Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Rady začátečníkům: jak fungují burzy a kolik stojí na nich obchodovat? od Morrighan - "Nu, není to příběh se šťastným koncem. Z...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 5. 2018 11:57

  Morrighan (neregistrovaný) ---.sabmiller.com

  "Nu, není to příběh se šťastným koncem. Z prvního jsi se poučil, ale ne dostatečně, ne obecně. Nic nelze dělat, budeš muset stejně draze zaplatit za zkušenost i s půjčování peněz.
  Co mě zaráží, že název je jiný, ale princip je stejný. A ten princip jsi v prvním případě pojmenovat na konec dokázal. Naštěstí to jsou tvé peníze, ne moje."

  Vůbec nevíte co říkáte. Na burze vám nikdo jistotu vrácených peněz nedá. U P2P půjček ano. Konkrétně Zonky si potenciální žadatele úvěru prověřuje, vše právně ošetří, nyní nabízí i k půjče pojištění proti neschopnosti splácet. Zároveň si žadatele úvěru prověřují v registru a podle toho dají rating. Pak už je na uživatelích, jak vyvážené portfolio si pořídí. Navíc, zde se dá začít vkládat do půjček od 200 Kč, což na burze asi těžko. I poplatky za služby ze strany Zonky jsou adekvátní. V případě prodlení dlužníka ho ihned kontaktují a snaží se s ním situaci řešit. V případě neúspěšné domluvy dají celou věc k soudu. Poplatky soudu vy jako investoři nehradíte, něco se platí z poplatků, co vám každý měsíc strhávají dle ratingu půjčky, a dodatečné poplatky si platí dlužníci sami. Já mám celkem vyrovnané portfolio, mám i rizikové půjčky, a i přesto je můj čistý zisk 6,9%. Další dobrou investicí jsou i dluhopisy od ověřených firem, tam se pohybují zisky kolem 9%, ale musíte z toho zaplatit srážkovou daň 15%, takže reálný zisk je o něco nižší. Výhoda oproti tomu je, že poplatky neplatíte žádné, pouze max. poštovné, když odesíláte podepsanou smlouvu na úpis dluhopisu.

 • 2. 5. 2018 13:54

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  "Na burze vám nikdo jistotu vrácených peněz nedá. U P2P půjček ano. Konkrétně Zonky si potenciální žadatele úvěru prověřuje, vše právně ošetří, nyní nabízí i k půjče pojištění proti neschopnosti splácet. Zároveň si žadatele úvěru prověřují v registru a podle toho dají rating. Pak už je na uživatelích, jak vyvážené portfolio si pořídí."

  Aha.
  Takže u P2P půjček kdosi dává jistotu vrácení peněz. Kdopak ten kdosi je?
  Proč by konkrétně Zonky mělo vydávat nějaký rating, koho ten rating zajímá, když přeci věřitel má jistotu vrácení peněz (od kdosiho).
  Proč by měl Zonky nabízet pojištění vrácení peněz, když přeci má věřitel od kdosiho jistotu?
  O čem by měl "uživatel pořizující si portfólio" (ať už to znamená cokoli) dumat, když má přeci jistotu, pojistku a rating?

 • 2. 5. 2018 14:18

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  "V případě prodlení dlužníka ho ihned kontaktují a snaží se s ním situaci řešit. V případě neúspěšné domluvy dají celou věc k soudu. "

  Zkusím přeložit: V případě problémů posílá první upomínku Zonky. Pokud nereaguje, má Zonky plnou moc od věřitele a jménem věřitele podává žalobu.

  Dál ale už tomu nerozumím. "Poplatky soudu vy jako investoři nehradíte, něco se platí z poplatků, co vám každý měsíc strhávají dle ratingu půjčky, a dodatečné poplatky si platí dlužníci sami."
  Bez zaplacení poplatku soud neproběhne. Takže ho někdo předem musí zaplatit. Není jasné, jestli se na zaplacení poplatku podílí Zonky, jakým procentem, bo "se platí z poplatků", nebo to má platit dlužník, jak by velel rozum a zvyk. Ani netuším, co si představit pod hentým takým pojmom "dodatečné poplatky". Kdo zaplatí právní zastoupení, což je mnohem dražší nežli soudní poplatky, nezmiňuješ. No, v každém případě, když dlužník neplatí půjčku, tak nezaplatí ani poplatky, ani náklady na právní zastoupení věřitele, tudíž vše v důsledku platí věřitel.

  Ale klidně se vsadím, že pojištění odpovědnosti splácet od Zonky nic neřeší, protože kdyby řešilo, tak jaképak soudy - o kterých mluvíš. Zkásnu pojištění, a ať se s dlužníkem tahá pojišťovna, no ne? Jenže, ještě jsem neviděl takové pojištění schopnosti splácet, které by cokoli krylo.

  No zkrátka veškerá rizika za věřitelem, což neznamená že hejla o poplatky nezkásneš.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).