Hlavní navigace

Řidičáky od 17 let: Co musíte udělat, když chcete být mentorem mladistvého řidiče

4. 1. 2024
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Letos autoškoly vypustí na silnice první řidiče, kterým ještě není ani 18 let. Pokud se to týká právě vašich dětí a vy jste se rozhodli, že budete plnit úlohu mentora, pak se musíte řídit přesnými pravidly. Poradíme krok za krokem, jak na to.

S příchodem roku 2024 se na českých silnicích začnou objevovat ještě mladší řidiči, než jsme byli doposud zvyklí. Začala platit novela zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb., která kromě nového bodového systému umožňuje řídit v provozu automobil mladým lidem už od 17 let. Někomu to může připadat jako pohroma a riziko, pro jiného je zase svěření volantu mládeži pod ročním dozorem zkušeného řidiče, mentora, vítaný preventivní krok, který může vést ke snížení nehodovosti u čerstvých mladých řidičů.

Stát se mentorem nejde jen tak ze dne na den. Pokud slíbíte například svému dítěti, že budete plnit úlohu mentora, neznamená to, že si prostě jen sednete k němu do auta a budete radit. Chce to strategickou přípravu a trochu povinného papírování. A také se na vás přenáší část odpovědnosti.

Jako mentoři totiž můžete být za malér svého svěřence na silnici spoluodpovědní a kromě zdravé kůže a odřených plechů vás to také může stát i body. Při případné dopravní nehodě se bude zkoumat, jestli jste zanedbali své povinnosti, a pokud ano, pak můžete sankci dostat i vy.

Přinášíme návod, jak postupovat, pokud jste budoucí mladý řidič, nebo naopak budoucí mentor. Co musíte splnit a na co si dát pozor? Pro zjednodušení popíšeme jednotlivé kroky na vztahu rodiče a dítěte.

Kdo se může stát mentorem

Mentorem může být nejen rodič, ale i jakákoli osoba,

 • které bylo uděleno řidičské oprávnění pro skupinu B před více než 10 lety,
 • která je posledních 5 let nepřetržitě držitelem řidičského oprávnění pro skupinu B,
 • která v posledních 5 letech nepozbyla právo k řízení motorového vozidla na území České republiky a nebyla ve výkonu správního trestu nebo trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, jde-li o držitele řidičského průkazu nebo mezinárodního řidičského průkazu,
 • která nemá zadržený řidičský průkaz,
 • která nemá v bodovém hodnocení zaznamenán žádný bod a
 • která s takovým zápisem souhlasí.

Mentory se mohou stát pro jednoho řidiče až 4 osoby.

Kdy začít s přípravou v autoškole

 • Nejdříve se může váš potomek přihlásit do autoškoly ve věku 15,5 let. Jinými slovy, nejdříve 18 měsíců před 17. narozeninami.
 • Doporučená doba pro přihlášení do autoškoly v systému L17 je 6 měsíců před dovršením 17 let, za tuto dobu dítě zvládne autoškolu absolvovat tak, aby úderem 17. narozenin mohlo dělat závěrečnou zkoušku a požádat o řidičský průkaz.
 • V 17 letech pak může začít řídit auto v tandemu se svým rodičem. Zatím pouze na území ČR.
 • V 18 letech může začít váš potomek jezdit bez omezení i do zahraničí.

Mentorem se stáváte už ve chvíli, kdy vaše dítě začne navštěvovat autoškolu, a vy byste měli od začátku spolupracovat s jeho učitelem. Také byste si měli znovu po letech osvěžit paměť v testových otázkách.

Chtějte kurz pro mentory

Pokud jste někdy seděli na sedadle spolujezdce v autě, které řídil zjevný začátečník, pak víte, jaký to může být nepříjemný pocit. Tím spíš, pokud sedí za volantem 17letý drak s ještě teplým řidičákem a se zanedbatelnými zkušenostmi. A vy také nejste zkušenými instruktory, kteří by si dokázali pohotově poradit v kritické situaci.

Zatímco učitel v autoškole má k dispozici své pedály, vy nemáte zhola nic. Asociace autoškol ČR proto začíná nabízet kurzy pro mentory Start driving, na kterých vám instruktoři vysvětlí, co máte v jaké situaci dělat. V tuto chvíli nejsou ještě žádné konkrétní termíny vypsané, můžete však o ně požádat. Kurzy budou probíhat na polygonech po celé ČR. 

