Hlavní navigace

Názory k článku Roztočí se inflační spirála?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 19. 3. 2008 1:17

  Klingon (neregistrovaný)
  Zdravím autora, článek je to zajímavý, ale říkám si, zda by nebylo možné podobné "shrnující články" doplnit _vždy_ jakýmsi vysvětlením základních principů. Prostě, jsem-li ekonomické střevo, ztratím se nepochybně už ve chvíli, kdy střídavě mluvíte o meziměsíčním a meziročním nárůstu (čehosi), navíc si nebudu umět představit, co to znamená.

  Je to obecnější povzdechnutí -- u článků o omezování poslanecké imunity jsem ještě nikdy neviděl vysvětlení, proč vlastně je imunita důležitá a jak k tomuto principu lidé dospěli, u článku o znečišťování vod chybí nějaké základní údaje typu "na Zemi je X kvadriliard metrů krychlových vody, což představuje Y tisíc let současné spotřeby...", u ekonomických článků chybí vysvětlení takových těch pojmů "obchodní bilance", "HDP", rovněž by neuškodilo občas vysvětlit, proč centrální banky někdy zvyšují a jindy snižují úrokové sazby, co je to "intervence" apod.
 • 19. 3. 2008 6:51

  autor (neregistrovaný)
  Děkuji za připomínku. Příště se pokusím používané termíny lépe vysvětlit. Inflaci statistici měří různě. Nejčastěji se nyní lze setkat s meziročním vyjádřením, které porovnává cenový index v daném měsíci se stejným loňským měsícem (tedy např. únor 2008 s únorem 2007). Meziměsíční vyjádření inflace porovnává daný měsíc s měsícem předcházejícím (tedy např. únor 2008 s lednem 2007).
  Autor
 • 19. 3. 2008 6:55

  autor (neregistrovaný)
  Omlouvám se - meziměsíční vyjádření inflace samozřejmě porovnává únor 2008 s lednem 2008 (nikoliv 2007). To je tak, když člověk pospíchá s odesláním odpovědi. :-)
  Autor
 • 19. 3. 2008 13:46

  J. (neregistrovaný)
  To je zajímavý podnět. Tímto by se právě mohla lišit webová média od tištěných. V tištěných novinách je samozřejmě nemožné pod každý článek přidávat stále ty samé vysvětlivky. Nebo do každých novin vkládat dvoustranu s "vysvětlením základních pojmů z ekonomie, práva, fyziky, matematiky, ...". Proto se takové vysvětlivky do novin dostávají jen zřídka. To se prostě nedá nic dělat, chce to mít doma nějaké ty slovníky, encyklopedii a dohledat.

  Ale na webu to je něco jiného. Máme hypertext. Takže v redakčím systému by mohla být funkce na provázání daného pojmu s heslem v interním slovníku, Wikipedii a podobně. Ostatně ono to tak leckde i funguje. Asi by nebylo dobré dělat to přímo automaticky, zřejmě by vznikaly bizarní odkazy. Ale nějaká poloautomatika (vždy kontrola autorem), případně jen ruční vkládání autorem - proč ne?
 • 19. 3. 2008 5:32

  anonymní
  Inflační spirála se už roztočila a dlouho se nezastaví. Otazník za "Roztočí se inflační spirála?" je zbytečný.
  Místo tvrzení draze placených analytiků teoretiků to che občas použít obyčejný selský rozum, popřípadě nějaké ty životní zkušenosti.
 • 19. 3. 2008 9:49

  anonymní
  to zase nemusí být pravda, inflace začala růst už v říjnu proto, že výrobci a prodejci už dopředu zvýšili ceny kvůlu zvýšení daně od 1.1.
 • 20. 3. 2008 10:10

  Jezevec (neregistrovaný)
  Inflace začala růst již o prázdninách, kdy lidé roztěkaní dovolenými přestali vnímat jiné důležité skutečnosti - závratný růst cen. Dokonce o tom informovala i některá nebulvární média. Proto si někteří obchodníci mohou dovolit nynější reklamu ve smyslu, že DPH roste, ale jejich ceny ne. Že DPH vzrostla o 4 %, ale jejich ceny mnohdy o více než 20 %, a to ještě v předstihu, to již nikdo nepřizná.
 • 20. 3. 2008 9:43

