Autor se dívá jen na část problému a posuzuje podle toho celek. Což je chyba.
Opravdu se nechci zastávat ČNB, Rusnoka atd., nezaslouží si to. Jenže zde je nutno vzít v úvahu, že "regulace" má vedlejší efekt (podle mě nezamýšlený efekt - ČNB chce vyšší inflaci) - snižuje cenovou hladinu nemovitostí. Na trhu je méně "holých zadků" na dluh ochotných zaplatit cokoli. Takže dlouhodobě je to nula od nuly.
A zároveň to lidi nutí si něco naspořit, což snižuje rizikovost úvěru, i celkově zaplacenou cenu bytu. Nepočítal jsem aktuální čísla, ale dlouhodobě platilo, že koupit na hypotéku (překlopit z nájmu) dávalo nejlepší smysl od naspořené 1/3 u malého, a 1/2 většího bytu.
Protože to tak obvykle Praha, Brno atd. vychází.
Ale uvažuješ správně, jestli je v jejím konkrétním případě stejná splátka jako nájem + má rezervu, tak měl nákup smysl, a nemělo cenu čekat na větší naspoření.
Obvykle to ale vychází tak, že právě od 1/3 - 1/2 je ten zlom. Jsou regiony, kde je dokonce nájem dražší, nežli splátka. Ale to jsou výjimky.
Dobrý den, klidně mi říkejte Tomáši, na autora si nepotrpím:)...domnívám se, a nejsem sám, že do voleb se to nestihne, protože pouze blázen bych chtěl jít bojovat o přízeň voličů a mít punc toho, kdo obral lidi o hypotéky.
S tím července jste slyšel dobře. To byly zprávy, které začaly kolovat v lednu tohoto roku po přijetí návrhu novely zákona o ČNB vládou a začalo se spekulovat o tom, kdy by to mohl podepsat prezident.
Já jsem o tom také psal: http://www.hypotekyjanecek.cz/blog/financni-poradci-pozor-na-cervenec/ a týkalo se to především omezení hypoték z hlediska příjmů. Na úřadu vlády je, ale celý materiál stále v režimu "D – projednávání v PSP".
Vzhledem k tomu jak se sitauce začala vyvíjet, tak se začalo mluvit o podzimu, no ale tím se vracím na začátek svojí odpovědi:), však kdyby Vás něco napadlo, rád to zodpovím, stačí napsat na tomas@hypotekyjanecek.cz, díky.
Je pravda, že by ČNB měla ty podmínky napsat jasně a pak si posvítit na jejich dodržování. Znám jednoho experta, který za celý svůj pracovní život nebyl schopen naspořit ani 100 tisíc, přesto si vzal vloni hypotéku 3,5 mega. To je opravdu dost daleko za hranicemi zdravého rozumu.
Nemuzu si pomoct, ale pokud do banky prijde clovek se zhruba prumernym prijmem, ktery patrne ve 26 letech nema ani korunu a chce hned pujcit miliony a to jeste na 30 let, protoze vic uz snad ani nejde, nepusobi to prave duveryhodnym dojmem. Minimalne by ten clovek mel byt schopen prokazat, ze uz v zivote neco vydelal a nema jen holou zadnici, kterou flikuje dluhama. Nemuzu si pomoci, ale s timhle prijmem podle me na tak luxusni bydleni za zminovanych 3 500 000 Kc proste nema, to by opravdu musel skoncit v dozivotnim otroctvi, byt je to tak dnes "moderni".
Dobrý den, článek vychází z dnešní situace, tudíž by nemohl ten člověk být s holým zadkem, jak píšete, protože banky poskytují hypotéky do 90% odhadu, standardně ale chtějí 20 % svých. Jinak hypotéky jsou maximálně na 40 let (mBank, ČSOB, Hypotečka).
Souhlasím s tím, že 3 500 000 je pro mladého člověka dost peněz, ono je to dost peněz i pro člověka v středním věku, co si budeme povídat, bohužel ale nabídka bytů (Praha/Brno...) je taková jaká je.
Mým cílem bylo ukázat, že nadměrná regulace není dobrá, protože právě díky ní bude nejspíš ten člověk, jak správně píšetě, v doživotním otroctví, ale jako nájemník. Kolik dneska dělá nájem ve větším městě?
