Báječné, dostane ošetřovné i bonus od svého chlebodárce za dny, kdy má zavřenou školku/školu i zaměstnanec? Opět populistický žvást, který v konečném důsledku zaplatí zase zaměstnanci na pravidelných daních a odvodech..Nebo snad začnou OSVČ danit vše co dodnes obcházeli? Příjmou za odměnu bez keců EET, aby se případné okrádání státu dalo dohledat?
8. 4. 2020, 13:12 editováno autorem komentáře
Znovu se ptám, dostane zaměstnanec jak ošetřovné, tak plat? Nedostane!
Já neříkám, ať nejsou OSVČ nějak kompenzování, ale čeho je moc, toho je příliš. Přesně, jak píše kolega níže, OSVČ má dostat kompenzaci podle toho, jak si vedl v podnikání s nějakým max. stropem, tak jako je u vyměřovacího základu, ale nemůže kumulovat jednu dávku, druhou. Toto se zase nepovedlo a Schillerovou pouze nebavilo poslouchat nářky “pravicové” opozice. Mimochodem, jak byla pravicová si všichni ještě moc dobře pamatujeme, krácené platy, vyšší daně, dokonce i ta daň z nákupu nemovitosti dvojnásobně vzrostla . A o nezvedání minimální mzdy nemluvě. Proč teď ODS a TOP09 neřve, dejte jim minimum, oni hlady stejně nechcípnou? Protože jsou to OSVČ? Já v zásadě proti podnikatelům nic nemám, jen nesnáším, když bez keců odevzdám na zdravotním, sociálním a daních 12-13 tisíc měsíčně a kamarád se směje, jak podniká víceméně bez zisku, se státem vydrbe na všem možném, EET se brání zuby, nehty, ale dneska by bušil na dveře živnostenského úřadu jako první.
Naznačujete, že jste zaměstnancem nemocnice. Je celkem buřt, na jaké pozici, ale ve své slepé závisti, že OSVČ má, pokud splní dané podmínky, nárok na ošetřovné i kompenzaci, nevidíte, že sám čerpáte z podpory státu mnohem více. Jen vám to nezobrazuje výplatní páska. Mimochodem, pokud by byla překážka v práci na straně zaměstnavatele, jste doma po celou dobu na plném platu. Srovnejte to s podporou 10 000 Kč za březen plus 15 000 Kč za duben, kdy nesmí většina OSVČ svou práci vykonávat a překážka není na jejich straně. Plus není jisté, zda opatření znemožňující jim výkon povolání, nepotrvá ještě v měsící květnu a červnu, nejspíš bez kompenzace, jen s odpustkem napovinné minimální sociální a zdravotní dani. Totiž pojištění.
Existují 3 skupiny OSVČ.
1. skupina vydělává slušné peníze svojí kvalitní poctivou prací, odvádí daně dle skutečných výsledků, platí si nemocenskou, do nákladů dává pouze to co potřebuje ke své činnosti, má finanční rezervu.
2. skupina vydělává slušné peníze, odvádí na daních nutné minimum, nemocenskou neplatí, do nákladů dává věci, které s jeho činností vůbec nesouvisí (tzv. daňová optimlizace).
3. skupina: podnikat se jí moc nedaří, málo si vydělá, žije z měsíce na měsíc, odvádí minimum daní.
1. skupiny si velice vážím a přeji jí mnoho úspěchů v dalším podnikání.
2. skupina by se měla nad sebou zamyslet. Někdo musí platit odvody za jejich děti, platit důchody a nemoce jejich rodičů, prarodičů.
3. skupina na podnikání nemá a měla by jít do zaměstnaneckého poměru.
Do které skupiny patříte Vy ?