  Mex (neregistrovaný)
  Kdysi tady už proběhla rozsáhlá diskuze skeptiků bez teoretických základů získyných studiem ekonomie, kteří nevěří metodice stanovování inflace a několika osob, které se jim snažily vysvětlit, že ne všechno se tomhle oboru dá vyřešit jen "používáním zdrvého selského rozumu". A koukám, že je to tu zase.
  Ne, bez urážky, ale opravdu se některé věci jen těžko dají vysvětlit "zdravým selským rozumem". Namátkou vyberu několik úplně rozdílných oborů, které se bez poměrně důkladného akademického vzdělání dají správně a především univerzálně (což je jedna ze základních nutných vlastností všech věděckých teorií) vysvětlit - teorie relativity, makroekonomické teorie, sociologické teorie atd.
  Takže zpět k meritu - inflační spirála rozhodně není jednorázové byť skoro skokové zvýšení inflace, nebo zvyšování pozvolné, ale dlouhodobé, ale jde o jev velice specifický a podložený souběhem různých faktorů.
 • 21. 3. 2008 11:10

  anonymní
  Opravdu nepotřebuji "teoretické základy získaných studiem ekonomie, kteří nevěří metodice stanovování inflace".

  Selský rozum a životní zkušenosti - nikoliv hádání z křišťálové koule, ale tvrdá realita:
  Pokud beru 15 tisíc měsíčně a přidali mi 3 stovky, a měsíčně dám za vodu, plyn elektřinu o 500 více (při zachování stejné spotřeby), že denně kupujeme našemu puberťákovi 10 housek místo za korunu za 2,50 a kilo kuřecích řízků stojí místo 99,- 149,- (většinou sem dovážené z Polska, kde na maloobchodním trhu stojí v přepočtu cca 79,-) - tak pro mne je to inflace jako hrom - to jsou jen některé namátkově vybrané věci, ne že bychom jedli jen kuřecí řízky a housky. Nepostřehl jsem, že by se něco z naší spotřeby zlevnilo tak, aby to inflaci vykreslilo někde naopak jako nižší. A Pavlem uváděné věci, které se dají oželet - třeba metrová televize, dovolená někdě v zahraničí, nejnovější auto a podobně - se nás netýkají, takže už není kde šetřit. Pravda, jezte a žijte zdravě, tak můžeme místo kuřecích řízků jíst bůček za 60,-, že. A plaťe si penzijní, životní, stavební připojištění či spoření, zdraví, brzy školné.
  Že soudruh Topolánek a jemu oddaní si reformou přilepšili o nějakých 20 tisíc měsíčně (které mnozí nevydělají ani za měsíc poctivé práce), mi inflaci z pohledu selského rozumu nijak nezkrášlí.

  Že se některým sníží spotřeba, bude mít samozřejmě vliv na nižší růst ekonomiky, ale to už se učívalo za komunistů, když chcete trochu té "teoretické základy získaných studiem ekonomie". A že by toto za kapitalismu neplatilo?
 • 24. 3. 2008 21:12

  Mex (neregistrovaný)
  Sorry, ale to nebudu komentovat jinak, než že inflace skutečně vzrostla. Nejde však o inflační spirálu. To, co jste vyjmenoval je jen malý zlomek toho, co roztáčení inflační spirály může vyvolat. Zatím ještě hodně moc podmínek splněno nebylo a ani to nevypadá, že by se k tomu schylovalol
  Zbytek vašeho politicky motivovaného výlevu komentovat ani nejde. A pokud nechcete pochopit co slovo inflace skutečně znamená, jak se měří, jaké typy existují a považujete za relevantní pro její výpočet jen to, co se týká pouze vás samotného, potom pardon, to nemůže vést ke smysluplné debatě.
 • 25. 3. 2008 8:03

