Hlavní navigace

Ropa a euro motorem evropských akcií

4. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ropa, která za poslední zhruba půlrok zlevnila o 40 %, by měla být pro evropské akcie dobrou zprávou. Proč?

Ropa, která za poslední zhruba půlrok zlevnila o 40 %, by měla být pro evropské akcie dobrou zprávou přinejmenším ze dvou důvodů: (1) nižší ceny černého zlata by měly podpořit globální hospodářský růst a (2) nižší náklady na vstupech by se měly projevit v lepším vývoji firemních marží zejména v průmyslovém a dopravním odvětví. Právě nízké marže byly jedním z důvodů, které stály za slabostí evropských společností. Ze zkušeností z minulých let je patrné, že akciové burzy v následujících šesti měsících po poklesu cen ropy o 30 % zažívaly vysokou výkonnost. Průměrný zisk v tomto období představoval pro evropské akcie zhruba 12 %.

skoleni_4_3

Přestože euro od začátku května vůči dolaru ztratilo více jak 11 %, oslabující trend by měl být zachován i v průběhu následujícího roku, když kurz USD/EUR čekáme na konci roku 2015 až na úrovni 1,16. Důvody jsou již několikrát omílané, tedy zcela opačný přístup americké a evropské centrální banky ke svým měnovým politikám. Z našich kalkulací pak vyplývá, že zhruba 10% oslabení eura vede ke zvýšení čistého zisku evropských společností o 7 %. V rámci Evropy si pak nejlépe stojí francouzské firmy, jejichž citlivost na změnu kurzu je nejvyšší. Naopak německé společnosti by měly z oslabení eura profitovat méně než eurozóna jako celek.  

Mezi další faktory, které by měly podpořit evropský akciový trh, můžeme zařadit změnu měnové politiky ECB, strukturální reformy, investiční plán Evropské komise či silnější postavení evropských bank. To vše by mělo evropským akciím pomoct v příštím roce k vyšším ziskům. Důležitým bodem bude i očekávané zvyšování úrokových sazeb v USA. To předpokládáme v polovině příštího roku a mělo by podpořit zájem investorů o přesun svých prostředků z amerických akcií do evropských.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).