"Mým cílem bylo ukázat, že nadměrná regulace není dobrá, protože právě díky ní bude nejspíš ten člověk, jak správně píšetě, v doživotním otroctví, ale jako nájemník. "
No a zrovna tady je to naopak. Až dosud zde byla téměř nulová regulace. A hypo dostal "kdo přišel". Tudíž růst cen nemovitostí nijak nebrzdila koupěschopnost trhu. Vznikla bublina. Ceny vzrostly více, nežli bylo nutné.
A i jinak: dnes je při 100% hypo (na většině lokalit v ČR) splátka dražší nežli nájem. Tudíž ona zatracovaná regulace nebrání uspořit si třeba těch 20%. Dokonce je to ekonomicky výhodné, cestu k vlastnímu bytu to zkracuje.
Že bych také začal dělat něco, kde nemusím vůbec chápat základní principy oboru?
Dobrý den, předně urážet umí každý, udělat něco kloudného málokdo, to se hned pozná.
Jinak to co píšete ohledně "rozdávání hypoték" je nesmysl. Pokud byste někdy vyřídil alespoň jedinou hypotéku, resp. dal si tu práci s porovnáváním bank, pak byste věděl jak banky posuzují příjmy. Takže to rozhodně není "...dostal kdo přišel...".
Dále pak, dnes již 100% hypotéky nelze, teda kromě zákopové války tandemu ČSOB, vs. Hypoteční banka (http://www.hypotekyjanecek.cz/blog/cislo-sto-zije/), ale prozradily mi, že toho moc neschválily :))), není čemu se divit.
Ekonomicky mi fakt nevychází jak ušetřit, když budu mít 20-25 měsíčně a z toho dám 12-14 za nájem. Kde je jídlo atd.? Leda tak udělat první počin a koupit na splátky tiskárnu na peníze.
Shodou okolností dnes vyšel zajímavý článek o tom, jak růst nájmů předstihl růst cen bytů. Takže to určitě půjde samo...
Dělejte si co chcete, pokud byste chtěl vyřizovat úvěry, musíte mít souhrnnou zkoušku. Přeji hodně štěstí.
Co to je za blbost člověče....? Jako vážený za komárů určoval ceny stát, teď je to halt neviditelná ruka trhu jak říkal klaus...a pak zkoušel jsem 100% hypo a nikde ji nedostanete....to jsem zvědavej, jak ušetříme, když platíme nájem jak mourovatý, když tomu nerozumíte, nepište kraviny....how
Dobrý den, chápu Vaše rozhořčení, ale berte to tak, že dnes je demokracie a každý má právo vyjádřit svůj názor :)))
Ano, máte pravdu, že 100HU již dnes nikde nedostatnete, až na výjimku ČSOB x Hypoteční banka (více zde: http://www.hypotekyjanecek.cz/blog/cislo-sto-zije/).
V jaké bance jste žádali? Pokud Vás zajímá 100% financování stačí napsat mobil/mail na tomas@hypotekyjanecek.cz a určitě něco vymyslím.
Fajn den.
Dobry den, dekuji za reakci. Ja si hlavne myslim, ze clovek s pouze 22 000 Kc mesicne si proste nemuze dovolit bydlet v bytu za 3 500 000 Kc, at uz ve svem, nebo v najmu jehoz cena se logicky odviji od ceny bytu (jeho majitel taky chce, aby se mu investice zaplatila). Ve strednim veku uz by clovek mel mit neco vydelano.
Podle me ta regulace maximalne poukazala na to, ze ceny nemovitosti jsou dneska neunosne vzhledem k prijmum a regulace tu silenost jenom zvyraznila. Jestlize ten clovek bere 22, 9 da za hypo, cca 3 za provoz bytu, zbyde mu 10 na jidlo a ostatni, takze az to v 56 letech doplati, bude ten v te dobe jiz rekonstrukci vyzadujici byt vysledek jeho celozivotni prace, coz mi prijde tochu malo, ze ten clovek cely zivot jen bojoval o to, aby neskoncil jako bezdomovec (co treba takovy delsi uraz nebo nezamestnanost?).
Jako reseni bych videl spise hledat bydleni v levnejsi lokalite, byt to znamena napriklad delsi dojizdeni. Naje je to same v blede modrem, akorat navyseno o to, ze majitel bytu chce vydelat vic, nez do bytu investoval.