  anonymní
  Anonynmní pisatel má pravdu, i když možná dle vás není ekonomicky vzdělán. Nevadí. Každý si udělá úsudek podle toho, jak žije. Pokud většině lidem klesají reálné příjmy, je to právě díky nižším růstům příjmů a vyšším růstům životních nákladů.
  Nevím, co je na příspěvku politicky motivováno - pravdou je, že vládnoucí strana nechce přiznat rozjetou inflaci a tak nám stále maže med kolem úst - vy máte jedno celé kuře, já žádné, tak máme všichni 1/2 kuřete a máme se skvěle. Ve skutečnosti je tomu tak, že 2/3 národa to kuře nemají a 1/3 má kuřat sto.
 • 25. 3. 2008 23:20

  Mex (neregistrovaný)
  Proboha, nehodnotíme přece to, jak žije jedinec. Ani to, jestli je dobře to, co dělá současná vláda (já tvrdím, že to dobře není), ale to, jestli se už roztočila pomyslná inflační spirála. A v tom ustoupit nemohu. Zvýšení inflace neznamená automaticky, že se jedná o inflační spirálu a jestli se skutečně roztočí, to je ještě velmi velmi nejisté. Například pozice centrální banky a její vliv na měnové záležitosti nám spíše dává významné signály pro tvrzení, že situace navzdory zvýšení inflace nad očekávané hodnoty, zůstane nadále pod kontrolou nejméně do té míry, aby se o inflační spirále mluvit nedalo. Kdo ale zaměňuje pojmy s dojmy, nemůže čekat, že s ním bude souhlasit každý a naopak může očekávat, že se někdo minimálně pokusí jeho omyly korigovat.
 • 19. 3. 2008 11:45

  Pavel (neregistrovaný)
  Spíš mě udivuje jiná věc. Co to je chuť utrácet? Já to nevím. Když něco potřebuju, tak si to koupím. Udělám si samozřejmě alespoň rámcový cenový průzkum - čím dražší věc, tím dokonalejší a hlubší - ale rozhodně nekupuju nic, co bych nepotřeboval. A to budu dělat vždycky bez ohledu na stav globální ekonomiky -ovšem čím méně peněz, tím větší a důkladnější rozhodování o nákupu. Není mi tedy jasné, proč bych měl utácet když se mám dobře? To je spíše čas na tvorbu rezerv na horší časy ne? Nebo proč bych měl utrácet, když mi někdo tvrdí, že to dělat musím?
 • 19. 3. 2008 12:13

  Michal Kára (neregistrovaný)
  Jenze co je to "potrebuji"? Potrebuji lide treba televizi? Ne, nepotrebuji, da se zit klidne bez ni. A presto ji drtiva vetsina ma. A mozna maji i treba velkou LCD kdyz by jim klidne stacila mensi a za polovinu.

  To je ta chut utracet - rikaji si "Ted mam penize, tak co za ne koupim?" a ne "Ted mam penize, to je dobre, radsi si je schovam protoze zitra muze byt hur". A zadluzovani je jeste dal nez utraceni - lide tak veri v dobrou budoucnost, ze jsou ochotni utratit i penize ktere jeste nevydelali.
 • 19. 3. 2008 21:10

  Petr S. (neregistrovaný)
  Přesně jste to napsal. Ještě horší to pak je, když se ty "nezbytná" LCDčka kupují na spotřební úvěry apod....
  14. 4. 2008 9:28 redakčně upravil Dalibor Chvátal, důvod: SPAM
 • 20. 3. 2008 9:48

  Mex (neregistrovaný)
  Nesnažte se na obecné chování masy spotřebitelů napasovat svoje osobní názory a své přístupy a naopak. Tím se nedostanete nikdy ke smyslupnému výsledku.
  Pokud se hovoří o ochotě utrácet, což se v ekonomice nazývá sklonem ke spotřebě, která je tak trochu protikladem sklonu k úsporám, nejedná se o nic jiného než poměrně exaktně vysvětlené jevy, které se ovšem také dají velice přesně identifikovat v chování masy spotřebitelů, byť samozřejmě není nezbytně nutné, aby to bylo chování do detailu u všech totožné.
 • 20. 3. 2008 11:05

