generální partner
generální partner

Žijeme čím dál víc online. A s tím přibývá i nových rizik, se kterými se musíme potýkat. Někdy je prostě složité vyznat se, co je na internetu pravda, a která nabídka, jež nám přistane do mailu nebo do zpráv na sociálních sítích, je podvod.

Rozhodli jsme se vám život na síti usnadnit tím, že vám v sérii článků poradíme, jak se bezpečně chovat při online nakupování, jak se vyhnout podvodným soutěžím nebo co lze dělat při krádeži vaší identity.

A proč to děláme? Protože si myslíme, že uzavírat se před online světem není důvod. Zážitky na internetu mohou být skvělé. Pro začátek stačí držet se jednoduché poučky: Nedělejte online to, co byste v offline světě neudělali.

Bezpečně na sociálních sítích

Umíte si správně nastavit heslo?

Umíte si správně nastavit heslo?

Víte, jaké znaky by mělo obsahovat heslo, aby bylo skutečně silné? Znáte pojmy jako biometrické zabezpečení nebo dvoufaktorová autorizace? A co dělat, když navzdory vaší snaze heslo někdo prolomí? V následujících textech se dozvíte, jak řešit podobné události nebo jak se vyhnout pochybným soutěžím.

V průzkumu agentury Ipsos z roku 2021 dva ze tří Američanů uvedli, že opakovaně používají hesla pro různé online účty. A každý pátý používá hesla, která jsou považována za běžná nebo snadno uhodnutelná, navíc v polovině případů s osobními údaji jako jsou jména a datum narození. Pozitivní je, že alespoň přibývá lidí, kteří používají dvoufaktorové ověření, tedy například ještě potvrzení přes PIN v mobilní aplikaci ve spojení se zadáním hesla.

Následující graf ukazuje, jak vyhodnotili v roce 2022 nejčastější riziková hesla ze třiceti států specialisté na výzkum kybernetických bezpečnostních incidentů podle počtu výskytů právě při těchto incidentech.

Nejčastější riziková hesla v České republice

    Zdroj: nordpass.com

    Bezpečně na webu

    Poznáte podvod na internetu?

    Poznáte podvod na internetu?

    Vishing, phishing, spoofing… Nemáte v těch pojmech jasno? Zjednodušeně řečeno všechny souvisejí s kybernetickou kriminalitou, se kterou se nejen Češi potýkají čím dál více. Vysvětlíme vám, co u jednotlivých typů online podvodů hrozí, jak probíhají a jaké fígle útočníci používají.

    Některé výše popsané činy totiž na první pohled nevypadají nebezpečně. Do mailu, na váš profil na sociální síti nebo do zpráv v chatovací aplikaci vám přijde zpráva typu: Americký válečný veterán hledá ženu na cestu životem. Zn.: Pošli peníze a spěchá to. ⁕ “Já vás kontaktovat jako univerzálního dědice pana Li, advokáta v New York.” ⁕ "Gratulujeme, vyhráli jste v naší soutěži 1 000 000 dolarů…"

    Jenže stačí malá nepozornost a vy můžete naletět. Útočníci se i s pomocí podobných výzev umí dostat k vašemu účtu, se kterým si pak mohou dělat, co chtějí. Policie ČR i kvůli tomu už několik let sleduje, že zločiny v podobě krádeže peněz se přesouvají na internet. Pro zručné pachatele je to mnohem bezpečnější a pohodlnější, než krást ve skutečném světě. A často výnosnější.

    “Kriminalita páchaná v kyberprostoru v roce 2022 tvořila desetinu celkové registrované trestné činnosti,” uvedla Policie ČR. Nutno podotknout, že se to netýká jen majetkové kriminality, ale například i sexuálního obtěžování a vydírání.

    Celkové počty registrovaných trestných činů spáchaných v kyberprostoru

      Zdroj: policie.cz

      Bezpečně na cestách

      “Věříte panu Netovi?” aneb jak se připojit na cestách

      “Věříte panu Netovi?” aneb jak se připojit na cestách

      Při cestách po Česku nebo do zahraničí jsme do značné míry online. Používáme své platební karty, mobilní telefony, vozíme s sebou počítače, s nimiž se dost často připojujeme do neznámých sítí. V následujících textech vám proto poradíme, jak snížit riziko, že někdo zneužije vaši platební kartu, nebo co dělat, když ji ztratíte.

      Zjistíte také, jak se můžete cítit v bezpečí, když se chcete připojit k wifi třeba v čajovně někde v Indii či v Africe. V takovém případě ochrání vaše soukromí například služba VPN (Virtual Private Network), kterou můžete mít zdarma, nebo za mírný poplatek. Pro bezpečné připojování k wifi sítím ji využívá víc než 40 procent lidí, jak vyplynulo z průzkumu Forbes Advisor, který vznikl ve spolupráci se čtyřmi významnými poskytovateli VPN.

      K čemu lidé používají VPN

      • Zlepšení ochrany osobních údajů
      • Přístup ke streamovacím službám
      • Zabezpečení na veřejných Wi-Fi
      • Přístup k regionálně uzamčené zábavě
      • Torrenty
      VPN graf
      Zdroj: forbes.com