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, ale musel jsem se věnovat klientům. Máte pravdu v tom, že ceny jsou šílené, řeším to tady denně. Mladý chce bydlet, takže se to lepí hypotéka x další úvěr.
Nejvtipnější je ale to, že brzo ani tato možnost nebude možná (http://www.hypotekyjanecek.cz/blog/prvni-banka-nebere-kombinaci-uveru/), ikdyž ti samí zároveň hrnou 100% hypotéky (http://www.hypotekyjanecek.cz/blog/cislo-sto-zije/).
No je to tak, ale co je lepší? Jak píšete z 22 hypo 9 + 3 byt + 10 jídlo atd., nebo z 22 nájem 10 + 3 byt + 9 jídlo (aby to vyšlo:))?
Určitě, vidím to sám, že do středů měst a do žádaných lokalit nejdou, prostě to je 60 000/m2, kdežto např. panel 35 000/m2.
Splácet hypotéku celý život, to tady nikdy nebylo, teda rozhodně ne 1948-1989, v tomhle mají zápaďáci navrh.
Fajn den.
Nemate za co se omlouvat, neni povinnost zde odepisovat, byt ja jsem za kazdou odpoved rad, zvlast kdyz je od cloveka, co se narozdil ode me v tom oboru pohybuje.
Ja se spis divim, ze banky ty kombinace uveru a 100% hypoteky umoznuji i ted, protoze to beru jako silene riziko. Ale na druhou stranu uznavam, ze maji cerstve vytistene penize od CNB, ktere si narozdil od lidi nemusely vydelat a v pripade krachu to pravdepodobne zase zamazne stat z dani.
Tomu vasemu vypoctu najmu moc nerozumim (hypo 9 a najem 10 bez sluzeb?), pokud jsem v najmu, mel bych platit i se sluzbama mene nez u hypo, byt to moc neresi. Jak jsem psal vyse, jako reseni bych videl levnejsi byt ve vzdalenejsi lokalite. Tohle mi pripada, jako kdyby ten clovek chtel do prace litat soukromym tryskacem, na to proste nema, leda kdyz tomu obetuje vse.
Otazka je, jak to funguje na tom zadade, pripade mi desive, ze vetsina populace bude cely zivot otroky hypoteky, v ceskem podani navic casto za byt v panelaku, ktery je starsi nez oni. Proboha dneska uz jsme snad technicky ai ekonomicky dal, nez aby lidi byly furt jednou nohou bezdomovci.
Ono se to zdá, ale není to zas tak rizikové, protože banky započítávají (ať ta co poskytuje hypotéku, nebo stavební spořitelna) tu druhu splátku do výdajů, takže se to stejně potká.
Navíc pokud něco takového doporučuji, nejřív to stejně spočítám, zdali to klientovi vyjde.
Trefil jste to. Banky dělají peníze tak, že napíší do příkazového řádku 10000000000000000000 a dají enter a je to v systému. Právě tomuto se snaží ČNB zabránit. Aby se ta spirála, kdy je taková chuť půjčovat, neroztočila příliš.
Dneska vyšel článek (myslím, že v hospodářkách), že růst cen nájmů předstihl růst cen bytů. Myslel jsem to tak, že nájmy především ve velkých městech jsou vyšší, max. ve stejné výši, jako hypotéky.
Právě a pokud dneska někdo chce bydlet, tak se stěhuje na okraj měst. A vtip je v tom, že zrovna ty paneláky co zmiňujete, hodnotí metodiky bank z hlediska hodnoty hůře, než hodnotily dříve. Některé dokonce berou jen 60% hodnoty. To je mj. důsledek realitní bubliny, co splaskla za oceánem.
Dobrý den, ano může se to stát, resp. mě se to stalo, bylo to 60% z hodnoty stanovené odhadce, nicmnéně šlo o dům v původním "znění", nezateplený atd.
Banky jdou ale dál a některé mají v metodikách výslovně uvedeno, že poskytnou 60% odhadu, podle toho jak vyjde klientovi bonita v rámci prescoringu, nebo podle toho kdo dělal odhad.
Příklad Equa (citace metodiky) pro určitý typ produktu: "Parametry a podmínky poskytnutí jsou u této hypotéky shodné jako u standardní hypotéky na refinacování,
kromě následujících:
- LTV max. 60 %;...."
