Soud je k tomu, když někdo někomu ubližuje, porušuje jeho práva.
Pokud se svobodně rozhodnu jet Uberem a ne AAA, nikomu tím neubližuju, AAA nemají žádný nárok na moje peníze.
Stejně tak není nijak porušeno právo moje (např. tím, že Uber nemá taxametr a jeho řidiči zkoušku z místopisu), protože jsem o tomto faktu dopředu věděl a přesto si Uber svobodně vybral.
Daleko horší mi přijde, že musím platit služby toho státního soudu (pomalého, neefektivního, zkorumpovaného), přestože jsem si jeho služby dobrovolně nevybral.
Uber i Taxify de iure neporušují nic, ale s jejich tichým souhlasem je porušována řada zákonů.
Zákon o dopravě (auta jsou taxi, ale nechovají se tak)
zákon o DPH (identifikovaný plátce DPH u provize Uberu)
zákon o dani z příjmů (cizinci-řidiči daňové přiznání nepodávají, jezdí načerno)
zákon o pobytu cizinců v ČR (řidiči-cizinci jezdí na turistické vízum, nikoli pracovní, nesmí zde pracovat, ani podnikat)
zákon o dani silniční (mnoho vozidel silniční daň neplatí, protože přece nejsou taxi, že?)
Máte svobodné právo se rozhodnout, že své peníze poskytnete zahraniční společnosti, která z ČR jen tahá peníze za hranice, nic tady nevytváří, nic tu neutrácí, zaměstnává lidi s právním problémem.
Úřady mají povinnost pak hlídat dodržování zákonů a dávat sankce za jejich porušování.
Cituji:
Máte svobodné právo se rozhodnout, že své peníze poskytnete zahraniční společnosti, která z ČR jen tahá peníze za hranice, nic tady nevytváří, nic tu neutrácí, zaměstnává lidi s právním problémem.
Máte na mysli i takové společnosti jako Kaufland, Lidl, kde se v ČR pracuje i v neděli a zisky se vyvádí do zahraničí zatímco např. německé prodavačky mají daleko vyšší platy než české a do práce v neděli nemusí?
Mám dotaz: Co máte přesně proti tomu, kdy společníci firem, jako jsou vámi jmenované firmy Kaufland či Lidl, převádějí zisky, které z toho svého splečnictví mají, do zahraničí, pkud jsou to zahraniční osoby? Já bych řekl, že je důležité, že jak Kaufland, tak Lidl, jsou firmy, které jsou registrované v ČR, u obou jsou jedním ze společníků české osoby, byť právnické, a že veškeré druhy zdanění probíhá v ČR. Takže, můžete mi sdělit, co vám vadí na tom, že si část zisků, pokud dojde k jeho rozdělení mezi společníky, odveze společníky zahraniční do své vlasti či s ním naloží dle svého uvážení? Je to přeci stejné, jako když dva společníci jedné s. r. o. si rozdělí zisk či to, co po reinvestici zbude, přičemž vy jednomu z nich vyčtete, že si zisk spotřeboval v Kladně, ale né v Brně, když společnost má sídlo v Brně a druhý společník bydlí v Brně.
Jinak se zeptám: Co přesně má společného to, že v Kauflandu či Lidlu lidé pracují i v neděli a že německé prodavačky mají daleko vyšší platy, než české? A jste si jist, že ony řetězce v Německu v neděli otevřeno nemají? Řekl bych, Ivane, že vy jste schopen smíchat hrušky nejen s jablky, ale klidně i s prasečím trusem. Hele, skáče vám na tyhle vaše špeky alespoň vaše manželka?
Ano, ony řetězce v neděli v Německu opravdu otevřeno nemají, stejně tak ve svátek. Zkuste požádat někoho, kdo ovládá základy němčiny, aby vám to přečetl: https://www.kaufland.de/service/filiale.html
Jo, tohle je typické! Chytil jste se jedné věci jako ho.no košile. Ale že byste pomohl Ivanovi odpovědět na ostatní otázky, to vás ani nenapadne, co, Marný? Jinak, abych pravdu, je mi naprosto jedno, jak má který řetězec otevřeno v Německu, zajímá mě, zda otevírací doba řetězců v Česku mi vyhovuje. A to ano, vyhovuje. Neřekl bych, že by bylo vyloženě nutné, abychom byli za stádo a ve všem se nutně museli držet toho, jak to dělají v Německu. I když chápu, že pro spoustu lidí by to bylo pohodlné. Proč si něco dělat podle svého, když můžeme vše dělat podle velkého bratra, že?
Mně by zase vyhovovalo, kdyby se ovoce a zelenina prodávaná v různých kauflandech dala jíst, klidně oželím možnost nákupu v neděli večer do 20. až 22. hodiny večerní, klidně ať mají celou neděli zavřeno, ale ať prodávají aspoň tak kvalitní potraviny jako třeba v Německu. Nicméně přijde mi to, že právě český národ je tupé stádo, které prahne po možnosti nakupovat vše včetně potravin téměř nonstop. Lidé jsou rádi, že mají banány a rajčata po celý rok, ale to, že se ta rajčata jsou úplně stejně nezralá v lednu ale i v srpnu, kdy je venku 30 stupňů a nedají se jíst, to asi nikoho netrápí.
Jinak by bylo fajn se srovnávat vždy s těmi lepšími. Tak mě to učili rodiče, když jsem chodil do školy. A jinak nemáme vše podle Německa. Třeba systém zdravotních pojišťoven máme podle Malajsie, jak se kdysi Klaus nechal inspirovat.