  Pavel (neregistrovaný)
  To mate pravdu. Nicméně z čeho budu generovat úspory v těch "chudých" časech? Jedinou cestou je podle mě efektivní rozvržení spotřeby a současné zajišťování pro případ nouze. Jsou věci, které mohu s klidným svědomím oželet. Mezi tyto věci patří třeba metrová televize, dovolená někdě v zahraničí, nejnovější auto a podobně. Na druhé straně jídlo, nájem, energie, benzín, pojistky a podobně těžko mohu někam odsouvat. A i to je spotřeba.
 • 20. 3. 2008 14:42

  Mex (neregistrovaný)
  Sklon k úsporám není termín, který by říkal, že chudý spoří a bohatý utrácí. Je to empiricky vyjádřený vztah mezi výší mzdy (důchodu) a ochotou utrácet nebo spořit, což má dále vztah na úrokové sazby. Spíše je to obráceně, že spoří bohatší a chudí utrácejí, ale to je hodně eufemisticky řečeno.

  No a pokud v motivaci lidí k různým nákupům hledáte logiku, tak s tím klidně přestaňte. Nenajdete ji. Podle této logiky by přece muselo i platit, že kouřit a pít alkohol si mohou dovolit jen bohatí a přesto to tak není. Stejně tak by se logicky měli inteligentní lidé kouření a alkoholu vyhýbat, protože vědí, že to škodí zdraví, ale ani to neplatí. Prostě v chování jednotlivců logiku nehledejte.

  A ještě jeden zlehčující příklad - neznám nikoho, kdo by přiznal, že si vybírá zboží podle reklamy, protože všichni jsme přece reklamou přesyceni a znechuceni. Ale ejhle, docela prokazatelně se ukazuje, že zboží, které je inzerováno v reklamě (a to zvláště v té nejodsuzovanější televizní) jde na odbyt víc než takové, které je třeba i levnější, ale žádnou reklamu nemá. Tak co, jste vy nebo já schopni vybírat si naprosto vždy podle sebe a ne podle toho, co se nám snaží vnutit reklama? Já se přiznávám, že tomu tak není jen u velmi specifického a úzkého okruhu zboží, ale v ostatním jsem stejně zmanipulovatelný, jako kdokoliv jiný.
 • 19. 3. 2008 12:18

  karel (neregistrovaný)
  Zajímavé je, že před 1-2 měsíci analytici tvrdili, že inflace se do konce roku vrátí ke 3%. Nyní již tvrdí, že do konce roku se vrátí pod 6%...
 • 20. 3. 2008 7:40

  anonymní
  Nezbývá než zopakovat moji včerejší myšlenku z 5:32:

  Místo tvrzení draze placených analytiků teoretiků to che občas použít obyčejný selský rozum, popřípadě nějaké ty životní zkušenosti.
 • 20. 3. 2008 22:39

  Mex (neregistrovaný)
  Tak jinak. A co vám říká obyčejný selský rozum a nějaké ty životní zkušenosti? A jak to navíc odůvodníte, aby to neznělo naprosto jako hádání z křišťálové koule?
 • 21. 3. 2008 11:10

  anonymní
  Opravdu nepotřebuji "teoretické základy získaných studiem ekonomie, kteří nevěří metodice stanovování inflace".

  Selský rozum a životní zkušenosti - nikoliv hádání z křišťálové koule, ale tvrdá realita:
  Pokud beru 15 tisíc měsíčně a přidali mi 3 stovky, a měsíčně dám za vodu, plyn elektřinu o 500 více (při zachování stejné spotřeby), že denně kupujeme našemu puberťákovi 10 housek místo za korunu za 2,50 a kilo kuřecích řízků stojí místo 99,- 149,- (většinou sem dovážené z Polska, kde na maloobchodním trhu stojí v přepočtu cca 79,-) - tak pro mne je to inflace jako hrom - to jsou jen některé namátkově vybrané věci, ne že bychom jedli jen kuřecí řízky a housky. Nepostřehl jsem, že by se něco z naší spotřeby zlevnilo tak, aby to inflaci vykreslilo někde naopak jako nižší. A Pavlem uváděné věci, které se dají oželet - třeba metrová televize, dovolená někdě v zahraničí, nejnovější auto a podobně - se nás netýkají, takže už není kde šetřit. Pravda, jezte a žijte zdravě, tak můžeme místo kuřecích řízků jíst bůček za 60,-, že. A plaťe si penzijní, životní, stavební připojištění či spoření, zdraví, brzy školné.
  Že soudruh Topolánek a jemu oddaní si reformou přilepšili o nějakých 20 tisíc měsíčně (které mnozí nevydělají ani za měsíc poctivé práce), mi inflaci z pohledu selského rozumu nijak nezkrášlí.

