Článek nic moc. Já myslel, že se dle titulku dozvím, jak fungují burzy, tedy že je tam "order book", který má dvě části (bid/ask, resp. buy/sell) a ve středu je "top-of-book". Ordery že jsou řazeny do price levels a v rámci price levelu řazeny dle time priorit (first-in-first-out). Popis price/time matching apod. Tohle bych čekal od článku, jak funguje burza.
"Kromě poplatku brokerovi musíte zaplatit ještě poplatek trhu. Ten činí 0,5 % z obchodované částky. "
Opravte tento nesmysl !
Poplatek trhu je ve většině případů u akcií 0,01% z objemu obchodu. 0,5 % z obchodované částky je opravdu konina.
Viz. příloha ceníku Fio banky - https://www.fio.cz/docs/cz/C_trh.pdf
Burza cenných papírů Praha, a.s.
Obchod s cennými papíry, u nichž Fio banka, a.s. vykonává činnost tvůrce trhu 0,01% min. 10 Kč / max. 4.000 Kč
RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a.s.
Poplatek dle objemu libovolného obchodu 0,01%, max. 100 Kč
Při investování na burze (intradenní obchodování) jsem prodělal skoro 300 000 Kč a to jsem absolvoval nějaké kurzy, přečetl si pár knih...
Znamená to, že jsem blbec? Rozhodně ano. Ale jste si jistí, že vy jste chytřejší? Pokud někdo investuje do akcií dlouhodobě, protože zná tu firmu, věří jí, tak dejme tomu. Ale spekulovat na pokles nebo vzestup na základě kravin jako dvojité dno a podobně, to je spíš hazard, kde lidé sází proti sobě (sázka na pokles, na vzestup) a kasíno - tedy provozovatel bere poplatek. A přesně tak to pro sázející také končí.
To už dává stejný smysl jít sázet na sport. Je to také hazard a aspoň je to zábava dívat se na utkání.
Pokud někdo chce v ČR investovat menší částky, měl by jít do P2P půjček a půjčovat lidem, kteří potřebují peníze a vydělávat na tom. Tam má totiž slušnou šanci, že on bude ten chytřejší - protože on už peníze má a oni je potřebují. Takže jít na www.banking-online.cz (ideální pro začátečníka) nebo na www.zonky.cz (největší v ČR) a začít s menšími investicemi vydělávat.
Sázet na burze proti jiným lidem s penězi je moc velké riziko.
Nu, není to příběh se šťastným koncem. Z prvního jsi se poučil, ale ne dostatečně, ne obecně. Nic nelze dělat, budeš muset stejně draze zaplatit za zkušenost i s půjčování peněz.
Co mě zaráží, že název je jiný, ale princip je stejný. A ten princip jsi v prvním případě pojmenovat na konec dokázal. Naštěstí to jsou tvé peníze, ne moje.
"Nu, není to příběh se šťastným koncem. Z prvního jsi se poučil, ale ne dostatečně, ne obecně. Nic nelze dělat, budeš muset stejně draze zaplatit za zkušenost i s půjčování peněz.
Co mě zaráží, že název je jiný, ale princip je stejný. A ten princip jsi v prvním případě pojmenovat na konec dokázal. Naštěstí to jsou tvé peníze, ne moje."
