Hlavní navigace

Rizika při výběru hotovosti v zahraničí: jak se můžete chránit před podvodníky?

24. 10. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: CSIRT.cz
Čipové karty jsou bezpečné, ale ne všude jsou čipové snímače. Podvodníci hledají cesty, jak vás obrat o peníze, ale lze se jim poměrně úspěšně bránit.

Dobrá zpráva hned na začátek: v Evropě je bezpečno. Téměř všechny výběry z bankomatů probíhají přes čip, ať už kontaktní, nebo bezkontaktní. Mimo Evropu to ale vázne. Stále existují bankomaty, které preferují magnetický proužek. Anebo je bankomat čipový, ale cesta k němu vede přes samoobslužnou zónu, kterou otevřete jen… magnetickým proužkem vaší karty.

Skimming

Tzv. skimming je způsob trestné činnosti, kdy pachatel zkopíruje data obsažená na magnetickém proužku platební karty. Ty pak snadno zkopíruje a kdekoli na světě takřka obratem vyrobí její klon. Pokud při kopírování dat získá i váš PIN, např. pomocí skryté kamery, má zcela volnou cestu k peněžním prostředkům na vaší kartě.

Partner obsahu

 

V mBank děláme maximum pro to, abychom ochránili finance našich klientů. Neustále vyvíjíme nové funkce a nástroje, které jim pomáhají se zabezpečením jejich financí. 

Záleží nám ale i na tom, aby se naši klienti uměli chránit nejen při využívání bankovních služeb, ale i v každodenním životě – třeba proti podvodům na internetu. Proto jsme připravili bezpečnostní test, ve kterém si každý může vyzkoušet, jak dokáže čelit podvodníkům. Zkuste to i vy a vyhrajte iPhone 14.  #NaBezpecnostiZalezi

Skimming v překladu znamená „odsávání“. Zloději tak chtějí odsát vaše peníze. Tento druh podvodu existuje necelých 30 let.

Skimming je neznámější při zneužití bankomatů. Před štěrbinou, do které se vkládá platební karta, dojde k instalaci čtecího zařízení. Současně s ním se pak nejčastěji do prostoru klávesnice s PINPADem instaluje kamera, která snímá PIN.

Jak snadno se kopírují a klonují platební karty, ukazuje toto odborné video. Je v angličtině, ale velmi dobře jej pochopíte i bez znalostí jazyka.

Skimming v praxi: bankomaty, čerpací stanice, obchody. Může být kdekoli

V Česku je skimming nejznámější právě na bankomatech. Jenže v zahraničí se nejčastěji týká obchodníků. Ne, že by oni sami podváděli, ale nevšimnou si, že jim na jejich platební terminál podvodník nainstaloval kopírovací zařízení.

Skimming může být nasazený kdekoli. Mezi typickými napadenými místy jsou samoobslužné čerpací stanice, mýtné brány, ale podvodníci si troufnou i na frekventovaná pokladní místa přímo v obchodech.

Tři videa dají za 6 tisíc slov. První ukazuje napadený bankomat, druhé samoobslužný stojan a třetí pak napadený platební terminál u obchodníka.

Skimming a napadený bankomat přímo v restauraci McDonald's (USA)

Skimming a napadený tankovací automat (Kanada)

Instalace skimmovacího zařízení začíná v čase 0:20.

Skimming a napadený terminál v obchodě (USA)

Instalace skimmovacího zařízení začíná v čase 0:38.

Bezpečnost vs. použitelnost

Zatímco v Evropě je skimming na ústupu, mimo ni je stále úspěšný. Důvodem jsou stále chybějící čipové terminály u některých obchodníků. I když je vaše karta plně čipová a bezkontaktní, pokud obchodník není vybavený čipovým terminálem, transakce proběhne přes magnetický proužek.

Existuje sice řešení, že platební karta bude bez magnetického proužku, ale na druhé straně byste se tím dostali do značného nepohodlí, pokud byste potřebovali kartu použít mimo čipový terminál. Vždy je otázkou, zda maximálně zabezpečit daný platební prostředek, čímž se značně omezí nejen jeho zneužití, ale i použití, nebo zda hledat kompromisní cestu.

Čím více umí karta možnosti nastavení, tím lépe ji můžete zabezpečit proti zneužití. Příklad nastavení platebních karet mBank.

Čím více má karta možností nastavení, tím lépe ji můžete zabezpečit proti zneužití. Příklad nastavení platebních karet mBank.

