Hlavní navigace

Rady (ex)bankéře: Jak na hypotéku

18. 1. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Co je nejdůležitější při výběru hypotéky? Na co si dát pozor a jak nejlépe postupovat? Bankéř radí: Nesnažte si hledat hypoteční banku sami, ale nechte si poradit od speciality - hypotečního makléře. Jak ale poznat, že je vámi vybraný hypoteční makléř kvalitní?

Jednou z možností, jak získat hypotéku, je, že si najdete hypotéčního agenta. Protože když se rozhodnete sami najít nejvhodnější finanční instituci, jednak to může být pro vás časově náročné a jednak nemusíte vždy vybrat pro vás tu nejvhodnější. Proto si najděte agenta, který tu práci udělá za vás, ale hlavně takového, který je dobrý.

Už víte, jaký dům nebo byt budete hypotékou financovat? – Katalog nemovitostí

Hypoteční agenti jsou lidé, kteří se v branži pohybují denně, a tím pádem vědí, kam jít, kde jsou nejlepší úrokové sazby, které instituce nabízí nejlepší podmínky atd. V dlouhodobém horizontu zaplatíte za všechno méně, když si najmete agenta, který vám na základě vašeho požadavku a svých zkušeností pomůže vyhnout se placení zbytečných poplatků a řadě jiných komplikací.

Mnozí z vás se mohou zeptat, a vcelku i oprávněně, zda tuto práci nevykonávám nebo jestli nejsem placen nějakou „hypoagentskou“ lobby. Ani jedno, ani druhé. Jsem jen zastáncem toho, čemu se říká dělba práce a specializace. Každý je dobrý v něčem jiném. V době, kdy jsem pracoval v Londýně a bydlel na Golders Green, což je židovská čtvrť, mě v lokálních novinách zaujal inzerát jedné místní instalatérské firmy:

Děláme instalatérské práce všeho druhu, zvláště pak ty, které původně udělal váš(vaše) manžel(ka). Snažte se při výběru své hypotéku neudělat stejnou chybu, a zbytečně tak plýtvat svým časem i penězi.

Ale jak takového dobrého agenta najít? Zdrojů může být několik: váš realitní makléř, vaši přátelé, kolegové nebo sousedé, o kterých víte, že si v poslední době vzali hypotéku. Pochopitelně můžete prohledat i různé internetové stránky a odborné časopisy.

Víte, jaká musí být vždy vaše první otázka, byť jsou to vlastně dvě v jedné? Ne?

Pro kolik finančních institucí (bank) pracujete a jak dlouho tuto činnost vykonáváte?

  1. Pokud bude pracovat jen pro jednu, je zřejmé, že bude doporučovat, jen tu, se kterou má smluvní či jiný vztah.
  2. Jestli svoji práci vykonává méně než 3 roky, radím obezřetnost.

Neříkám, že musí být špatný(á), ale chybí mu(jí) potřebné zkušenosti. Jistě jste již sami zjistili, že když někdo říká: Poučil jsem se ze svých zkušeností, tak by spíše měl říci: Poučil jsem se ze svých chyb.

Ať už si hypotéku vybíráte sami, nebo máte svého agenta nebo někoho jiného, komu při výběru věříte, vždy uvažujte o úrokové sazbě. Najít nejlepší úrokovou sazbu můžete přes různé zdroje, které vás okamžitě informují, jaké sazby různé finanční instituce (banky) nabízejí. Zjistěte si je sami nebo si je nechte připravit vaším agentem. Nikdy tuto fázi nepodceňujte a nechte si předložit minimálně 10 nabídek.

<chart id=„10“></chart>

Pokud máte úrokovou sazbu, která je podstatně nižší než ta, která je na trhu obvyklá, určitě to není jen tak. Ta „zrada“ bude zcela nepochybně spočívat v poplatcích. Za každou hypotéku bude po vás finanční instituce (banka) požadovat poplatky (za zpracování, čerpání, nečerpání, za všechny změny, za ukončení atd.), proto se ně vždy informujte, abyste „nenaletěli“. Obecně platí: Čím nižší úroková sazba, tím vyšší poplatky. Buďte o krok před svým bankéřem, zeptejte se na poplatky hned při první schůzce.

FIN21

Výši akontace si odvoďte od svého rozpočtu. Výše akontace může být různá, třeba i nulová, jen se to pak projeví ve výši vašich hypotéčních splátek a konečné ceně vaší hypotéky. Myslím, že je lepší mít více volných peněz, které můžete okamžitě použít jinde a budou vám vydělávat, tudíž se snažte vždy vyjednat co nejnižší akontaci. Ale toto rozhodnutí již ponechám na vás a pochopitelně na té které instituci, na co vám přistoupí či nepřistoupí.

<calculator id=„7“></calcu­lator>

Anketa

Jak jste si zařizoval/a hypotéku?

Autor článku

JUDr. Jan Vinter ukončil studia na Právnické fakultě UK 12. listopadu 1989. Poté se jako redaktor Obrany lidu a později jako volný novinář seznámil s prací pro tisk.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).