Hlavní navigace

Ruské karty Mastercard a Visa stále fungují. Jen trošku jinak a ne všude

1. 3. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Dalibor Z. Chvátal
Rusové stojící u bankomatů, nefunkční platby přes mobil, zoufalí klienti bank. Tyto obrazy jsou pravdivé jen z poloviny a vysvětlíme si, proč.

Oznámení o zablokování platebních karet několika ruských finančních institucí oznámila společnost Mastercard v pondělí 28. 2. 2022, aniž by uvedla konkrétní seznam těch institucí.

Konkurenční Visa se přidala s reakcí, že blokuje karty vydavatelů uvedených na sankčním seznamu bank. Visa podniká rychlé kroky k zajištění souladu s platnými sankcemi a je připravena vyhovět dalším sankcím, které mohou být zavedeny, píše Visa ve svém prohlášení.

Jaké banky jsou pod sankcemi

Sankční seznam, vyhlášený Bílým domem 24. 2. 2022, obsahuje jména 9 bank, které jsou postiženy kompletní blokací platebních transakcí mezi USA a Ruskem. Znamená to zmražení všech aktiv USA a zákaz amerických firem obchodovat s těmito bankami. Tyto sankce v plném rozsahu přejímají státy EU.

Pro přesnou interpretaci uvádíme seznam bank v angličtině, v závorce je ruský název banky.

  1. Alfa-Bank (Альфа-Банк)
  2. Bank Otkrytie Financial Corporation (Банк «ФК Открытие)
  3. Credit Bank of Moscow (Московский кредитный банк)
  4. Gazprombank (Газпромбанк)
  5. Novikombank (Новикомбанк)
  6. Russian Agricultural Bank (Россельхозбанк)
  7. Sberbank (Сбербанк)
  8. Sovcombank (Совкомбанк)
  9. VTB Bank (Банк ВТБ)

Platební karty fungují, ale

Platební karty Mastercard a Visa výše uvedených bank v Rusku fungují pro všechny dostupné transakce. Mimo Rusko je jejich fungování nejisté, ale ne nemožné. Záleží jen a pouze na tom, zda zpracovatele kartových transakcí vlastní americká nebo evropská společnost. Pokud tomu tak je, karty nebudou fungovat (např. v Praze), v opačném případě fungovat budou (např. v Číně, v Brazílii, Nigérii apod.)

Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay

Apple Pay a Google Pay jsou americké platební systémy, a tedy platební karty výše uvedených bank již v této chvíli v telefonech, hodinkách apod. nefungují. Samsung Pay je korejský, ale přejímá plné sankce a rovněž ani v něm už ruské karty výše uvedených vydavatelů nefungují.

To ale neznamená, že by držitelé karet byli odříznutí od peněz, jen místo telefonu zaplatí svojí plastovou platební kartou. Ta funguje bez omezení.

Všechny ruské karty nejsou blokované a nadále fungují po celém světě

Důležitou informací je, že sankce postihují jen a výhradně platební karty ruských vydavatelů uvedených výše = pod sankcemi. Pokud má ruský držitel karty jinou platební kartu ruského vydavatele, tj. který není uvedený na sankčním seznamu, jeho karta Mastercard a Visa nadále funguje bez omezení, a to včetně Apple Pay, Google Pay a dalších podobných platebních systémů.

CHP22

Ruské platební karty mimo sankcemi postižené vydavatele karet nadále fungují i v Česku. Platba přes Google Pay. (1. 3. 2022)
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Ruské platební karty mimo sankcemi postižené vydavatele karet nadále fungují i v Česku. Platba přes Google Pay. (1. 3. 2022)

Ruské platební karty mimo sankcemi postižené vydavatele karet nadále fungují i v Česku. (1. 3. 2022)
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Ruské platební karty mimo sankcemi postižené vydavatele karet nadále fungují i v Česku. (1. 3. 2022)

Zatím. Pokud by došlo k rozšíření sankcí na obecně všechny ruské vydavatele karet, poté by jejich karty nadále fungovaly bez omezení na území Ruska a pak v jakémkoli státě, kde zpracovatel transakcí je ne-americký a ne-evropský (typicky Čína, Afrika, jižní Amerika).

Obdobně to funguje pro zahraniční karty Mastercard a Visa v Rusku (např. české karty), nicméně processing kartových transakcí zahraničními kartami má na starosti jejich Národní systém platebních karet (Национальная система платёжных карт), a může se proto stát, že v rámci reciprocity tento systém zahraniční karty od použití v Rusku odřízne. A podle našich testů se to již stalo.

S platebními kartami z EU už nelze na ruských webech platit (1. 3. 2022)
Autor: Dalibor Z. Chvátal

S platebními kartami z EU už nelze na ruských webech platit (1. 3. 2022)

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).