  Že se některým sníží spotřeba, bude mít samozřejmě vliv na nižší růst ekonomiky, ale to už se učívalo za komunistů, když chcete trochu té "teoretické základy získaných studiem ekonomie". A že by toto za kapitalismu neplatilo?
 • 21. 3. 2008 19:13

  JirkaZ (neregistrovaný)
  Životní zkušenosti asi máte, ale selský rozum se ještě nedostavil. Srovnáváte totiž nesrovnatelné. Porovnáváte růst životních nákladů celé populace se svým růstem nákladů. Ano, každý člověk má jiný růst nákladů a určitě jiný než je oznámená inflace. Je to vůbec není důvod, proč ji rozporovat.


  A že Vám přidali 3 stovky ? No, 2% opravdu nejsou nic moc. A proč tak málo, když celostátní průměr nárůstu platů je odhadem 6-7% ? Někomu zase přidali 3 tisíce, takže inflaci snáší více než dobře. Inu, každý člověk je na tom jinak.
 • 25. 3. 2008 8:03

  anonymní
  Porovnáváte svůj růst nákladů - vy se domníváte, že kuřecí řízky, housky, plyn, vodu a elektřinu spotřebovávám jen já a že platby ostatní části národa zůstávají stejné nebo se dokonce snižují? Možná někdo housek bude jíst rohlíky a místo kuřecích řízků rybí maso. Ale i zde došlo ke zdražení. Na venkově mohu začít topit uhlím, dřevem a dalším šmoudícím sajrajtem (pozoruji, jak lidíí hromadně odcházejí z topení plynem), ale v paneláku topit uhlím nepůjde. Zrovna tak si u paneláku nenaistaluji větrnou nebo vodní elektrárnu, což mimo jiné vyžaduje i velké vstupní investice a nikde není zaručeno, že se mi vstupy zaplatí (vzpomeňme jak lidé přecházeli na elektrické přímotopy, pak se však elektřina zdražila a lidi přímotomy museli vyhodit). A to mluvím o zdatném obyvatelstvu - lidé v důchodu těžko zvládnou chodit každý víkend do lesa na dřívi a pak jej ještě řezat a štípat nebo nosit těžké uhláky s uhlím ke kamnům ...
  Mne ten selský rozum a životní zkušenosti bohatě stačí. Navíc jsem ve svém okolí nezaregistroval občany s tímto stavem spokojenými a nenadávajícími. Asi se holt pohybuji ve špatné společnosti - vyučení, středoškoláci, vysokoškoláci, voliči ODS i KSČM, příbuzní, známí, odposlechy ve frontě v obchodech nebo cestujcí v hromadné dopravě ...

  Pro ten zprůměrovaný růst platí: vládnoucí strana nechce přiznat rozjetou inflaci a tak nám stále maže med kolem úst - vy máte jedno celé kuře, já žádné, tak máme všichni 1/2 kuřete a máme se skvěle. Ve skutečnosti je tomu tak, že 2/3 národa to kuře nemají a 1/3 má kuřat tisíc.