Autor: Dalibor Z. Chvátal
Čím více umí karta možnosti nastavení, tím lépe ji můžete zabezpečit proti zneužití. Příklad nastavení platebních karet mBank.

Čím více má karta možností nastavení, tím lépe ji můžete zabezpečit proti zneužití. Příklad nastavení platebních karet mBank.

Autor: Dalibor Z. Chvátal

„Vypněte“ si nepotřebné způsoby používání karty

Základním prvkem zabezpečení vaší platební karty je práce s jejími limity. Nenechávejte na kartě příliš vysoké transakční limity, pokud je denně nepotřebujete. Případné zneužití karty pak narazí právě na zadaný transakční limit. Práce s limity patří mezi dnes již základní formy snížení rizika.

skoleni_11_12

Nedělejte online to, co byste v offline světě neudělali

 

Žijeme čím dál víc online. A s tím přibývá i nových rizik, se kterými se musíme potýkat. Někdy je prostě složité vyznat se, co je na internetu pravda, a která nabídka, jež nám přistane do mailu nebo do zpráv na sociálních sítích, je podvod.

Rozhodli jsme se vám život na síti usnadnit tím, že vám v sérii článků nazvané Bezpečně s Měšcem poradíme, jak se bezpečně chovat při online nakupování, jak se vyhnout podvodným soutěžím nebo co lze dělat při krádeži vaší identity.

Někteří vydavatelé platebních karet nabízejí jen dvě rozšířené možnosti zabezpečení: umí zapnout a vypnout platby na internetu a umí dočasně zablokovat platební kartu. To je však v dnešním technologickém světě už málo a vydavatelé karet to vědí. Tím se otevírá prostor pro konkurenci v technologiích pro používání platebních karet.

Správnou cestou je umožnit držitelům karet nastavit pravidla používání platební karty alespoň o některé z běžných platebních potřeb níže. Jejich vypnutím či omezením, pokud to váš vydavatel umožňuje, posílíte bezpečnost vaší platební karty.

Způsoby zabezpečení platebních karet
Způsob nastavení/použití karty Možnosti řešení Vysvětlení
Výběry z bankomatů zapnout/vypnout Při vypnutých nevyberete hotovost z bankomatu, ale ze směnárny ano (cash advance).
Platby u obchodníků zapnout/vypnout Při vypnutých vůbec nezaplatíte, ale vyberete z bankomatu.
Platby na internetu zapnout/vypnout Při vypnutých nezaplatíte na internetu. A tedy ani v mobilních aplikacích (např. nákup jízdenek, her, letenek)
MO/TO transakce zapnout/vypnout Při vypnutých nezaplatíte přes písemnou objednávku nebo telefonicky tím, že jen napíšete na papír, či řeknete do telefonu číslo karty (např. callcentra, hotely, písemné katalogy).
Bezkontaktní transakce zapnout/vypnout Při vypnutých zaplatíte jen přes čip se zadáním PINu nebo přes magnetický proužek.
Zahraniční transakce zapnout/vypnout Při vypnutých nezaplatíte mimo ČR, tj. ani na internetu mimo české weby nebo platební brány, které jsou skutečně geolokačně v ČR.
 Geolokační omezení volba států, kontinentů, regionů U karty lze nastavit, že ji lze používat např. jen v daném státě, nebo na daném kontinentu. Nastavíte si, že ji např. použijete jen v ČR a v Thajsku, kam cestujete.
DCC zapnout/vypnout Nebude možné provést přepočet transakce na vaši domácí měnu. Kurz je totiž často vyšší a nevýhodný. Transakce poté bude provedena v místní měně, kde kartou platíte.
Bez poplatků surcharge zapnout/vypnout Pokud bankomat bude účtovat dodatečný poplatek za výběr hotovosti, karta transakci zamítne. (Ale ty peníze tedy nedostanete).
 Magnetický proužek zapnout/vypnout Vypnutím nezaplatíte přes magnetický proužek. Tj. nezaplatí takto ani podvodník s klonem vaší karty získané přes skimming.
Blokace obchodníků volba obchodníků U vámi uvedeného obchodníka kartou nezaplatíte. Blokace sleduje přesné slovní zadání, takže když napíšete např. „TESC“, nepůjde platit v Tescu ani v Tescomě, kdekoli na světě.
3D Secure zapnout/vypnout Vypnutím se zbavujete možnosti úspěšné reklamace, ale zaplatíte na retro webech. 3D Secure je dnes standard. Standardně jej nechte pořád zapnuté.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti osobních financí. Specializuje se na finanční produkty, spotřebitelská témata a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).