Jsem asi skupina 2 a netuším, proč bych se nad sebou měla zamýšlet. Slušné peníze zrovna nevydělávám, ale nemocenskou si platím, i když vím, že v případě potřeby z ní dostanu vpodstatě kulový (což je důvod, proč si OSVČ nemocenskou neplatí, skoro nic totiž nedostanou). Do nákladů NEMŮŽU dávat věci, které s mou činností nesouvisí (což je Urban legend lidí, co nikdy nepodnikali) a ano, daňově optimalizuju. Proč ne, když to zákon umožňuje, není to nic nezákonného. Odvody za děti jsem platila, v době, kdy jsem měla dítko malé, jsem byla zaměstnanec. A netuším, kdo vymyslel, že platíme důchody svých rodičů nebo prarodičů. Oni si na důchod platili u státu a předpokládali, že stát jejich peníze NEROZFRCÁ, ale INVESTUJE!! Jenže stát ty peníze rozfrcal ve velké privatizaci a od té doby se nás snaží přesvědčit, že platíme důchody svých rodičů. OMYL!! To tu nikdy nebylo, ani za komunistů ne. Což bylo taky důvodem, proč mělo hodně lidí (třeba i moje babička) malé důchody. Oni je měli malé proto, protože si ve svém mládí a poté značnou část produktivního věku na důchod neplatili.
Spíš by se nad sebou měla zamyslet skupina nefachčenků, kteří po značnou část produktivního věku pobírají sociální podporu. Hodně z nich má víc než dvě děti, u některých skupin třeba i 8 dětí, a ti všichni poté, až dospějí, pobírají sociální podporu. Zatímco Vámi uvedené skupiny se uživí, ta skupina, kterou uvádím já, nás všechny zneužívá. Nechtěl byste kritizovat spíš tyto lidi?
Proč se máte nad sebou zamyslet ? Protože i Vám nebo někomu z rodiny, za které je plátce pojištění stát, se může stát, že onemocní těžkou chorobou s velmi drahou léčbou. Kdo ji zaplatí? Ještě jsem od žádného OSVČ neslyšel, že by si ji zaplatil. Kdo zaplatí složky záchraného systému, výstavbu komunikací atd.? Proč stát nikdy nepřistoupí na švarc systém u zaměstnanců? Znám několi OSVČ co se mi chlubí co všechno dali do nákladů. Čerpám informace od nich. Každý musí začít nejdříve u sebe a potom může kritizovat např. nepřizpůsobivé. Ty kritizuji také a stát, že některé peníze vydává zbytečně. Neznamená to, že proto nebudu platit daně. Nezávidím nikomu, ať si někdo vydělá třeba milio'n za měsíc, ale zaplatí z něj daně.
Důchody jsou průběžné hlavně ze 2 důvodů: V minulosti byly ženy většinou v domácnosti+válečná léta, dostaly by velmi malý nebo žádný důchod. Nárok na důchod býval cca po 20 odpracovaných letech. Další velkou roli hraje inflace. Jen od revoluce mzdy, ceny vzrostly v průměru 10x. Pokud by měl každý svůj účet a odcházel do důchodu před r. 1989, bral by bez nějakého zhodnocení desetinový důchod. Zhodnocení prostředků státem pro všechny důchodce nikdy nepokryje inflaci, nemůže investovat do rizikových investic. Proto se např. pro výpočet počítá příjem od roku 1986 násobený koeficienty inflace za jednotlivé roky.
Zdá se, že si pletete nemocenskou (nemocenské pojištění) a zdravotní pojištění. Co uvádíte je placeno zdravotními pojišťovnami a ne státem. Zdravotním pojišťovnám se platí zdravotní pojištění a to je pro OSVČ samozřejmě povinné a platí ho všichni bez výjimky.
Nemocenské pojištění se uplatňuje na nemocenskou, ošetřovné atp.. u toho daného plátce. Platí se státní správě sociálního zabezpečení a nemá s nemocnicemi a léčbou nic společného.
Výstavba komunikací je placena převážně ze silniční daně, kterou platí právě pouze podnikatelé.
Na schwarz systém stát nepřistoupí proto, že nemůže podporovat, aby zaměstnavatel přenášel zodpovědnost za zaměstnance (soc, zdrav) na je samé. Zaměstnavatel, tedy ta právnická osoba nebo OSVČ za vás musí zaplatit ta pojištění a jestli si myslíte, že ne, že to platí sám, tak se zamyslete na co koukáte přo výběru zaměstnání?.. na čistou mzdu samozřejmě. Ještě jsem neslyšel, aby někdo řekl "no, dělám sice jen za 10.000,- ale jsem spokojený, protože platím dost pěněz na záchranky a pomoc nemocným starým lidem"..
