Hlavní navigace

Půjčujete si auto v autopůjčovně? Možná se vám víc vyplatí carsharing

25. 2. 2020
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Autor: Depositphotos
Nejezdíte autem tak často, aby se vám vyplatilo kupovat si vlastní auto, ale občas byste nějaké potřebovali? Carsharing je v Česku na vzestupu, ne vždy a pro každého ale musí být nutně výhodný.

Carsharing nebo také krátkodobý pronájem vozidla, které si můžete půjčit na minuty, hodiny nebo i celé dny, je v současnosti stále více skloňovaným pojmem. Společnosti, které ho provozují, se často zaštitují ekologií a sdílenou ekonomikou, která omezuje spotřebu a tím pádem nepřispívá k zvyšování produkce CO2. Apelují na spotřebitele, že když si bude auto pronajímat místo toho, aby si ho koupil, výrazně ušetří, a navíc přispěje k čistějšímu ovzduší.

Pokud nejezdíte autem denně a na delší vzdálenosti, výhody to jistě má. Ceny pronájmu začínají už na několika málo korunách za minutu. Platíte jen za půjčení vozidla a o nic dalšího se nestaráte. Služba zahrnuje benzin, případně dobíjení baterie, mytí, údržbu i pojištění vozu. Součástí je často i bezplatné parkování. V Praze díky ochotě místních zastupitelů, kteří také myslí ekologicky a přejí si omezení nadbytečné dopravy ve městě, můžete v modrých a fialových zónách parkovat zdarma. Jestli si nejste jistí, že se vám pronájem auta vyplatí, můžete využít kalkulačky, jež některé carsharingové společnosti mají na svých stránkách a kde si můžete předem spočítat, kolik vás pronájem bude zhruba stát. Pozor, některé společnosti vyžadují při registraci vratnou kauci. Všechny společnosti mají pro své vozy sjednané havarijní pojištění, často dokonce v nadstandardní variantě, většinou ale se spoluúčastí.

V čem je carsharing výhodnější než auto z půjčovny?

Dalším bonusem sdílení aut je, že uleví přetížené městské dopravě, která mnohdy v ranních a večerních špičkách praská ve švech. Paradoxně přitom podle statistik většina aut stojí 95% času zaparkovaná a nejezdí. Jedno sdílené auto podle statistik dokáže nahradit až osm soukromých vozidel. Carsharingové společnosti se v některých případech zaměřují na půjčování elektromobilů, které jsou kromě nižší zátěže životního prostředí také výrazně tišší, což je dalším plusem pro obyvatele, kteří žijí poblíž dopravních uzlů.

V čem jsou ale carsharingové společnosti jiné než běžné autopůjčovny, jež tu byly dávno před nimi?

Výhody proti klasickým autopůjčovnám:

  • Auto si můžete půjčit a vrátit kdykoliv bez ohledu na to, kolik je právě hodin. Carsharing funguje 24 hodin a 7 dní v týdnu.
  • V aplikaci vidíte, kde se nachází nejbližší volné auto. Můžete si ho zarezervovat, aby vám s ním někdo neodjel, než k němu přijdete a půjčíte si jej.
  • Auto nemusíte vracet na jedno konkrétní místo. Stačí jej vrátit do zóny vymezené v aplikaci.

Nevýhody proti autopůjčovnám:

  • Auto při ukončení výpůjčky musíte vrátit do v aplikaci vymezené zóny. Pokud bydlíte mimo tuto zónu, nemůžete s vozidlem jednoduše dojet před svůj dům a ukončit pronájem.
  • Nesmíte zapomenout ukončit pronájem, jinak platíte, i přestože už nemáte v plánu auto využívat.
  • Když auto zaparkujete a ukončíte pronájem mimo určenou zónu, platíte pokutu. 

Ať už využíváte služby autopůjčovny, nebo carsharingu, výhodou, která z toho plyne všem, je méně aut na silnici a více parkovacích míst. Jestliže však auto potřebujete víceméně denně nebo často cestujete mimo město, vyplatí se vám spíš investovat do vlastního auta, než si pořád draze půjčovat. 

Jak to funguje?

Princip pronájmu auta přes carsharing je snadný. Přes App Store nebo Google Play si stáhnete aplikaci carsharingové společnosti a zaregistrujete se. Pak stačí přes aplikaci vyhledat nejbližší vozidlo, které zpravidla můžete na určitou dobu zdarma rezervovat. S půjčeným autem můžete jezdit po městě a v jeho okolí, ale vrátit jej musíte do vyznačené zóny v aplikaci dané společnosti. Pronájem ukončíte opět přes aplikaci.

