Hlavní navigace

Rosteme rychleji než Čína!

1. 4. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

ČSÚ se při přepočítávání růstu české ekonomiky dopustil závažné chyby! A výsledek? Rosteme ještě rychleji, než uváděl původně! Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl o neuvěřitelných 12,9 %, čímž překonal nejen očekávání, ale i Čínu. A odhalení bylo mnohem víc...
Pozor! Toto je aprílový článek.

Již jsme si zvykli na to, že po zveřejnění statistických údajů dochází k jejich následnému zpřesňování a úpravě. Zpravidla se jedná o různá opomenutí či špatně vyplněné výkazy celníků a jiných respondentů, a úpravy probíhají směrem dolů. Letošní úpravy loňských údajů však mířily jen vzhůru – a jsou plná pozitivních překvapení.

V článku Ondřeje AntošeJsme opravdu středoevropským tygrem?“ jsme vás informovali, že HDP české ekonomiky vzrostlo více, než se čekalo, konkrétně o 6 %. Dnes vám můžeme říci, že i toto číslo je značně podhodnocené. Český statistický úřad provedl přepočet hrubého domácího produktu a výsledek je více než radostný. Vzrostli jsme o neuvěřitelných 12,9 %!

Jak je to možné?

Vyšší než očekávaná a dokonce než původně oznámená hodnota hrubého domácího produktu vychází opět z chyby – tentokráte z chyby na vývozu. Vývoz vstupuje do hrubého domácího produktu kladně (laicky a zjednodušeně řečeno: co se vyváží, muselo se „doma“ vyrobit; nebo dovést, ale to se odečítá při dovozu). Po vstupu České republiky do Evropské unie v dubnu roku 2004 došlo k faktickému zrušení hraničních přechodů mezi státy EU a Českou republikou. Zboží se tak pohybuje zcela nekontrolovatelně, ale především nepostihnutelně Českým statistickým úřadem. A zde leží zakopaný pes – tedy, v tomto případě spíše zakopaný Peugeot.

V loňském roce se rozjel automobilový průmysl v ČR na plné obrátky a většina produkce byla určena na vývoz. Ovšem do statistik HDP se dostala pouze ta část automobilové produkce, která byla vyvážena mimo Evropskou unii. A to byla pouze menší část produkce.

Nemohli jsme tušit, že automobilová produkce České republiky je určena z větší části na jednotný evropský trh, uvedl pro finanční server Měšec.cz Bohuslav Nedělka z tiskového odboru Českého statistického úřadu.

Český statistický úřad na chybu HDP přišel již v polovině února, kdy automobilky s produkcí v České republice zveřejnily své hospodářské výsledky. Zisky a produkce automobilek neodpovídaly údajům statistického úřadu, který je na základě informací České daňové správy z podnětu Ministerstva financí přepočítal a výsledky zveřejnil včera ve večerních hodinách.

Dopady statistické chyby

Na základě odhalení statistické chyby, která vedla k podhodnocení růstu hrubého domácího produktu na méně než polovinu, Český statistický úřad přepočítá veškeré zveřejňované indikátory. Již nyní lze předpokládat, že revize zasáhne do hodnot inflace, která by měla vzrůst přibližně o 0,2 procentního bodu, a do míry nezaměstnanosti, kde bude dopad ještě vyšší.

Předběžné odhady dopadu změny HDP na nezaměstnanost hovoří o tom, že by mohla klesnout přibližně na 4,3 %. S tím ovšem nesouhlasí pracovníci úřadů práce.

Nezaměstnanost nemůže klesnout na takovou úroveň. Kdyby klesla, znamenalo by to, že pracovníci úřadu práce jsou nadbyteční, což by vedlo k propouštění. A tím by nezaměstnanost zase vzrostla, uvedl vysoce postavený pracovník úřadu práce, který si nepřál být jmenován, a dodal: S poklesem nemůže souhlasit ani Ministerstvo práce a sociálních věcí. S poklesem nezaměstnanosti by nemuselo vyplácet tolik sociálních dávek a podpor v nezaměstnanosti, a vláda by mu jistě tyto peníze nenechala. Jak říkám, s tím nemůže souhlasit a určitě se proti tomu postaví. Nástroje na to má.

dan_z_prijmu

Vyjádření MPSV se nám bohužel ve večerních hodinách již nepodařilo získat.

Celá kauza bude mít ještě dohru. Vláda si žádá hlavu šéfa ČSÚ, který se hájí volným pohybem zboží v Evropské unii, a tak se celá kauza posune na úroveň Evropské komise, která mimořádně zasedne ještě dnes. Zdá se vám to nepravděpodobné? Na prvního apríla je možné všechno.

Pozor! Toto je aprílový článek.

Anketa

Má česká ekonomika šanci růst tempem 12,9 %?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).