Tak jinak. A co vám říká obyčejný selský rozum a nějaké ty životní zkušenosti? A jak to navíc odůvodníte, aby to neznělo naprosto jako hádání z křišťálové koule?
Opravdu nepotřebuji "teoretické základy získaných studiem ekonomie, kteří nevěří metodice stanovování inflace".
Selský rozum a životní zkušenosti - nikoliv hádání z křišťálové koule, ale tvrdá realita:
Pokud beru 15 tisíc měsíčně a přidali mi 3 stovky, a měsíčně dám za vodu, plyn elektřinu o 500 více (při zachování stejné spotřeby), že denně kupujeme našemu puberťákovi 10 housek místo za korunu za 2,50 a kilo kuřecích řízků stojí místo 99,- 149,- (většinou sem dovážené z Polska, kde na maloobchodním trhu stojí v přepočtu cca 79,-) - tak pro mne je to inflace jako hrom - to jsou jen některé namátkově vybrané věci, ne že bychom jedli jen kuřecí řízky a housky. Nepostřehl jsem, že by se něco z naší spotřeby zlevnilo tak, aby to inflaci vykreslilo někde naopak jako nižší. A Pavlem uváděné věci, které se dají oželet - třeba metrová televize, dovolená někdě v zahraničí, nejnovější auto a podobně - se nás netýkají, takže už není kde šetřit. Pravda, jezte a žijte zdravě, tak můžeme místo kuřecích řízků jíst bůček za 60,-, že. A plaťe si penzijní, životní, stavební připojištění či spoření, zdraví, brzy školné.
Že soudruh Topolánek a jemu oddaní si reformou přilepšili o nějakých 20 tisíc měsíčně (které mnozí nevydělají ani za měsíc poctivé práce), mi inflaci z pohledu selského rozumu nijak nezkrášlí.
Že se některým sníží spotřeba, bude mít samozřejmě vliv na nižší růst ekonomiky, ale to už se učívalo za komunistů, když chcete trochu té "teoretické základy získaných studiem ekonomie". A že by toto za kapitalismu neplatilo?
Životní zkušenosti asi máte, ale selský rozum se ještě nedostavil. Srovnáváte totiž nesrovnatelné. Porovnáváte růst životních nákladů celé populace se svým růstem nákladů. Ano, každý člověk má jiný růst nákladů a určitě jiný než je oznámená inflace. Je to vůbec není důvod, proč ji rozporovat.
A že Vám přidali 3 stovky ? No, 2% opravdu nejsou nic moc. A proč tak málo, když celostátní průměr nárůstu platů je odhadem 6-7% ? Někomu zase přidali 3 tisíce, takže inflaci snáší více než dobře. Inu, každý člověk je na tom jinak.
Porovnáváte svůj růst nákladů - vy se domníváte, že kuřecí řízky, housky, plyn, vodu a elektřinu spotřebovávám jen já a že platby ostatní části národa zůstávají stejné nebo se dokonce snižují? Možná někdo housek bude jíst rohlíky a místo kuřecích řízků rybí maso. Ale i zde došlo ke zdražení. Na venkově mohu začít topit uhlím, dřevem a dalším šmoudícím sajrajtem (pozoruji, jak lidíí hromadně odcházejí z topení plynem), ale v paneláku topit uhlím nepůjde. Zrovna tak si u paneláku nenaistaluji větrnou nebo vodní elektrárnu, což mimo jiné vyžaduje i velké vstupní investice a nikde není zaručeno, že se mi vstupy zaplatí (vzpomeňme jak lidé přecházeli na elektrické přímotopy, pak se však elektřina zdražila a lidi přímotomy museli vyhodit). A to mluvím o zdatném obyvatelstvu - lidé v důchodu těžko zvládnou chodit každý víkend do lesa na dřívi a pak jej ještě řezat a štípat nebo nosit těžké uhláky s uhlím ke kamnům ...
Mne ten selský rozum a životní zkušenosti bohatě stačí. Navíc jsem ve svém okolí nezaregistroval občany s tímto stavem spokojenými a nenadávajícími. Asi se holt pohybuji ve špatné společnosti - vyučení, středoškoláci, vysokoškoláci, voliči ODS i KSČM, příbuzní, známí, odposlechy ve frontě v obchodech nebo cestujcí v hromadné dopravě ...