Carsharing v Praze

V Praze funguje carsharingových společností poměrně mnoho, jednou z nich je společnost re.volt. Kromě dvaceti elektroaut tvoří její vozový park i 50 elektroskútrů, 24 elektromotorek a 150 elektrokoloběžek. Pronájem probíhá přes aplikaci, kterou si stáhnete do mobilního telefonu. Minuta pronájmu elektro auta stojí 6 korun. Firma nabízí cenově zvýhodněné předplacené balíčky za 250 Kč (minuta jízdy vás vyjde na 5 Kč), dále za 450 Kč (minuta jízdy vás vyjde na 4,50 Kč) a 600 Kč (minuta jízdy vás vyjde na 4 Kč). Firma působí v těchto oblastech: Holešovice, Vinohrady, Bubeneč, Dejvice, Hradčany, Malá Strana, Smíchov, Vyšehrad, Staré Město, Nové Město, Josefov, Karlín a Žižkov.

Další společností poskytující carsharing je Anytime. Její služby můžete využívat, jen pokud už vám bylo 21 let a řidičské oprávnění vlastníte alespoň dva roky. Firma používá k pronájmu vozidla Toyota Yaris Hybrid s automatickou převodovkou. Cena za minutový pronájem závisí na tom, v jakou denní či noční dobu si auto půjčíte. V době mezi 7:00–9:00 zaplatíte 1,99 Kč z minutu, mezi 9:00–21:00 zaplatíte 4,99 Kč a mezi 21:00–7:00 6,99 Kč. Kromě minutového tarifu si můžete koupit i hodinový. Tarif na hodinu stojí 199 Kč, na 2 hodiny 299 Kč, na 4 hodiny 399 Kč a na 24 hodin 899 Kč. Ukončit pronájem můžete v Domácí zóně, jejíž vymezení vidíte v aplikaci, nebo také na modré nebo fialové zóně. 

Jezdí jen na baterie

Od 20. února začala v Praze působit další carsharingová společnost GreenGo. Její vozový park zatím tvoří sto elektroaut značky Volkswagen e-up!, s nimiž v současnosti působí v oblasti Prahy 1 a 2 a vnitřní části obvodů Prahy 3 až 10. Celkově jde o území zhruba o rozloze 35 km2. Jezdit s vypůjčenými auty samozřejmě můžete po celé Praze, vůz ale musíte vrátit zpět do vymezené zóny, která je vyznačená v aplikaci. Za minutu jízdy zaplatíte 7,80 Kč. Pořídit si ale můžete také měsíční předplatné, které stojí 99 korun. Pak vás 1 minuta vyjde na 6 Kč.

Prvním klientům GreenGo nabízíme registraci a 30 minut jízdy na zkoušku zdarma. O servis vozů se non-stop stará GreenGo servisní tým, který auta spravuje a dobíjí na svých i veřejných dobíjecích stanicích. Zákazník se tedy nestará téměř o nic, říká Šimon Čapek, výkonný ředitel pražské pobočky GreenGo. Společnost GreenGo přichází na český trh z Maďarska, kde působí od roku 2016 v Budapešti. Počítá s tím, že do tří měsíců zprovozní v Praze 200 elektroaut a bude zaměstnávat 20 lidí.

Lidé půjčují auta lidem

Trochu odlišnou formou carsharingu nabízí HoppyGo, služba funguje na principu sdílení, kdy si auto můžete půjčit přímo od jeho majitele, jde o tzv. peer-to-peer carsharing. Nabízí tak formu přivýdělku i vlastníkům aut, kteří své vozy využívají jen občas či v určitou denní dobu například při cestě do práce a zpět, zatímco během dne jej nepoužívají. Auto si můžete vybrat podle svých potřeb v kategoriích rodinné vozy, dodávky, auta do města, business nebo ihned dostupné. Na výběr máte z více jak 300 modelových řad aut ve 240 českých městech. Můžete si je půjčit na den a více za cenu, kterou určí majitel vozu. Provize firmy činí 15 %.

