Ta se vůči dolaru dokonce propadla na nejslabší úroveň za posledních 35 let. Která měna ale naopak ze situace profitovala?
V dobách zvýšené nejistoty se investoři uchylují k měnám takzvaného bezpečného přístavu. Mezi ně tradičně patří švýcarský frank, americký dolar či japonský jen. Švýcarská i americká měna v pobrexitové době zhodnocují, ne však dramaticky. Zatímco dolarový index od zveřejnění výsledku britského referenda posílil o zhruba tři procenta, švýcarský frank si vůči dolaru za stejné období připsal jen dvě procenta. Pokud ovšem zhodnotíme celkovou letošní výkonnost obou měn, pohybujeme se v červených číslech.
Jednoznačným vítězem je tedy japonský jen. Přestože se analytici na přelomu roku shodovali, že jen letos oslabí v průměru o tři procenta, ve skutečnosti si už připsal více než 15 procent. Japonci z toho ovšem radost nemají. Jejich na exportu závislá ekonomika v posledních čtvrtletích výrazně zpomaluje a silná měna pozici japonských producentů dále zhoršuje. Po víkendových volbách, ve kterých uspěl premiér Abe, lze opět čekat významný fiskální i měnový stimul s jednoznačným cílem – japonský jen oslabit.