Navíc ten zaměstnavatel musí ty zaměstnance kontrolovat, ten kšeft sehnat, domluvit, zařídit pracovní prostředí i vybavení,.. a to z dalších peněz navíc. Takový zaměstnanec stojí násobky svého čistého platu a bez zaměstnavatele by si tou svou prací většinou nědokázal vydělat ani jeho polovinu.
Navíc sáhněte si hluboko do svého svědomí a řekněte si, zda opravdu pracujete v práci na 100% každou minutu. protože OSVČ musí. Za čas kdy nic nedělá mu nikdo nic nedá.
Je vidět, že jste můj názor vůbec nepochopil. Co je placeno z nemocenské a zdravotního pojištění vím. OSVČ sice platí povinně zdravotní pojištění, ale většinou minimální. Kdyby všichni platili minimum, nebylo by např. na tu drahou léčbu. Zjistěte si kolik peněz odvede zdravotního pojištění na osobu za rok OSVČ a kolik zaměstnanec + zaměstnavatel. Na čistou mzdu možná koukáte Vy. Při výpočtech mě zajímají celkové náklady (superhrubá mzda). Zaměstnavatel sice odvádí pojištění za zaměstnance, ale ten mu musí na to vydělat včetně režijních nákladů. Prodejní cena zahrnuje mzdu, odvody z mezd, režii, materiál, kooperace, zisk. Zaměstnanec dostane také jen několik procent z prodejní ceny.
Je zajímavé, že pravicové strany by rády snižovaly daně, ale v době covidu 19 nejvíce rozdávaly hlavně svým voličům. Pomoc by se měla počítat procentuelně podle odvedených daní a druhu podnikání (někdo poškozen více, druhý méně, jiný vůbec) např. za 5 let. V době počítačů to snad není takový problém stáhnout z finančáku . Kde se najdou finance je jim jedno. Já můžu poradit, že peníze můžou vzít z toho, čím "přispěli" svými hlasy převážně jejich poslanci a senátoři na výdaje státu např. soláry, církevní restituce.
Nevíte někdo zda Václav Klaus ml. navhl snížení platů poslanců a jak to dopadlo ?
jenom blb může tohle napsat. Pokud jsem nemocný, dostanu hovno. Ty máš všechno zaplacený. přijdeš do práce a odejdeš. Riziko žádný. Pokud nemáš na to aby si dělal sám na sebe, drž hubu. Pokud někdo nezaplatí mně, nic nedostanu. A takových hovad tu máme plno. A ze soudu mi je hovno platný, že dostanu za dluh 270.000,-co je jasně doloženo 100,- Kč měsíčně. Přitom pan zaměstnavatel přepsal majetek na matku 83 let. Tak lid Hujere.
Chudáku , dej mi číslo účtu, pošlu ti aspoň na chleba s máslem. Nemocenskou ti od 21. dne stát nezaplatí? Přijdu do práce a zase jdu domů a mám všechno jistý? Mám no, že chytnu kdejakou infekci a nakazím zbytek domácnosti, mám jistotu, že v případě nástupu takových dobytků, jako je Kalousek, přijdu o část mzdy, bo krize, atd. atd. A hlavně mám jistotu, že pokud zůstanu doma s děckem dostanu 60% z denního vyměřovacího základu a nebudu žebrat na ministerstvu financí, že díky poklesu nemám na hypotéku, nepůjdu na mzdovou účtárnu řvát, že chci další bonus, protože za zavřenou školku nemůžu.
9. 4. 2020, 13:20 editováno autorem komentáře
Jsem OSVČ jako vedlejší činnost,jelikož se strám o starou maminku společně se sestrou.Pobírám příspěvek na bydlení,nomentálně nemohu provozovat činnost OSVČ mám nárok na 25 pro OSVČ?Byla jsem dokonce 14 denní karanténě a musela jsem si zaplatit paní na hlídáni maminky.Bez přijmu bez příspěvku.
