Hlavní navigace

Rizikových dlužníků je méně, ale stále jich je kolem milionu

4. 3. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Podíl dlužníků s rizikovým chováním se sice snižuje, roste ale počet těch, kteří své závazky splácejí dalším úvěrem. Jen třetina lidí si při sjednávání půjčky u nebankovních institucí ověřuje, jestli mají na poskytování nebo zprostředkování úvěrů licenci ČNB.

S nákupem na úvěr má zkušenosti více než polovina Čechů (59 %), přitom 75 % z nich spotřebitelský úvěr pořád splácí. Rizikově se při splácení úvěru chová 13 % dlužníků. Ještě v roce 2019 však do kategorie rizikových dlužníků spadala pětina lidí (20 %), kteří mají půjčku.

Vyplývá to z průzkumu mapujícího zadlužování Čechů, který pro Českou bankovní asociaci (ČBA) vytvořila agentura SC&C. Sběr dat probíhal v lednu 2020 a výzkumný vzorek tvořilo 1081 respondentů ve věku od 18–79 let. Do statistiky nebyly zahrnuty hypotéky a úvěry ze stavebního spoření (tento typ úvěru má 47 % lidí) ani kreditní karty či kontokorent.

Míra zadluženosti stoupá

Jak vyplývá z aktuální statistiky zadluženosti českých domácností, kterou pravidelně zveřejňuje ČNB, meziroční tempo růstu úvěrů u bank a kampeliček se v lednu nepatrně zvýšilo na 6,2 % z 6,1 % v prosinci. Týká se to jak úvěrů na bydlení, tak spotřebitelských půjček, u nichž se meziroční tempo růstu zvýšilo na nejvyšší úroveň od května 2016.

Jedním z faktorů obecně zvyšujícího se zadlužování může být dobrá ekonomická situace v Česku a tím i lepší finanční situace Čechů, kdy se nebojíme zadlužit a na naši budoucí schopnost splácet se díváme velmi pozitivně, uvádí Helena Brychová, odborná gestorka finančního vzdělávání ČBA. Úvěry v lednu přitom byly o něco levnější než v prosinci minulého roku. Průměrná úroková sazba se v lednu u nepodnikatelských úvěrů snížila o 1 bod na 3,63 %. Průměrná sazba na úvěry domácnostem se mírně snížila díky poklesu sazeb na stávající spotřebitelské úvěry na nové rekordní minimum, doplňuje Patrik Rožumberský, ekonom, UniCredit Bank.

Úroky spotřebitelských úroků i hypoték patrně porostou

Nicméně 6. února 2020 bankovní rada České národní banky odsouhlasila zvýšení úrokových sazeb. Což mělo za následek zvýšení úrokových sazeb u depozitních produktů, především spořicích účtů některých bank. Dá se však předpokládat, že se pravděpodobně zvýší úrokové sazby hypotečních úvěrů. Dražší by mohly být i spotřebitelské úvěry, silná konkurence na trhu však moc velký prostor pro jejich zdražení nenabízí.

Jak dále vyplývá z průzkumu pro ČBA, většina respondentů (70 %) se cítí bezpečně, když výše veškerých jejich splátek nepřekročí pětinu jejich čistých měsíčních příjmů. V případě, že by svůj dluh z nějakého důvodu nebyli schopni splácet, rozhodlo by se 63 % dotázaných vyjednávat o odkladu splátek u poskytovatele půjčky a 41 % by své úvěry zkusilo konsolidovat. Až 36 % dotázaných by si, pokud by nedokázali splácet své závazky, půjčilo od rodiny nebo známých. Skoro tři čtvrtiny dotázaných (73 %), kteří mají zkušeností s půjčkou, se ale nebojí toho, že by svůj úvěr nebyli schopni splácet.

Přes milion lidí spadá do kategorie rizikový dlužník

Rizikově se ve vztahu k půjčkám chová zhruba 1,1 milionů obyvatel (13 %). Což je sice méně než v roce 2019, ale současně roste počet případů, kdy tito spotřebitelé splácí svůj současný dluh další půjčkou (42 %).

Vzít si půjčku na splácení té předchozí je typicky rizikové chování, které může skončit až uvíznutím v dluhové spirále. Mezi klienty s rizikovým chováním častěji spadají lidé se základním vzděláním a ve věkové kategorii od 18 do 34 let, kteří si často neváhají vzít více půjček od více poskytovatelů. Z výzkumu také vyplývá, že region v případě rizikovosti nehraje roli, dlužníci s tímto typem chování jsou rozmístěni po celé ČR.

Nejčastěji si půjčujeme na auto, rekonstrukci nebo spotřební elektroniku

Na dovolenou nebo jiný druh zážitku by si nikdy nepůjčilo 80 % dotázaných. Jako přijatelný důvod, kvůli kterému by se lidé byli ochotní zadlužit, je naopak vnímána rekonstrukce bydlení, případně lékařský a zubařský zákrok.

Zodpovědnější přístup mají k zdlužování ti, kteří zatím žádnou půjčku nemají.
Autor: Česká bankovní asociace

Zodpovědnější přístup mají k zadlužování ti, kteří zatím žádnou půjčku nemají.

Z výzkumu současně vyplývá, že u spotřebitelských úvěrů je právě rekonstrukce bytu druhým nejfrekventovanějším důvodem, proč si je lidé berou (33 %). Tím nejčastějším jsou půjčky na automobily nebo motorky (39 %). Podle statistik České leasingové a finanční asociace (ČLFA) upřednostňuje při financování nového osobního automobilu spotřebitelský úvěr až 90 % zákazníků, kteří si na pořízení automobilu půjčují. Zbývajících 10 % raději volí operativní leasing. Mezi domácnostmi je dnes popularita operativního leasingu nižší. Nepochybně k tomu přispěl fakt, že již pominula doba levných operativních leasingů nabízených na kratší dobu, typicky na jeden nebo dva roky, která ve větší míře oslovovala právě i privátní zájemce, říká Jaroslav Krutilek, generální tajemník ČLFA.

Třetím nejběžnějším důvodem, proč si vzít půjčku, je nákup spotřební elektroniky. Zpravidla se jedná o mobilní telefony nebo počítače (32 %). Další v pořadí je bílé elektro a jiný nábytek, na které si půjčuje 29 % Čechů. Na nadstandardní lékařskou péči nebo zubařský zákrok si půjčila 2 % respondentů.

skoleni_29_6

Lidé stále důvěřují výhodným akcím na splátky

Více než polovina Čechů se zadlužuje, protože nedisponují volnými finančními prostředky. Lidé ale také poměrně často slyší na nejrůznější výhodné akce na splátky, na které se nechávají nachytat především lidé starší generace. Dalším důvodem je neochota lidí čekat, než si našetří potřebné finance na to, co chtějí.

Češi si nejčastěji půjčují peníze osobně a v bance (65 %). Ti, kteří si berou úvěr u nebankovní instituce nebo přímo u obchodníků, oceňují především jednoduchost a rychlost vyřízení. Problematické však je, že jen třetina lidí si u nebankovních institucí ověřuje, zda mají na poskytování či zprostředkování spotřebitelských úvěrů licenci České národní banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).