A to nejde o žádnou hypotéku na pronájem, nebo pdnikatelskou, ale klasika koupě bytu/domu...
Znovu dekuji za odpoved. Otazka je, jak moc se pak lisi odhad a realna kupni cena, takze v praxi to muze byt i hypoteka na pulku ceny.
Osobne bych podobny pomer povazoval za rozumny z hlediska rizika banky i klienta, byt tento nazor se mnou v dnesni dobe asi nikdo sdilet nebude.
Není zač, mě se tento způsob komunikace se líbí, takže rád Vám odpovím.
To je jednoznačně lokalita od lokality, řešil jsem klienta s dřevostavbou - novostavbou (výstavba dodavatelsky), jedna banka, resp. její odhadce hodnotu tak nesmyslně ztrhal, že díky tomu i v té bance skončil. "Prý za kolik si myslíte, že to prodáme?"
Pro představu to byla právě polovina rozpočtu:)))). I když se banka následně klientovi omluvila, ten se tak vytočil, že s nimi nechtěl mít už nic společného.
Takže jsem začal od nuly a našel další řešení. Tady nám to odhadli o bez mála 1/5 lépe. Jsme pod 70% odhadu a je to úplně v klidu. Nevycinká se z peněz a utáhne to i bonitně. Navíc jsme u banky, kde bonitu hodnotí přísně, půjčí Vám jen tolik, aby splátka nebyla víc jak 1/2 čistého příjmu (po odpočtu životního minima a závazků).
Takze klasicka srazka s blbcem. Bohuzel ten blbec mel moc neco pokazit. Obcas si rikam, co kdyby banky resily hypoteke jako treba kreditky, kdy nikdo poradne nevi, podle jakych kriterii je zamitaji, viz ruzna fora. Banka by pak mela moc rozhodnout, zda clovek bude moci koupit byt/dum nebo ne, neb vetsina lidi ty miliony jinak dokupy nikdy neda.
To by asi nešlo, přeci jen kreditka je o "pár" tisícovkách a tady máte na krku hypoteční zástavní listy a samozřejmě i vklady, ale v řádech milionů.
Ona má moc rozhodnout komu půjčí, na hypotéku není právní nárok, takže i když to nakrásno vyjde v registrech, může s klidem říct nepůjčím a basta.
Jenže. Nejvtipnější je na tom to, že ta omezení se týkají jen spotřebitelů. Takže když Nováka - občana vyrazí z banky dveřmi, tak se může vrátit oknem jako Novák - podnikatel (stačí, když bude mít živnostňák na prodej párků v rohlíku) a může si s bankou dohodnout co chce.
Protože ten zákon mluví jen o spotřebiteském úvěru. A Novák se mávnutím kouzelného proutku stane podnikatelem a to není spotřebitel :).
A můžete mi vysvětlit, kde člověk (26 let), který nechce být do nekonečna v nájmu a chce si postavit dům za 3 miliony, má vzít 600 000 naspořených peněz - 20% hodnoty nemovitosti? V dnešní době je to nereálné a nakonec nezbyde nic jiného než nájem.Šetřit a zároveň platit vysoký nájem nedává moc smysl.
Tak bych nějak řekl , že problém je jinde . Takzvaně pokud není nabídka , tak ceny rostou .
A kdo má vliv na nabídku ? No přeci obce . Obce by měly být motivovány , aby z realitního trhu něco měli . Co mě říkal kamoš co byl v americe , tak tam je to jinak . Nemovitost tam není o uložení peněz , ale k bydlení . Laicky řečeno jsem pochopil že obce nemají moc od státu a historicky fungují samostatně a jako příjem je tam dan z nemovitosti . To znamená vlastnění nemovitosti je ztráta pro majitele a příjem pro obec. Daně si tam dělá obec každá podle svého (co jí občané dovolí) . Nestaví se tam tedy nesmysly co nikdo nepotřebuje . Na druhou stranu tím že tam není tak vysoká spotřební dan (dan z obratu) , logicky levněji postavíte . Má to tedy dvě roviny , levně postavíte a na trhu se objevuje hodně nemovitostí co nikdo nepotřebuje a zároven obec vytváří nové parcely - vyšší příjem do budoucna - vyšší nabídka - srovnání trhu .