S carsharingem můžete jezdit i po Evropě

Platforma Uniqway funguje jako carsharing vytvářený studenty pro další studenty. Auta si přes ni můžete půjčovat nejen v Praze, ale také v dalších městech v ČR a Evropě. Cena závisí na typu vozidla, které si půjčíte. Na výběr máte buď Škodu Fabia, Scala, nebo Kamiq. Cena se pohybuje v rozmezí 4,90 až 5,90 za kilometr. Hodina pronájmu vás vyjde na 29 až 39 Kč. Půjčení auta na celý den pak na 290 až 390 Kč. Auto si můžete půjčit nebo vrátit ve vyhrazených zónách, které jsou vyznačeny na mapě v mobilní aplikaci nebo na webu Uniqway.

Společnost Autonapůl.cz provozuje carsharing taktéž v několika českých a moravských městech. Auto si přes ni můžete půjčit v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Olomouci, Hradci Králové, Pardubicích, Českých Budějovicích a v budoucnu patrně přibudou i další města. Ceny jsou závislé na jednotlivých katerogií v nich si můžete vybírat z několika typů vozidel. Například v kategorii Budget zaplatíte 3,90 za kilometr a hodina pronájmu vás bude stát 39 Kč. Půjčit si můžete Škodu Citigo. Ve třídě Economy zaplatíte za 4,90 kilometr, hodina vás vyjde na 49 Kč a půjčit si můžete vozy Škoda Fabia nebo Kia Ceed. Ve třídě Comfort zaplatíte za kilometr 5,90, za hodinu 64 Kč a pronajmout si můžete Škodu Rapid, Scala, Octavia.

Několik carsharingových společnosti provozuje své služby kromě Prahy i v Brně

Firma CAR4WAY funguje v Praze a Brně jako carsharingová společnost i jako autopůjčovna. Půjčit si můžete až 1000 vozidel značky Škoda, a to včetně elektromobilů. Registrace probíhá na webových stránkách společnosti. Je při ní potřeba nahrát doklady a zaplatit registrační poplatek (1000 Kč, za který dostanete 150 volných minut), následně je vám poštou zaslána čipová karta. Pokud nechcete čekat, můžete si ji i osobně vyzvednout na jednom z CAR4WAY pointů. Rezervace automobilů při samotné půjčce probíhá prostřednictvím mobilní aplikace. Vozidlo si můžete půjčit za 7 Kč za minutu. Denní pronájem vás vyjde na 590 Kč. Nejdelší možná zápůjčka vozu je 7×24 hodin, na delší době se lze domluvit jen individuálně. Automobil je nutné vrátit do zóny vyznačené v aplikaci.

Společnost AJO nabízí půjčení aut v Praze i Brně. Vybrat si můžete hodinový, nebo kilometrový tarif. S tarifem Základ vás kilometr jízdy vyjde na 5,10 Kč a hodina jízdy pak na 23 Kč. S tarifem Top vás kilometr bude stát 4,70 a hodina jízdy 12 Kč.

V Plzni můžete carsharing využívat místo MHD

Carsharing funguje také v Plzni, a to ve spolupráci s městem jako doplněk klasické MHD. Služba je provozována pod názvem Karkulka PMDP. Cena jízdného závisí na typu vozidla, které si pronajmete, a počtu najetých kilometrů. Můžete si také pořídit hodinovou sazbu a zvýhodněné měsíční předplatné. Jestliže si vyberete vozy Ford Ka+ nebo Škoda Roomster, kilometr jízdy vás vyjde na 5,5 Kč, hodina jízdy na 55 Kč a zvýhodněné předplatné na 150 Kč (pokud současně máte roční předplatné na MHD, vyjde vás měsíční předplatné carsharingu na 75 Kč). Pokud pojedete s vozem Ford Focus Combi, za kilometr jízdy zaplatíte 6,5 Kč, za hodinu jízdy 65 Kč a předplatné na 150 Kč (s ročním předplatným na MHD vás vyjde měsíční předplatné carsharingu na 75 Kč). S předplatným ušetříte za každý kilometr korunu. Hodina vás pak vyjde levněji o 10 korun.

Zahájení rezervace vozidla probíhá buď přes mobilní aplikaci, přiložením Plzeňské karty ke čtečce za čelním sklem (na straně řidiče), nebo hlasovým automatem. Každý vůz má přidělenou svou parkovací zónu a nelze jej vrátit do jiné zóny nebo mimo ni (rezervace mimo zónu nejde ukončit).

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).