  Mám asi smůlu, že se pohybuji mezi lidmi, kteří nedostali přidáno ani ty 3 stovky. Když byste byl mezi nimi, taky byste nenadával?
  Ono jde také o to, jestli ti, co dostali přidány ty 3 tisíce, je dostali po zásluze. Je mnoho míst a funkcí společensky zcela nepotřebných, a přesto berou za své nicnedělání zbytečně vysokou mzdu. ALe taková místečka byla už za socialismu, ale ne v tak hojném počtu.
 • 25. 3. 2008 23:32

  Mex (neregistrovaný)
  Už jsem to "nakousl" výše, ale opravdu to není smysluplná diskuze. Pokud pro obě strany nebude mít jeden pojem stejný obsah, není se o čem bavit. Přece s vámi nikdo nepolemizuje, že se vaše situace a taky situace statisíců dalším nezhoršila. Jde pouze o to, že není zrovna logické se bavit nad obsahem odborných termínů, ale mnohem logičtější by bylo bavit se nad tím, proč to nastalo, co by nastalo, kdyby se událo něco jiného než se událo a případně, co by bylo vhodnější, aby se událo.
  Myslím, že bychom našli shodu nad tím, že naše veřejné finance reformu skutečně potřebovaly. Ale jen těžko se už shodneme v názoru, co by se na uskutečněném pokusu o jejich reformu našlo pozitivního a případně jak by měla vypadat opravdová reforma. A takové názorové rozdíly by byly legitimní.
  Jenže na takovou debatu těžko může dojít, když slova jako inflace, průměrná mzda, medián, inflační spirála atd. atd. nebudou mít pro nás oba obdobný obsah, který mimochodem budou uznávat i další ekonomicky vzdělaní lidé, ale budeme se handrkovat, jestli inflace je spíš to, jak to chápete vy, nebo naopak to, jak to chápou jiní. Mimochodem se zemědělcem se taky budete hádat o obsah slova "hektarový výnos"? A s fyzikem se nad veličinou "zrychlení" taky budete dohadovat? Vsadím se, že ne. Tak to, prosím zkuste i u ekonomie.
 • 26. 3. 2008 9:59

  anonymní
  Jdete si tedy mexi diskutovat na akademickou pudu, kdyz vam selsky rozum neni dost nobl.
  Stavajici reforma neni reformou, ale jen zpusob, jak dal legalne okradat poctive pracujici a z politiku a podnikatelu udelat lepsi lidi, nejrovnejsi z nejrovnejsich, pro ktere zakony neplati.
 • 26. 3. 2008 11:10

  Mex (neregistrovaný)
  Jste zbytečně urážlivý. Navíc se mi snažíte podsunout něco, co jsem nikdy neřekl a ani si to nemyslím. Ten vámi velebený selský rozum je právě proto selským rozumem, že s jeho použitím se nejen vystačí, ale naopak je velmi prospěšný při řešení běžných životních situací. Ne tak už při řešení některých jiných mnohem složitějších záležitostí. Nic víc, nic míň. Bylo by hloupé snažit se používat složité teoretické modely na to, jestli je lepší sekat trávu ještě za rosy nebo až v poledne, když se po celá staletí osvědčuje sekání v rose, ale nevysvětlíte se stejnou logikou, proč jednou zvýšení sazeb centrální bankou posílí kurz měny a podruhé to neplatí.
  A jestli chcete velebit neznalost s odkazem a zneužitím pojmu selského rozumu, považuji to za hodně špatný postoj.

  Co se týče zásahů do ekonomiky ze strany současné vlády, tak to se shodujeme. Nejedná se o reformu (ačkoliv o okrádání nemůže být taky řeč, protože krádež je trestný čin, kdyžto tohle je, bohužel, podle zákona). Nejsem natolik dobrý ekonom, abych mohl zodpovědně říct, jak se to má udělat nejlépe, ale mohu se jen bavit o tom, co by opravdové skutečně reformní kroky mohly přinést. Je totiž velice důležité při posuzování čehokoliv domýšlet mnohem víc než jen dopad na jednu skupinu obyvatel, což je nejčastější chybou při takovýchto debatách.
 • 8. 4. 2008 8:50

  Vašek (neregistrovaný)
  Dokud bude vládnout ODS za podpory Přebjehlíků,tak inflace trvale poroste.Musíme se zachovat tak jak v Maďarsku!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).