Pro ten zprůměrovaný růst platí: vládnoucí strana nechce přiznat rozjetou inflaci a tak nám stále maže med kolem úst - vy máte jedno celé kuře, já žádné, tak máme všichni 1/2 kuřete a máme se skvěle. Ve skutečnosti je tomu tak, že 2/3 národa to kuře nemají a 1/3 má kuřat tisíc.
Mám asi smůlu, že se pohybuji mezi lidmi, kteří nedostali přidáno ani ty 3 stovky. Když byste byl mezi nimi, taky byste nenadával?
Ono jde také o to, jestli ti, co dostali přidány ty 3 tisíce, je dostali po zásluze. Je mnoho míst a funkcí společensky zcela nepotřebných, a přesto berou za své nicnedělání zbytečně vysokou mzdu. ALe taková místečka byla už za socialismu, ale ne v tak hojném počtu.
Už jsem to "nakousl" výše, ale opravdu to není smysluplná diskuze. Pokud pro obě strany nebude mít jeden pojem stejný obsah, není se o čem bavit. Přece s vámi nikdo nepolemizuje, že se vaše situace a taky situace statisíců dalším nezhoršila. Jde pouze o to, že není zrovna logické se bavit nad obsahem odborných termínů, ale mnohem logičtější by bylo bavit se nad tím, proč to nastalo, co by nastalo, kdyby se událo něco jiného než se událo a případně, co by bylo vhodnější, aby se událo.
Myslím, že bychom našli shodu nad tím, že naše veřejné finance reformu skutečně potřebovaly. Ale jen těžko se už shodneme v názoru, co by se na uskutečněném pokusu o jejich reformu našlo pozitivního a případně jak by měla vypadat opravdová reforma. A takové názorové rozdíly by byly legitimní.
Jenže na takovou debatu těžko může dojít, když slova jako inflace, průměrná mzda, medián, inflační spirála atd. atd. nebudou mít pro nás oba obdobný obsah, který mimochodem budou uznávat i další ekonomicky vzdělaní lidé, ale budeme se handrkovat, jestli inflace je spíš to, jak to chápete vy, nebo naopak to, jak to chápou jiní. Mimochodem se zemědělcem se taky budete hádat o obsah slova "hektarový výnos"? A s fyzikem se nad veličinou "zrychlení" taky budete dohadovat? Vsadím se, že ne. Tak to, prosím zkuste i u ekonomie.
Jdete si tedy mexi diskutovat na akademickou pudu, kdyz vam selsky rozum neni dost nobl.
Stavajici reforma neni reformou, ale jen zpusob, jak dal legalne okradat poctive pracujici a z politiku a podnikatelu udelat lepsi lidi, nejrovnejsi z nejrovnejsich, pro ktere zakony neplati.
Jste zbytečně urážlivý. Navíc se mi snažíte podsunout něco, co jsem nikdy neřekl a ani si to nemyslím. Ten vámi velebený selský rozum je právě proto selským rozumem, že s jeho použitím se nejen vystačí, ale naopak je velmi prospěšný při řešení běžných životních situací. Ne tak už při řešení některých jiných mnohem složitějších záležitostí. Nic víc, nic míň. Bylo by hloupé snažit se používat složité teoretické modely na to, jestli je lepší sekat trávu ještě za rosy nebo až v poledne, když se po celá staletí osvědčuje sekání v rose, ale nevysvětlíte se stejnou logikou, proč jednou zvýšení sazeb centrální bankou posílí kurz měny a podruhé to neplatí.
A jestli chcete velebit neznalost s odkazem a zneužitím pojmu selského rozumu, považuji to za hodně špatný postoj.
Co se týče zásahů do ekonomiky ze strany současné vlády, tak to se shodujeme. Nejedná se o reformu (ačkoliv o okrádání nemůže být taky řeč, protože krádež je trestný čin, kdyžto tohle je, bohužel, podle zákona). Nejsem natolik dobrý ekonom, abych mohl zodpovědně říct, jak se to má udělat nejlépe, ale mohu se jen bavit o tom, co by opravdové skutečně reformní kroky mohly přinést. Je totiž velice důležité při posuzování čehokoliv domýšlet mnohem víc než jen dopad na jednu skupinu obyvatel, což je nejčastější chybou při takovýchto debatách.