9. 4. 2020, 06:09 editováno autorem komentáře
Zaměstnanec versus OSVČ, to jsou dva tábory, které si asi už napořád půjdou po krku. Mrzí mě, že zaměstnanci mají dosti zkreslené představy o živobytí nás, OSVČ. Tedy, abych uvedl na pravou míru, jsou podnikatelé a podnikatelé, ti, kteří se, jak bylo zmíněno, stát šulí, kde se dá a ti, kteří na tyto doplácejí. Například já i partnerka jsme OSVČ, jsme přesně ti poctiví blbci, kteří doplácejí a pak ještě poslouchají řeči typu: "Vždyť si žijete jako králové, ne?" Partnerka, narozdíl od zaměstnanců, měla mateřskou, prosím pěkně, celé 3 000 Kč na měsíc, no kdo to má? Po narození druhého dítěte jsem měl nárok na týden otcovské dovolené, tak jsem se poprvé za 7 let, co jsem OSVČ a platím si nemocenskou, rozhodl toto využít a dostal jsem za tento týden celých 900 Kč, narozdíl od zaměstnanců, kteří dostávají kolem 5 000 Kč (a neplatil jsem si minimální zálohu na nemocenské). Když jsem si bral před necelými třemi lety hypotéku na byt, byl jsem opět jako OSVČ oproti všem ostatním znevýhodněn. A to vše bylo před nástupem koronavirové krize. A teď, poprvé za celou dobu, mám možnost od státu něco dostat...u ošetřovného zjišťuji, že na to nemám nárok, narozdíl od zaměstnanců, protože je partnerka na rodičovské s 8 měsíčním mimčem (u zaměstnanců nevadí, že pobírá patnerka/manželka rodičák). Druhá 6 letá dcera je tedy zřejmě vosk, takže jsme oba nuceni být doma s rodičovským příspěvkem 7 000 Kč. A teď, když je tady konečně možnost plošného příspěvku pro OSVČ, máme opět poslouchat, s prominutím, kydy, nespokojených zaměstnanců? Přál bych každému z nich, aby si na pár měsíců vyzkoušel jaké to je, mít každý měsíc různě vysoký plat, vše si zařizovat sám bez zaměstnavatele a zkrátka se snažit na vlastní pěst uživit sebe a rodinu. Ano, má to své výhody, ale více nevýhod. A prostě odmítám mít pocit viny za to, že si jednou, v takto těžké a pro všechny neznámé situaci, nechám pomoci od státu. Mějte pěkný den a buďme, prosím, lidé.
No to jste moc na pravou miru neuvedl. Kdyz jsem byl zamestnanec, stat mi sebral primo ze mzdy pres pul milionu rocne. Ted jako OSVC mam vic a stat po me chce min nez 100 tisic rocne. Kdyz nekdo tvrdi, ze OSVC si ziji jako kralove a obchazi dane, tak bude nejspis pitomec, ale faktem je, ze socialni stat a zdravotnictvi tahnou zamestnanci.
No abychom byli přesní - pokud připustíme tu teorii, jak sociální stát táhnou zaměstnanci, tak se to přirozeně netýká žádného zaměstnance placeného státem, u kterého je ta platba daní jen čirou komedií - plat mají z toho, co stát předem sebere jiným a pak z toho demonstrativně zase část bere zpět.
Podotýkám, že tohle se týká i profesí, jejichž existence je naprosto v pořádku a nijak ji nekritizuji , jen zkrátka jejich daně jsou jen a pouze "virtuální realitou" :-( Zcela natvrdo - pokud OSVČ odvede "jen" 100 tisíc, tak je to pro stát 100 tisíc, pokud odvede například voják 200 tisíc, tak to pro stát není nic, protože jen bere to, co předtím vyplatil :-(
Táhnou to firmy, zaměstnanci nemají většinou ani páru o co jde a nemusí na ty odvody vydělat, to je starost firmy aby dokázala produkt prodat skupiny zaměstnanců za tolik, aby jí neutekl zaměstnanec a ještě zaplatila všechny daně. Bez firem, nemáte totiž zaměstnance a bez zaměstnanců nemá stát daně, tzn kdo je na prvopočátku důvodu proč může stát získat peníze? no zaměstnanec to opravdu není :)
Jak jste přišel na ten bilion zaměstnaneckých odvodů? Z návrhu SR na rok 2020 jsem se dočetl:
Příjmy z daní a poplatků celkem 818,6 mld. Kč
v tom
- DPH 319,7 mld. Kč
- Daň z příjmů právnických osob 127,6 mld. Kč
- Daň z příjmů fyzických osob 175,4 mld. Kč
- Spotřební daně 165,7 mld. Kč
- Majetkové daně 13,5 mld. Kč
- Ostatní daně a poplatky 16,7 mld. Kč
PSZ 586,4 mld. Kč, z toho důchodové pojištění 524,6 mld. Kč. Část PSZ ovšem platí i stát, tedy ze SR.
