Zaměstnanec versus OSVČ, to jsou dva tábory, které si asi už napořád půjdou po krku. Mrzí mě, že zaměstnanci mají dosti zkreslené představy o živobytí nás, OSVČ. Tedy, abych uvedl na pravou míru, jsou podnikatelé a podnikatelé, ti, kteří se, jak bylo zmíněno, stát šulí, kde se dá a ti, kteří na tyto doplácejí. Například já i partnerka jsme OSVČ, jsme přesně ti poctiví blbci, kteří doplácejí a pak ještě poslouchají řeči typu: "Vždyť si žijete jako králové, ne?" Partnerka, narozdíl od zaměstnanců, měla mateřskou, prosím pěkně, celé 3 000 Kč na měsíc, no kdo to má? Po narození druhého dítěte jsem měl nárok na týden otcovské dovolené, tak jsem se poprvé za 7 let, co jsem OSVČ a platím si nemocenskou, rozhodl toto využít a dostal jsem za tento týden celých 900 Kč, narozdíl od zaměstnanců, kteří dostávají kolem 5 000 Kč (a neplatil jsem si minimální zálohu na nemocenské). Když jsem si bral před necelými třemi lety hypotéku na byt, byl jsem opět jako OSVČ oproti všem ostatním znevýhodněn. A to vše bylo před nástupem koronavirové krize. A teď, poprvé za celou dobu, mám možnost od státu něco dostat...u ošetřovného zjišťuji, že na to nemám nárok, narozdíl od zaměstnanců, protože je partnerka na rodičovské s 8 měsíčním mimčem (u zaměstnanců nevadí, že pobírá patnerka/manželka rodičák). Druhá 6 letá dcera je tedy zřejmě vosk, takže jsme oba nuceni být doma s rodičovským příspěvkem 7 000 Kč. A teď, když je tady konečně možnost plošného příspěvku pro OSVČ, máme opět poslouchat, s prominutím, kydy, nespokojených zaměstnanců? Přál bych každému z nich, aby si na pár měsíců vyzkoušel jaké to je, mít každý měsíc různě vysoký plat, vše si zařizovat sám bez zaměstnavatele a zkrátka se snažit na vlastní pěst uživit sebe a rodinu. Ano, má to své výhody, ale více nevýhod. A prostě odmítám mít pocit viny za to, že si jednou, v takto těžké a pro všechny neznámé situaci, nechám pomoci od státu. Mějte pěkný den a buďme, prosím, lidé.
No to jste moc na pravou miru neuvedl. Kdyz jsem byl zamestnanec, stat mi sebral primo ze mzdy pres pul milionu rocne. Ted jako OSVC mam vic a stat po me chce min nez 100 tisic rocne. Kdyz nekdo tvrdi, ze OSVC si ziji jako kralove a obchazi dane, tak bude nejspis pitomec, ale faktem je, ze socialni stat a zdravotnictvi tahnou zamestnanci.
No abychom byli přesní - pokud připustíme tu teorii, jak sociální stát táhnou zaměstnanci, tak se to přirozeně netýká žádného zaměstnance placeného státem, u kterého je ta platba daní jen čirou komedií - plat mají z toho, co stát předem sebere jiným a pak z toho demonstrativně zase část bere zpět.
Podotýkám, že tohle se týká i profesí, jejichž existence je naprosto v pořádku a nijak ji nekritizuji , jen zkrátka jejich daně jsou jen a pouze "virtuální realitou" :-( Zcela natvrdo - pokud OSVČ odvede "jen" 100 tisíc, tak je to pro stát 100 tisíc, pokud odvede například voják 200 tisíc, tak to pro stát není nic, protože jen bere to, co předtím vyplatil :-(
Táhnou to firmy, zaměstnanci nemají většinou ani páru o co jde a nemusí na ty odvody vydělat, to je starost firmy aby dokázala produkt prodat skupiny zaměstnanců za tolik, aby jí neutekl zaměstnanec a ještě zaplatila všechny daně. Bez firem, nemáte totiž zaměstnance a bez zaměstnanců nemá stát daně, tzn kdo je na prvopočátku důvodu proč může stát získat peníze? no zaměstnanec to opravdu není :)
Jak jste přišel na ten bilion zaměstnaneckých odvodů? Z návrhu SR na rok 2020 jsem se dočetl:
Příjmy z daní a poplatků celkem 818,6 mld. Kč
v tom
- DPH 319,7 mld. Kč
- Daň z příjmů právnických osob 127,6 mld. Kč
- Daň z příjmů fyzických osob 175,4 mld. Kč
- Spotřební daně 165,7 mld. Kč
- Majetkové daně 13,5 mld. Kč
- Ostatní daně a poplatky 16,7 mld. Kč
PSZ 586,4 mld. Kč, z toho důchodové pojištění 524,6 mld. Kč. Část PSZ ovšem platí i stát, tedy ze SR.