U nás je třeba dost prázdných domu (sboru) , i bytu , ale nikdo je neprodává . A ceny utěšeně rostou . za posledních cca 10 až 15 let bych hádal že ceny nemovitostí vzrostly dvojnásob . Tak proč prodávat , když v bance na urocích dostanete prd :-)
Tenhle týden jsem četl , že v Praze je třetina bytu kupována jako investice . Lidé tedy stále počítají , že platy budou rust a s tím i ceny nemovitostí.
Omezení hypoték je tedy jen další podříznutí dostupnosti pro lidi a možnost založení rodiny. A s tím už snad za 30 let máme zkušenost.
Zase mají výhodu v tom, že nemusejí po xx letech provádět pracné a nákladné rekonstrukce. Zbourají barák, materiál zrecyklují a postaví barák nový. U nás se zase staví baráky, které vydrží i víc než století. Spousta venkovských domů je tu cca 90 let (protože po r. 1920 se na vesnicích hodně stavělo), výjimkou nejsou ani domy, jejichž základy byly postaveny v 19.století, někdy i dřív. U toho se pak rekonstrukce dělá podstatně složitěji, hlavně zateplení a vytápění (protože nikdo z nás už nechce chodit na dvůr do domečku se srdíčkem a doma taky máme rádi rozumné teplo, nemusíme v zimě topit jen v jedné místnosti).
Jak chceš recyklovat chemií namořené dřevo, OSB a SDK desky, kusy lepenky a vaty? Leda tak "recyklovat" na skládce, částečně jako nebezpečný odpad.
Výhoda těch US baráků je, že jsou levné. Ale tím to také končí. Recyklovat to nejde, sice na ten papundekl spotřebuješ méně zdrojů, ale vzhledem k životnosti jich dohromady spotřebuješ mnohem více. Stejně tak energie, vysoká spotřeba v zimě, a nutnost papundekl chladit i vlétě. Ty baráky jsou dost neekologické.
Barák 100 let starý je u nás často lépe také zbourat a postavit nový, ale je to menší zátěž, nežli postavit a zbourat 2-3 papundekláky. I když zrovna to zateplení a vytápění, záchod na dvoře, je na těch barákách skoro to nejjednodušší. Tam jsou jiné důvody, proč radši bourat.
Příspěvkem jsem reagoval na danový systém .
Dřevodomy se u nás nestavěly z jednoduchého duvodu a to myslím že v cca 17 století je zakázal stavět nějaký habsburk. Američanum vyhovují dřevostavby svou rychlou výstavbou a tak jsou tam rozšířené . A běžně v nich bydlí i velice movití lidé . Ale to jsou velké stavby o mnoha stech metrech čtverečních.
Jinak boural sem starou dřevostavbu a byla zdravá . Nevidím duvod proč by neměla vydržet stejně jak zděná .U zděných staveb máte krov ze dřeva - to by jste ho taky měnil každých 30 let ?
Pokud tam nezatéká a je dobrá hydroizolace od země tak vás dřevodomek bezproblému přežije. A naopak znám zděnou stavbu co byla vybydlena za 20 let , stromy rostly na střeše , zatíkalo , a nakonec ji zbouraly (spekulace při privatizaci) . Dodnes pozemek vlastní pochybná firma a nikdo ji na náměstí ve městě nedokáže přinutit , aby tam postavila něco rozumného . Takže vcelku děs.
To je nesmysl. Žádné nařízení tohoto typu neexistovalo, vyjma místních nařízení týkajících se požární bezpečnosti.
No jistěže jsou levné. Z levného jde postavit i velké, to není rozpor. Nicméně v USA je znakem bohatství zděná stavba. Což samozřejmě nevylučuje, že by v tom bydlel i nějaký bohotý pošuk. Stejně jako u nás se nejdou bohatí lidé, co bydlí v paneláku.
Inu, s tvou jednou zkušeností týkající se jednoho 30 let starého baráku se těžko někdo může rovnat. Ale dělej si, za své peníze, co chceš.
Pravda trochu větříčku a mohou bydlet v novém. Mě by jenom zajímalo, co je kvalitnější? Jestli naše dřevostavby, nebo ten jejich papundekl?
A ještě si vezměte, že když budete někde ve městě v domě z roku ....1920...a nebej Bůh, v nějaké historické lokalitě, tak to ani nezateplíte díky památkářům.