Žádost a formulář už existuje, můžete stahovat a posílat na finanční správu
https://www.mesec.cz/clanky/stahujte-zadost-a-formular-pro-osvc-na-prispevek-25-000-kc/
Dobrý den,
chtěl bych vyjádřit svůj názor na tuto pro mě zcela nekoncepční podporu.
Jsem OSVČ a svou živnost provozuji jako vedlejší pracovní činnost při zaměstnání, takže z programu takzvané pětadvacítky jsem vypadnul.
Chápu tuto podporu jako nouzovou platbu pro ty, kteří momentálně přišli o veškeré příjmy. Pak tedy absolutně nechápu, proč se tato podpora týká příjemců starobního a invalidního důchodu, rozumím snad těm studentům, pokud jdou úplní sirotci.
Nečekám od státu žádnou podporu a ani se nechci stát takzvaným „černým pasažérem“ jak se obává paní Schillerová. Stejně však cítím současné nastavení státní podpory jako nespravedlivé.
Jen pro informaci.
Podnikám ve vedlejší pracovní činnosti, v oboru osvětlování kulturních akcí. V období leden až duben mé příjmy klesly o 31%, a stornovány jsou všechny objednávky (zatím) do srpna 2020. Tento obor se podle nejoptimističtějších předpovědí z krize vzpamatuje nejdříve na podzim tohoto roku. Mé náklady se ale nijak neliší od někoho, kdo v tomto oboru podniká v hlavní činnosti.
Jak tedy tuto podporu udělat spravedlivou?
Možná by bylo dobré podívat se do minulosti. Ne, nechci stavět hladové zdi jako ve středověku. Stačí se podívat do státních a městských lesů jak jsou zdevastované po kůrovcové kalamitě a zimních vichřicích, ve velkoměstech se taky spousta práce najde. Problémy se zaměstnanci má zemědělství, nemluvě o odchodu zahraničních dělníků.
Takže, co kdyby se ti, kteří brečí nad svým neštěstím a dožadují se kompenzace od státu chopili nářadí a oněch 25 000 si zasloužili ve státních službách.
Utopie, viďte, zajímalo by mě, kolik podnikatelů jsem tímto smrtelně urazil.
Osobně si myslím, že v této tíživé situaci je jediná spravedlivá pomoc pro všechny OSVČ pozastavení všech zálohových plateb a bezúročná půjčku státu po dobu nemožností podnikat ve svém oboru, a to ve výši nezbytných nákladů s ohledem k době znovu zotavení jejich podnikatelského oboru z nuceného přerušení podnikání.
S pozdravem, OSVČ, který do nedávna měl dvě práce, Pavel Galia
Dobrý den. Chtěla bych se prosím zeptat, jestli mám nárok na těch 25000 Kč, nebo aspoň na část toho bonusu. Živnost mám obnovenou od 1.3.2020, 15.3. jsem zazmatkovala a nahlásila jsem se na úřad práce.,kde jsem byla vedena do 31.3 2020,, což za těch 15 dní na úřadě práce dostanu 3000 Kč (to mi nestačí ani na inkaso, ani nakoupit jídlo pro děti), tak pak jsem od 1.4.2020 opět živnost obnovila, ale prodejnu mám stále uzavřenou. Mám tedy ve formuláři napsat pouze ty dny od 12.3 do 14.3. a pak od 1.4. do konce dubna? Což by bylo asi 32 dnů? Děkuji moc za odpověď
10. 4. 2020, 06:56 editováno autorem komentáře
Dobrý den,
pokud má OSVČ přerušenou živnost v 11/2019 a od té doby pracuje na DPČ, má i tak na kompenzační bonus nárok? Na jedné straně čtu, že má nárok i ten, kdo živnost přerušil po 31.8.2019, ale na druhou stranu zase že jej nelze nárokovat za ty dny bonusového období, ve kterých byl výkon samostatné výdělečné činnosti přerušen. Znamená to, že má nyní OSVČ rychle obnovit, aby dostal alespoň část bonusu? Děkuji!