Další možností je najít s potomkem takovou autoškolu, která zároveň pořádá kurz pro mentory.

Žádost o vydání řidičského průkazu společně se zápisem mentora do evidenční karty

Po úspěšně složené závěrečné zkoušce vás i vašeho potomka čeká společná cesta na úřad s rozšířenou působností, kde podáte žádost o vydání řidičského průkazu. Tam kromě platného dokladu totožnosti také předložíte formulář pro zápis Mentorů L17, na základě kterého budete zapsáni do evidenční karty řidiče L17. Pokud nejste rodič nebo jiný zákonný zástupce, pak na formuláři zajistěte také podpis zákonného zástupce.

Pamatujte, že žádost o řidičák je nutné podat nejpozději do 6 měsíců po absolvování autoškoly, jinak by vaše dítě muselo dělat zkoušky znovu. Žádost můžete podat také online prostřednictvím Portálu dopravy.

 • Prvozápis mentorů podaný společné s žádostí o vydání řidičského průkazu je bezplatný. 
 • Dodatečný zápis mentorů je zpoplatněn částkou 100 Kč.

Povinnosti mentora při jízdě se svým svěřencem

Jako mentor budete mít povinnost bedlivě sledovat jízdu mladého řidiče a upozorňovat ho na situace, které ho v provozu čekají. Vaší povinností je sedět vždy vepředu na sedadle spolujezdce, sledovat řidičovo chování a v případě potřeby poradit. Pokud se posadíte na zadní sedadlo, je to porušení předpisů.

 • Jestliže vás zastaví policista, vojenský policista, strážník obecní policie nebo celník, musíte prokázat svou totožnost, i když neřídíte. 
 • Na výzvu se musíte podrobit dechové zkoušce.

Kdy nesmíte sednout jako mentor do auta

 • Bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo užití jiné návykové látky, nebo v době, kdy pořád ještě můžete být pod vlivem,
 • nebo v případě, že váš zdravotní stav není uspokojivý.

A je tu vaše první společná jízda

Pokud chcete, můžete si na zadní sklo vozu nalepit upozornění, že za volantem sedí 17letý začátečník. Obrázek L17 je ke stažení na webu Asociace autoškol ČR.

 • Před samotnou jízdou se domluvte, kam pojedete a jakou zvolíte trasu. Můžete si ji projít na mapě, případně zadat do navigace.
 • Pro první samotnou jízdu zvolte nenáročnou trasu mimo dopravní špičku a náročnou lokalitu. Ideálně takovou, kterou vaše dítě zná z autoškoly.
 • Při jízdě dělejte častější přestávky a povídejte si, co se povedlo a co příště udělat lépe.
 • Můžete si také stáhnout aplikaci pro mentory, která vás bude provázet a radit, jak máte při mentoringu postupovat. Aplikace vám zadá postupně seznam úkolů, které by bylo dobré s řidičem procvičit, jako například návštěva automyčky a čerpací stanice, vytvoření uličky pro vozidla záchranného systému, zaparkovat v podzemních garážích a podobně.

Jaké nejčastější problémy se mohou mentorů týkat?

Podle Asociace autoškol jde především o lidské jednání, kdy mentor nepochopí svoji úlohu.

 • Mentor neunese svoji roli a je na svého potomka negativní, přísný a cholerický. 
 • Přenáší na mladého řidiče špatné zlozvyky, návyky, anebo ho dokonce navádí k nedodržování pravidel silničního provozu. 
 • Pokud je více mentorů, mohou ke svému řidiči přistupovat rozdílně, nebo dokonce protichůdně, čímž ho mohou jen zmást a „rozhodit“. Mentoři musí postupovat jednotně, nejlépe spolupracovat. 
 • Mentor nebude postupovat podle doporučeného manuálu v aplikaci mentora a místo postupného zvyšování náročnosti jízd potomka „hodí do vody“, čímž může přecenit jeho schopnosti.
 • Mentor by mohl chtít využívat svého řidiče na jízdu z restaurace či zábavy a sám být třeba pod vlivem alkoholu. Podmínky pro mentora jsou však stejné jako pro řidiče. Nesmí být pod vlivem alkoholu ani omamných nebo psychotropních látek.

Zrušení zápisu mentora

O svoji pozici mentora můžete přijít, a to ve dvou případech. Zaprvé, může o to písemně požádat váš mladý řidič, a také v případě, že porušíte některou z podmínek výše v článku, abyste mohli mentorem být.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).