?

25. 5. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Blíží se doba dovolených, a proto opět vyvstává otázka, zda si za hranice vézt pakl bankovek, nebo jen drobné a platit kartou. Paušální odpověď bohužel neexistuje.

Pokud plánujete dovolenou, asi už vás napadla i otázka, zda se bohatě zásobit hotovostí, nebo se spoléhat na platební kartu. Všichni by rádi jednoznačnou odpověď. Ta bohužel neexistuje.

Hotovost nezatracujte

Odpověď na otázku, zda využijete spíš kartu, nebo hotovost, záleží na tom, kam míříte na dovolenou. Pokud to má být velké turistické letovisko, na bankomat tam s jistotou narazíte, stejně jako na platební terminál v obchodech. Nikdy ale nevyrážejte úplně bez hotovosti. Drobné se vám budou hodit na mýtné, parkovné, zmrzlinu nebo třeba spropitné.

Pokud cestujete za exotikou nebo na nějaký ostrov, vezměte si naopak víc hotovosti. Speciálně u ostrovů se můžete setkat s tím, že zde najdete nedoplněný bankomat bez hotovosti.

Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard, upozornil na to, že je někdy nutné rozeznávat i země v rámci jednoho kontinentu. Zatímco ve vnitrozemských částech Afriky s platební kartou neuspějete, v Kapském městě můžete platit kartou MasterCard, uvedl příklad. S kartou podle něj pohodlně zaplatíte například i v Karibiku. Obecně si příliš hotovosti nemusíte vozit v Evropě, Severní Americe nebo Skandinávii.

Najděte si svůj bankomat

Pokud si nejste jistí konkrétní destinací, poptejte se na situaci předem cestovní kanceláře nebo si najděte recenze na internetu. Posloužit mohou i lokátory bankomatů. Například ten webový od společnosti MasterCard nebo mobilní aplikace ATM Hunter na Google Play nebo App Store.

Obdobně nabízí webový vyhledávač bankomatů i asociace Visa. Mobilní aplikace Visa Travel Tools, která je k dispozici na Google Play a App Store, umí také přepočítat měnu, obsahuje tipy pro placení v zahraničí a spojí s nonstop asistencí v případě ztráty karty.

Platební karty Diners Club mají také online vyhledávač bankomatů, nebo opět můžete použít aplikaci Diners Club Travel pro Android a iOS.

Karta se vám (většinou) vyplatí víc

Obecně se v zahraničí vyplatí spíš platební karta. Za platbu u obchodníků nehradíte poplatky a nesnižujete si zásobu hotovosti, kterou pak musíte doplnit z bankomatu. Výběry v zahraničí jsou totiž obecně dost drahé. Pokud je nemáte v ceně poplatků za bankovní účet, zaplatíte za ně většinou poplatek kolem stovky, který bývá ještě navýšený např. o 1 % z vybírané částky. Levněji vás často vyjde i výběr z bankomatu banky v rámci stejné finanční skupiny, jako je ta vaše. Ve větších obchodech můžete narazit i na službu cash back, tedy výběr hotovosti na pokladně.

Při platbě kartou se měna také přepočte devizovým kurzem a ten bývá sice výhodnější než valutový, ale ne tak, jak můžete hotovost směnit v soukromých směnárnách. Pokud už si chcete vozit zahraniční měnu v hotovosti, nakupte jí raději už v ČR. Lepší kurz obvykle najdete přímo ve směnárnách, které většinou oproti bankám neúčtují poplatky. Směnou v Česku také eliminujete riziko, že vás kvůli neznalosti řeči ve směnárně ošidí (čímž nechceme tvrdit, že byste si neměli pečlivě přepočítat valuty i z české směnárny). Pokud jedete do místa s neobvyklou měnou a v Čechách ji neseženete, vyměňte si zde aspoň dolary či eura, za které tam domácí měnu nakoupíte. Ušetříte si tak jednu výměnu z korun na dolary/eura.

Potřebujete spočítat kurz? Ve speciální sekci vám pomůže naše kurzová kalkulačka.  Najdete zde také aktuální, nejlepší a exotické kurzy.

Pokud se na cestách plánujete spolehnout na kartu, pamatujte, že ne všude obchodníci akceptují všechny karetní společnosti. Nakombinujte raději například karty od Visa a MasterCard a spíš embosované než elektronické (ty s vytlačenými čísly). Máte-li kreditní kartu, vezměte si i tu. Může se hodit třeba pro různé rezervační platby, např. půjčovnu aut. Ve formě předběžného bookingu například na minibar je často vyžadují třeba hotely, které pak mohou zálohu držet až do konce pobytu. Použijete-li na platbu zálohy kreditku, nebudou vám peníze chybět a pravděpodobně se vejdete i do bezúročného období.

V místě pobytu pokud možno plaťte v lokální měně. Pokud vám tedy platební terminál nabídne volbu měny, zvolte tu lokální, tyto platby jsou výhodnější, protože se tak vyhnete doplňujícím poplatkům, poradil Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro ČR a Slovensko, který zároveň připomněl, že před cestou do zahraničí je dobré zkontrolovat si platnost karty.

Co dělat, abyste nešli „štěstíčku“ naproti?

Dvě karty se vám mohou vyplatit i v případě, že vás okradou. To ale jen za situace, že je nebudete nosit na stejném místě. Stejné pravidlo byste měli dodržovat i u hotovosti. Snižujete tím pravděpodobnost, že vás oberou o všechno.

Tip do článku - účto fakturace duben

Pokud míříte do destinace, která nemá hustou bankomatovou síť a nedají se očekávat ani terminály u obchodníků, nahraďte částečně hotovost cestovními šeky. Při platbě kartou ji zase nedávejte z ruky a už vůbec nedovolte, aby ji někdo odnesl mimo váš dohled. Čísla karet se běžně kradou třeba i v hotelech.

Než vyrazíte na cestu, uložte si do mobilu číslo asistence pro případ ztráty či odcizení karty, abyste ji mohli co nejrychleji zablokovat. Na kartě si také rozumně snižte limity tak, aby neumožňovaly odčerpat velké částky, ale zároveň vás na dovolené neomezovaly. Dočasně si můžete zablokovat také platby na internetu a MO/TO transakce právě pro případ krádeže či ztráty karty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).