Hlavní navigace

Rodí se 4. největší banka na českém trhu

18. 7. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V listopadu 2007 se zrodí 4. největší banka na českém trhu. Své síly spojí HVB Bank a Živnostenská banka. Oba názvy zaniknou a společnosti budou fungovat pod jedním společným jménem UniCredit Bank Czech Republic. Termín splynutí byl stanoven na 5. listopadu 2007.

Fúze = splynutí nebo sloučení obchodních společností. Právní účinky nastávají ke dni zápisu fúze do obchodního rejstříku. Podmínky fúze stanovuje zákon 513/1991, obchodní zákoník v §69a.

Co se očekává od této fúze?

Tisková mluvčí obou bank Petra Kopecká říká, že sloučení obou bank je považováno za jedinečnou příležitost, díky které budou moci nabídnout svým klientům to nejlepší z obou bank, což jsou kvalitní služby, individuální péče a diskrétnost.

Obě banky se stanou součástí celosvětové skupiny UniCredit Group, která působí ve 20 zemích světa a poskytuje své služby více než 35 milionům klientů prostřednictvím 7 tis. poboček. V České republice bude mít 66 poboček a 180 tis. klientů a s celkovým objemem aktiv více než 200 mld. Kč se stane 4. největší českou bankou. Do čela se postaví současný generální ředitel a předseda představenstva Živnostenské banky Ing. Jiří Kunert, prvním náměstkem pak bude současný generální ředitel a předseda představenstva HVB Bank Ing. David Grund.

Jaký bude dopad z fúze obou bank?

V současné době obě banky rozesílají svým klientům dopis, ve kterém je informují o fúzi.

Podle Natálie Sedláčkové, Junior Account Manager, probíhají v současné době jednání s ostatními bankami, Českou poštou, mobilními operátory a dalšími důležitými subjekty ohledně možné spolupráce tak, aby co nejvíce změn bylo zajištěno bez dopadu na klienty a bez nutnosti jejich aktivního zásahu. Klientům Živnostenské banky se změní bankovní kód za číslem účtu. Všichni klienti obou bank však budou o všech krocích průběžně informováni.

Fúze by měla klientům obou bank přinést nové moderní produkty, vyšší úroveň služeb a vyšší dostupnost prostřednictvím rozšířené sítě poboček. Loňský rok proběhla fúze mezi Raiffeisenbank a eBankou. Je možné si vzít příklad z této fúze? Lze očekávat, že něco podobného se bude dít i v tomto případě? Loňská fúze bank se dotkla kromě jiného i zaměstnanců, kdy byl jejich počet redukován o několik set. Přes cíl rozšířit síť poboček byly některé uzavřeny (ty, které měly společné sídlo). Mezi bankami byl i rozdíl v cenové politice obou bank. Jak to dopadne v tomto případě? Srovnání obou bank podle některých kritérií ukazuje následující tabulka:

Přehled některých údajů
Kritérium HVB Bank Živnostenská banka
Počet poboček 24 43
Počet bankomatů ? 46
Podíl na trhu 6% ?
Měsíční poplatek za běžné účty 60 – 284 Kč/měsíc 55 – 349 Kč/měsíc

Trochu historie o zainteresovaných subjektech

Živnostenská banka byla založena již v roce 1868 jako akciová společnost zaměřená na financování malých a středních podniků v Čechách. Patří k nejstarším českým bankám. Od února roku 2003 je majoritním akcionářem italská společnost UniCredit.

FIN21

HVB Bank Czech Republic a.s. vstoupila na český trh na podzim roku 2001. Vznikla ze spojení bankovních domů BankAustria/Cre­ditanstalt Czech Republic, a.s. a HypoVereinsbank CZ, a.s.. Působí na trhu v oblasti financování Corporate Finance a zaměřuje se také na oblast akvizičního financování a financování komerčních nemovitostí. V roce 2005 se stala členem skupiny UniCredit.

Nově vzniklá banka UniCredit Czech Republic bude dceřinou společností Bank Austria Creditanstalt, která je členem italské skupiny UniCredit Group, což je silná evropská bankovní skupina, která se v poslední době výrazně zaměřuje na střední a východní Evropu. Má 4 536 poboček a zaměstnává více než 70 tis. lidí. Akvizice v Polsku, Chorvatsku, v Bosně a Hercegovině, v Bulharsku, Slovensku, Rumunsku, Turecku a České republiky začlenila do divize Nová Evropa.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).