Dobrý den,
jsem OSVČ a pracuji už 15 let v SRN v lesnictví na živnostenský list. Vydělané peníze zdaňuji v ČR v přepočtu dle ČNB.
Bohužel jsem nemohl vykonat svoji nasmlouvanou práci z důvodu uzavření hranic(vzdálenost od hranic je 250km. Podařilo se mi sehnat práci od 1.dubna v lesnictví v ČR. Fakturovat mohu až 1.května a peníze dostanu až 1.června. Mohu též žádat o příspěvek?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den - jsem starobní důchodce a přividělávám si příležitostným překládáním nabo tlumočením z/do jazyka anglického. Nevlastním živnostenský list, (tlumočení/ překládání je volná živnost) - výdělky z mojí činosti nepřesahují 2000 - 3000 Kč měsíčně. Mám nárok na 25000 Kč podporu?
12. 4. 2020, 07:05 editováno autorem komentáře
Dobrý den, jsem na mateřské, pobírám PPM, předtím jsem byla zaměstaná, pracovní smlouvu mám. Jsem OSVČ na vedlejší činnost. PPM ale pobírám za jinou činnost než mám ŽL. Salon jsem neměla, ale chodila jsem původně po zákaznících. Samozřejmě jsem nařízením o možný výdělek přišla. Lidé se v této situaci boji pustit si někoho domů. Mám i já na příspěvek nárok?
Dobrý den, rád bych se zeptal na specifickou situaci.
Jsem OSVČ a student zároveň, nicméně student doktorského programu (tzn. pobírám malé, ale přeci jen nějaké stipendium), je mi 26 let, 27 mi bude v září. Takže spadám velmi nepočetné skupiny lidí :-), proto si nejsem jistý, zdali se podpora vztahuje i na mne. (příjem z podnikání mi vypadl v asi 90% míře). Budu moc rád za jakoukoli radu.
Děkuji za relevantní odpovědi! Hezký den :-)
Spíše dotaz než názor. Měsíčně vypomáhám v účetnické firmě, nicméně nevydělám více než 10 000 měsíčně. Nemám živnostenský list, vyškolil jsem se v práci. Kancelář byla zavřena již 6. března a mně bylo řečeno, že je pro mne nebezpečné kvůli Koróna viru a nákaze chodit do práce a že tedy od toho dne nemám chodit. Smím tedy zažádat? Mám doma 8 letého kluka, s kterým se teď učím,neb škola je zavřená. Žena jej učit nemůže, je cizinka. Prosím, poraďte, jestli mám o podporu zažádat. Děkuji předem.
Krásně to vypadá ta pětadvacítka, ale chtěla bych se zeptat na co má nárok. Jako 17 let osvč, jsem se nechala zaměstnat. Sice na hpp, ale stále hpp pro mě byla jako přivýdělek. Vlivem situace a vyhlášení nouzového stavu vládou jsem přišla o všechny zakázky jako osvč na pul roku dopředu. Z toho důvodu jsem činnost ihned 13.3. pozastavila, abych se nedostala do dluhů na zdrav a sociálním poj. ( to jsem ještě nevěděla, že následně stát tyto platby odpustí ) Zůstala jsem tedy na hpp kde jsme taktéž přišly o práci a byla jsem nucena nastoupit na ošetřovné s dcerkou 8 let . Situace je taková že jako osvč nemám nárok na 25tku, jelikož jsem na hpp. Na hpp pobírám jen oštřovné, což znamená, bud zaplatit bydlení nebo jídlo, protože s částkou 320 kč na den vyžijeme jen s nutnými platbami za tel, inkaso a jídlo. Avšak už nezbývá na nájem. Mám vůbec na něco nárok ? Od příštího měsíce jsme dostala v práci výpověd. Na pracovním úřadě nic nedostanu, jelikož jsem 17 let podnikala a hpp mám od listopadu. A dle pravidel nedosáhnu ani na 25tku . Mám vůbec na něco nárok jako matka samoživitelka? Nebo jsem nucena, jakmile děti nastoupí do školy zůstat úplně bez příjmů? Děkuji za odpověd.... Předpokládám že bohužel nemám. Tady se krásně ukazuje, že když člověk pracuje za dva odvádí daně za dva, tak se na něho stát pak úplně vykašle....
