Hlavní navigace

S hypotékou neotálejte! - Rada odborníků

10. 6. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na pořízení vlastního bydlení je dnes optimální doba. Shodli se na tom všichni odborníci, kteří zaslali odpověď na otázku z cyklu rady odborníků. Zdaleka ne všechny důvody, proč tomu tak je, jsou ale samozřejmé a viditelné na první pohled. Proč je optimální doba pro hypotéku právě dnes?
Pavel Kühn - ČS

Pavel Kühn, zástupce ředitele úseku financování nemovitostí a hypoték České spořitelny

Ano, myslím si, že nyní je opravdu vhodná doba. Úrokové sazby u hypoték jsou na historicky nejnižší úrovni, v souvislosti se vstupem do EU nedošlo ke skokovému nárůstu cen nemovitostí a ceny stoupají pouze mírně, zvýšila se nabídka nemovitostí, která by mohla přinést relativní stabilizaci cen.

Pokud chtějí klienti řešit svoji bytovou situaci například výstavbou domu, mají opravdu nejvyšší čas, protože výjimka na sníženou DPH na stavební práce pro bydlení končí k 31. 12. 2007.

Klientům splňujícím podmínky poskytnutí tzv. novomanželské půjčky od Státního fondu rozvoje bydlení doporučujeme požádat o 300 tis. Kč, které jim poslouží jako vlastní vklad do kombinovaného financování bydlení s hypotékou. Pro tyto klienty Česká spořitelna nabízí od 10. června 2005 úrokově zvýhodněnou „novomanželskou“ hypotéku.

Radan Šantora - GE Money Bank

Radan Šantora, manažer prodeje hypoték GE Money Bank

Vhodná doba pro zřízení hypotéky je určitě nyní. Úrokové sazby u hypoték jsou nyní v České republice na historickém minimu a odvážil bych se říci, že jde i o nejnižší úroveň v Evropě. GE Money Bank například již od 9. června nabízí hypoteční úvěr Premium s úrokovou sazbou na úrovni 2,39 % p. a. V současnosti již navíc nelze očekávat další snižování úrokových sazeb ze strany České národní banky. Proto bych zájemcům o hypotéku doporučoval s rozhodnutím neotálet.

Radka Papoušková - Hypoteční banka

Radomíra Papoušková, ředitelka odboru řízení produktů, Hypoteční banka

O vhodnosti doby na pořízení nemovitosti prostřednictvím hypotéky není pochyb. Úroveň současných sazeb je skutečně na minimální úrovni, pro další významný pokles úroků již není prostor. (Aktuální klíčová úroková sazba na úvěry je u nás v porovnání s EU nižší o 0,25 procentního bodu). Naopak musíme počítat s případným mírným zvýšením úrokových sazeb, ale i dalšími faktory, které ovlivní vývoj trhu bydlení.

Lidé, kteří dosud nemají vlastní bydlení, by proto měli vzít v úvahu:

  • Pravidla hospodářského cyklu. České úrokové sazby již několik let pouze klesají, inflace se drží nízko. Situace se logicky může otočit.
  • Zvýšení cen nemovitostí od r. 2008 díky uvažovanému zvýšení DPH na 19 % u stavebních prací souvisejících s bydlením.
  • Plánovanou deregulací nájemného – dnes je výše měsíční splátky hypotéky srovnatelná, v některých případech i nižší než tržní nájem – s tím rozdílem, že po splacení úvěru bydlíte ve svém.

Doporučení: Pokud se lidé rozhodnou pro hypotéku, neměli by vždy podlehnout lákavým nabídkám jednoletých úrokových sazeb. Je dobré se pojistit. Takovou obranou je zafixovat si sazbu na delší dobu (ideálně na pět let), a tím získat za mírné navýšení úrokové sazby střednědobou jistotu. Pětileté sazby jsou navíc ideální obecně – i z hlediska střídání hospodářských cyklů. Z tohoto důvodu Hypoteční banka svým klientům vychází vstříc. Například nabízí v současné době nejnižší garantovanou pětiletou sazbu na trhu u standardní hypotéky do 70 % hodnoty nemovitosti, a to ve výši 3,89 %.

Jiří Doubravský - HVB

Jiří Doubravský, ředitel odboru Financování nemovitostí HVB Bank

Dle mého názoru je vhodná doba na pořízení vlastního bydlení nyní, a to ze dvou hlavních důvodů:

V současné době jsou úrokové sazby hypotečních úvěrů na minimu, do budoucna se dá tedy předpokládat spíše jejich růst. Klientům bychom tedy doporučili, pokud uvažují o financování vlastního bydlení formou hypotečního úvěru, zajistit si jej právě nyní. Doporučujeme využít hypotéku s delší dobou fixace úrokových sazeb, minimálně na 3 roky či 5 let.

Další faktor, který má vliv na pořízení bydlení nyní, je plánované zvyšování DPH pro stavební výrobu v oblasti bydlení z 5 % na 19 % v r. 2007.

Ivo Polišenský - Živnostenská banka

Ivo Polišenský, tiskový mluvčí Živnostenské ban­ky

Pro pořízení vlastního bydlení je nyní ideální příležitost. Úrokové sazby hypoték jsou na historicky nejnižší úrovni a lidé si mohou vybrat jak z dostatečně široké nabídky nových bytů či pozemků pro stavbu rodinného domu, tak z nejrůznějších možností financování.

Úrokové sazby už za nynější situace nemají příliš velký prostor pro další pokles, naopak s očekávanou deregulací se pravděpodobně dále zvýší ceny nájmů, které mohou být v mnoha případech vyšší než měsíční splátka hypotéky. S pořízením vlastního bydlení bych proto příliš neváhal.

Pokud už někdo má vlastní bydlení a může si dovolit další hypotéku, může být pořízení dalšího bytu či jiné nemovitosti zajímavou finanční investicí, která může ve střednědobémm horizontu přinést docela atraktivní výnos.

Redakce

Dnes je skutečně optimální doba pro pořízení vlastní nemovitosti. Nejen vzhledem k nízkým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů, které jen za tento týden poklesly u většiny bank. Podle vyjádření bank již není příliš prostoru pro jejich další pokles a pomineme-li, že obdobné přesvědčení presentovaly i v loňském roce, pravděpodobně další výrazné snížení skutečně nezle očekávat.

Ve prospěch neodkládání pořízení vlastního bydlení hovoří i blížící se přesunutí stavebních prací v roce 2008 do základní sazby DPH, což s sebou ponese vyšší náklady pro koncového zákazníka. Na druhou stranu tento efekt není třeba významně přeceňovat, neboť očekávání přesunutí stavebních prací do vyšší sazby daně se promítá do cen postupně. Na druhé straně není radno otálet ani s pořízením starší nemovitosti, které zvýší svou cenu díky růstu cen nových nemovitostí.

FIN21

Odborníci zmínili též očekávanou deregulaci nájemného. Ta nepochybně s sebou ponese též zvýšení cen vlastního bydlení, neboť to bude pro investory zajímavější jako investice do nájemního bydlení.

Na druhou stranu je dobré vzít v potaz i chování skutečně bohatých lidí. Podle výzkumu společnosti Capgemini a Merrill Lynch skutečně bohatí lidé (vlastnící více než 1 mld. USD investičního majetku) v loňském roce snížili podíl nemovitostí ve svém investičním portfoliu ze 17 % na 13 %, a to také o mnohém vypovídá.

Anketa

Pořizujete vlastní bydlení?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).