Za okna dáte tolik co panelák za zateplení...:/
Autor vidí věc pouze z jednoho pohledu. Bohužel ceny nemovitostí vzhledem k příjmům dosáhly strašidelných výšin. Proto nějaká regulace musí být, aby ceny začali klesat,což jde proti snahám developerů, kteří i při současných omezeních ČNB tvrdí, že ceny prostě stále porostou. Právě jim by zákon nejvíce ublížil, protože by nemovitosti musely začít klesat. Popravdě, regulované hodnoty ukazatelů nebudou pravděpodobně tak přísné, jak se tvrdí. I lidé z ČNB tvrdí, že chtějí nastavit maximální splátku spíše na 50 % mzdy, což je rozumné.
Zásadní vidím spíše ukazatel LTI, který podle mě nastavený na 5 opravdu nemůže být=byl by likvidační a to si ani ČNB nedovolí.
S dostupností pro rodiny s dětmi je to ve skutečnosti naopak. Pokud někdo už děti má, tak banka nabízí za každé dítě alespoň milion na úvěru dolů a nyní si tím pádem větší nemovitosti nemůžou dovolit, protože je rychle koupí bezdětní. Pokud ale začne platit zákon s ukazateli, budou mít všichni limity stejné bez ohledu na děti a nebude situace jako teď, že bezdětný pár přijde a okamžitě skoupí nemovitost za jakoukoliv cenu, protože jim na to banka dá. Za 2 za 3 roky si pořídí 1 až 2 děti a dostanou se do problémů se splácením (výdaje + matka na mateřské). Děti si nakonec pořídí většina párů,takže mi to budoucí nastavení přijde logické. Rodiny s dětmi budou mít větší šanci nemovitost získat
Dobrý den, dovolím si s Vámi nesouhlasit. Developeři rozhodně nezdražují kvůli "vysokým" příjmům Čechů, ale protože je hotl po bydlení poptávka a není už moc kde stavět (Praha, Brno budiž tomu příkladem).
Také se nedomnívám, že kvůli příp. omezení půjdou ceny dolů, to rozhodně ne. Vy byste něco postavil za 100 a prodal za 80?
Souhlasím s tím, že pokud ČNB zavede nějaké parametry do zákona, tak ve skutečnosti nemusí být tak tvdé jak se ventiluje ve sdělovacích prostředcích, protože např. Hypotečka má již hezkou řádku let nastaveno vyhodnocování bonity pěkně přísně a ČS taktéž - jakmile chcete hypotéku, kde by splátka překročila 50% Vašeho příjmu máte smůlu. A ejhle, ČS je lídr trhu...takže to jde.
Rodina, nebo svobodný. Je to tak, že vše se točí kolem příjmu, pokud jste popelář s příjmem nula nula nic, tak Vám nepomůže ani svěcená voda, natož, že jste svobodný.
Naopak ženatý otec 5 dětí, když na to má, tak za peníze v Praze dům....;), ale i tak děkuji za názor.
Ano, jednobuněčný organismus :-) To je také důvod, proč tahle země zůstane chudou kolonií, stylem divokého západu. Mezitím v Japonsku, z toho by asi dostali zástavu srdce:
Report Claims Japanese Government is Asking Fuji to Buy a Stake in Nikon https://petapixel.com/2017/06/06/report-claims-japanese-government-asking-fuji-help-nikon/
Fuj, taková regulace a zásahy do volného trhu. Jen je zvláštní, že úroveň těchto "nesvobodných přeregulovaných" zemí je stále výrazně vyšší, než ta naše za 25 let. Ovšem k tomuto zjištění jim nezbývá už další buňka :-)
Zkusme se zamyslet, komu prospívá poskytování hypoték bez úspor?
Jednoznačně:
- developerům, kteří dráž prodají
- finančním poradcům, kteří inkasují provizi
Z hlediska bank už to není zdaleka tak jednoznačné. 100% hypotéka znamená pro banku, že nese kůži na trh se 40%, protože dlouhodobá zkušenost je, že nucené prodeje nemovitostí vynášejí v průměru 60% odhadní ceny. Prostě nemáte ten luxus čekat na dobrého kupce, navíc je nemovitost zanedbaná, možná dokonce nemá kupec ani možnost se podívat dovnitř.