Vůbec nevíte co říkáte. Na burze vám nikdo jistotu vrácených peněz nedá. U P2P půjček ano. Konkrétně Zonky si potenciální žadatele úvěru prověřuje, vše právně ošetří, nyní nabízí i k půjče pojištění proti neschopnosti splácet. Zároveň si žadatele úvěru prověřují v registru a podle toho dají rating. Pak už je na uživatelích, jak vyvážené portfolio si pořídí. Navíc, zde se dá začít vkládat do půjček od 200 Kč, což na burze asi těžko. I poplatky za služby ze strany Zonky jsou adekvátní. V případě prodlení dlužníka ho ihned kontaktují a snaží se s ním situaci řešit. V případě neúspěšné domluvy dají celou věc k soudu. Poplatky soudu vy jako investoři nehradíte, něco se platí z poplatků, co vám každý měsíc strhávají dle ratingu půjčky, a dodatečné poplatky si platí dlužníci sami. Já mám celkem vyrovnané portfolio, mám i rizikové půjčky, a i přesto je můj čistý zisk 6,9%. Další dobrou investicí jsou i dluhopisy od ověřených firem, tam se pohybují zisky kolem 9%, ale musíte z toho zaplatit srážkovou daň 15%, takže reálný zisk je o něco nižší. Výhoda oproti tomu je, že poplatky neplatíte žádné, pouze max. poštovné, když odesíláte podepsanou smlouvu na úpis dluhopisu.
"Na burze vám nikdo jistotu vrácených peněz nedá. U P2P půjček ano. Konkrétně Zonky si potenciální žadatele úvěru prověřuje, vše právně ošetří, nyní nabízí i k půjče pojištění proti neschopnosti splácet. Zároveň si žadatele úvěru prověřují v registru a podle toho dají rating. Pak už je na uživatelích, jak vyvážené portfolio si pořídí."
Aha.
Takže u P2P půjček kdosi dává jistotu vrácení peněz. Kdopak ten kdosi je?
Proč by konkrétně Zonky mělo vydávat nějaký rating, koho ten rating zajímá, když přeci věřitel má jistotu vrácení peněz (od kdosiho).
Proč by měl Zonky nabízet pojištění vrácení peněz, když přeci má věřitel od kdosiho jistotu?
O čem by měl "uživatel pořizující si portfólio" (ať už to znamená cokoli) dumat, když má přeci jistotu, pojistku a rating?
"V případě prodlení dlužníka ho ihned kontaktují a snaží se s ním situaci řešit. V případě neúspěšné domluvy dají celou věc k soudu. "
Zkusím přeložit: V případě problémů posílá první upomínku Zonky. Pokud nereaguje, má Zonky plnou moc od věřitele a jménem věřitele podává žalobu.
Dál ale už tomu nerozumím. "Poplatky soudu vy jako investoři nehradíte, něco se platí z poplatků, co vám každý měsíc strhávají dle ratingu půjčky, a dodatečné poplatky si platí dlužníci sami."
Bez zaplacení poplatku soud neproběhne. Takže ho někdo předem musí zaplatit. Není jasné, jestli se na zaplacení poplatku podílí Zonky, jakým procentem, bo "se platí z poplatků", nebo to má platit dlužník, jak by velel rozum a zvyk. Ani netuším, co si představit pod hentým takým pojmom "dodatečné poplatky". Kdo zaplatí právní zastoupení, což je mnohem dražší nežli soudní poplatky, nezmiňuješ. No, v každém případě, když dlužník neplatí půjčku, tak nezaplatí ani poplatky, ani náklady na právní zastoupení věřitele, tudíž vše v důsledku platí věřitel.
Ale klidně se vsadím, že pojištění odpovědnosti splácet od Zonky nic neřeší, protože kdyby řešilo, tak jaképak soudy - o kterých mluvíš. Zkásnu pojištění, a ať se s dlužníkem tahá pojišťovna, no ne? Jenže, ještě jsem neviděl takové pojištění schopnosti splácet, které by cokoli krylo.
No zkrátka veškerá rizika za věřitelem, což neznamená že hejla o poplatky nezkásneš.
Zajímavé čtení. Dočetl jsem se že když chci investovat do akcií mohu zvolit fyzický nákup nebo obchodování na burze přes CFD nebo Futures kontrakty. Ty CFD a Futures kontrakty jsou zajímavé v tom, že můžu si otevřít prodejní pozici a spekulovat na pokles akcií. Každopádně musím se do této problematiky hlouběji ponořit.