22. 4. 2020, 10:14 editováno autorem komentáře
Dobrý den,
jakožto živnostník, vyjíždím pracovně do zahraničí, ovšem jsem stále rezidentem ČR,..
Nicméně jsem byl nucen před dvěma lety vyhlásit osobní bankrot s tím, že jsem pro Kompenzační bonus (dále jen "KB") splnil všechna kritéria. Zažádal jsem si tedy o již zmíněný KB 25000,- Kč již 10. dubna, ovšem dnes mi na finančním oddělení řekli, že nemohli doposud mou žádost schválit,..
Jelikož jsem samozřejmě přišel o kompletně veškeré příjmy, byl jsem poměrně rozhořčen, když jsem se tuto informaci dozvěděl.
Existuje vubec tedy nějaký paragraf, ve věci týkající se živnostníků, kteří jsou v insolvenci, jelikož nepočítám s tím, že jsem pouze jediný živnostník s takovýmto problémem?
22. 4. 2020, 14:43 editováno autorem komentáře
Jsem starobní důchodce a podnikám už jenom jako s.r.o., po 40 letech odvodů. Zavřená prodejna papírnictví, která má 27 metrů čtverečních od 14. Března do 27.4. Živím 2 děti 10 a 13 let. Manželku po infarktu propustili k 31.3. psal jsem na MF, MPO, MMR, poslancům i premiérovi. Nedostanu nic a přitom vedu EET, platim daně a DPH. PROČ? Kde se mám dovolat spravedlnosti?
Dobrý den, 15.4 známý posílal žádost o podporu pro OSVČ formou emailu. Na FÚ Praha 3. Do dnešního dne,mu nebylo nic vyplaceno. Stalo se Vám někomu něco podobného? Má se někam obrátit? Kam by popřípadě mohl zavolat aby se ujistil že žádost byla zpracovaná?
Děkuju a přeju pěkný den !
27. 4. 2020, 06:57 editováno autorem komentáře
Dobrý den, jsem zaměstnaná na částečný úvazek. Jakou vedlejší činnost jsem OSVČ. Bohužel v době omezení, jsem svou vedlejší činnost kvůli opatření vlády nemohla vykonávat. Nevím, zda mohu žádat o nějaké zvýhodnění, již druhýí měsíc jsem živá pouze z 8 tisíc. Dočetla jsem se jen, že pokud má hlavní činnost je zaměstnanecký poměr i když jen částečný, nemám na nic nárok. Je to smutné.... Můžete prosím poradit,co dělat? Děkuji
Zákon o kompenzačním bonusu se odvolává na Zákon o důchodovém zabezpečení a v podmínkách praví kromě jiného, že žadatel nesmí být účasten nemocenského pojištění JAKO ZAMĚSTNANEC. Na základě toho jsem bez uzardění učinil potřebné čestné prohlášení, proto zaměstnancem nejsem a i ostatní podmínky splňuji.
Pochyby se ale vloudily v okamžiku, kdy jsem se chtěl ujistit o správnosti svého počínání a podíval se do Zákona o nemocenském pojištění. Tam v § 5 je za zaměstnance pro potřeby tohoto zákona kromě zaměstnanců považováno i dalších jednadvacet skupin osob. Takže to, že nejsem účasten nemocenského pojištění jako zaměstnanec, ještě zdaleka neznamená, že nejsem vůbec účasten nemocenského pojištění, protože můžu spadat do některé z těch jednadvaceti skupin, což je pravděpodobně můj případ.
Je tu někdo kvalifikovaný, kdo najde v této úvaze člověka v právech naprosto nevzdělaného mezeru, která by celou výše uvedenou konstrukci o tom, že jsem čestně lhal, zbořila?