České banky mají přebytek volných peněz, takže se je snaží umístit jak mohou, klidně i do rizikových aktiv. Ale bezpečné to tedy není.
A z hlediska klienta? Finanční poradci rádi porovnávají cenu nájmu a splátku hypotéky. Ale co další platby? Fond oprav, daň z nemovitostí. Nebo, pokud máte domek, vytváříte si rezervu na opravy, které by u pronajatého bytu musel dělat pronajímatel? Připočtěte si ke splátce hypotéky 2-3 tisíce měsíčně a pak porovnávejte, zda je hypotéka nastejno s nájmem.
Klient nese riziko toho, že nebude schopen splácet a banka mu dům prodá "pod zadkem". Za těch 60% odhadní ceny. Pokud klient nebyl schopen vytvořit úspory ve výši 30% hypotéky, je hypotéka podle mne hazard.
Všichni se ovšem chovají logicky.
Developeři, jako každý obchodník, prodají co možno nejdráže.
Poraděnkové radí za provizi, odpovědnost, tedy riziko, nenesou žádnou. Potom je logické, že nabízejí: "Pokud Vás zajímá 100% financování stačí napsat mobil/mail na tomas@hypotekyjanecek.cz a určitě něco vymyslím." I proto poraděnkové "porovnávají" tak, aby úvěr nějak prošel, bez ohledu na splatitelnost a udržitelnost.
Banka trochu riskuje, ale těch 40% je extrémní případ, který skutečně málokdy nastane - ono je i zájmem banky prodat za více než 60%. Tohle jsou excesy "spřátelených" exekutorů, kterého by ale banka k tomu vůbec neměla pustit. Další věc je, že dlužník odpovídá za celý závazek, doživotně. Tedy prodejem pod cenou pro něj nic nekončí. I proto má zájem například prohlídky umožnit, nemovitost neničit neúdržbou, aby se prodalo co nejdráž.
Souhlas, a jeste bych dodal, ceny nemovitosti jsou do znacne miry fuknci dostupnosti hypotek a bohuzel i blbosti lidi, kteri si poridi takove, na ktere nemaji. To z trhu vytlaci ty normalni. Takze na pozadavku usetrit 10% neni nic spatneho, muzu jen stlacit ceny, a vytlacit z trhu financni sebevrahy, takze normalni clovek usetri hned dvakrat.
Zdravim vsechny diskutery, je to hlavne nesmysl, co vymslej, prc by me nekdo mel nutit si nece "povinne" nasetrit? Mam par let po skole, docela dobre misto a z platu bych utahl 100 hypo..., jenze sli jsme do banky, ta nechala udelat odhad za 3litry a vysledek je takovy ze byt ma podle nich cenu jinde, nez je za co to chceme koupit. Takze ted bud budeme setrit 20 let, nebo si vezmem dalsi uver....skvely...co vim od kamose, tak v anglii pujcuji na 95proc ceny, tady delaj s 90 strachy...
Na začátku devadesátých let jsme diskutovali zda zakázat řetězové hry (letadla, pyramidy) a většinou jsme se shodli, že i hloupé lidi musí stát chránit. Později nastal křik kampeličkářů: "státe, proč jsi neochránil naše peníze?" a i dnes není málo hlasů: "proč jste mi vůbec půjčovali?" Takže v Anglii také regulují.
Dobrý den, s odhadci bohužel nic moc nenaděláte, mají svoje postupy a těch se drží. Lze požádat o revizi posudku, protože pokude jej dělal externista, jeho výtvor může revidovat zaměstnanec banky.
Dále pak lze vyjednat v rámci nabídky hypotéky zpracování odhadu zdarma, jde o tzv. interní posouzení, někdy nazývyné též on-line. Za to nic nezaplatíte a když odhad nevyjde, aspoň nepřijdete o peníze.
Úplně nejjednodušší je sednout na sreality a udělat si průměrnou cenu dané nemovitosti, co chcete kupovat, v dané lokalitě (např. 2+kk, Chodov, 3. patro, panel).
Podle toho v jakém je to stavu bych cenu násobil koef. 0,8-0,9. Jde o to, že některé ceny jsou fakt šílené.
Aspoň tak získáte hrubou představu. Hodně štěstí:) t.