Vlákno názorů k článku Proč obchodníci pohonné hmoty zdražují rychle, ale zlevňují pomalu? od ViR - Asi takto, i když je to mezi obecným...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 3. 2022 14:16

    ViR

    Asi takto, i když je to mezi obecným lidem nepopulární, nejen pumpař ale každý vesnický hokynář ví, že i když má ještě skladem zboží nakoupené "za levno", musí včas svým zákazníkům úměrně zdražit, aby mohl dlouhodobě existovat. Musí totiž mít při zvýšení nákupních cen "oběžný kapitál" (běžně umrtvený ve zboží na skladě) v takovém rozsahu, aby měl na nákup srovnatelného množství zboží, plus marži zvýšenou alespoň o obecnou inflaci.

    Zjednodušeně řečeno, pokud jsem obchodník třeba s moukou, nakupuji ji za 10000 Kč na jednu dodávku, a marži (ostatní náklady + můj účetní zisk) mám 2000 Kč, takže prodávám za 1200 Kč, tak zvýší-li mi dodavatel velkoobchodní cenu na 12000 Kč, a inflaci za dobu než dodávku vyprodám očekávám 5 %, musím bez zbytečného odkladu zýšit cenu pro zákazníky tak, abych měl tržby na 12000 Kč + 2100 Kč = 14100 Kč, a to i u zboží, nakoupeného ještě "za levno". Tím si zachovám "oběžný kapitál" na další nákup zboží, a současně "valorizuji" svou marži o inflaci. Pokud tak neučiním, musím na další velkoobchodní nákup použít jak původní "oběžný kapitál", tak celou svou původně nastavenou marži. A již mi nezbývá na další náklady (doprava, nájemné, energie, mzdy zaměstnanců, vlastní odvody atd.) a mám i nulový zisk.

    Dalším řešením je "rezervní fond", vytvářený z větší marže, respektive ze zisku, průběžně. Zvláště pak v dobách kdy je velkoobchodní nákup za výhodnější ceny. Ale při prudkém cenovém nárůstu "všeho" to stejně nemusí stačit.

    24. 3. 2022, 14:17 editováno autorem komentáře

  • 24. 3. 2022 15:09

    bez přezdívky

    Tak tohle cením! Dal jste si fakt práci s podrobným rozborem i příklad jste přidal. To jsou holt fakta. To je úplně jak z Kapitálu. Myšleno v dobrém.
    (V dnešní době aby měl člověk strach něco neopatrně zmínit)

  • 27. 3. 2022 20:55

    avod

    Děkuji za vysvětlení. Jak je to pak obráceně? Když začnu nakupovat levnější mouku, tak začnu zlevňovat kdy? Až vyprodám ty draho nakoupené zásoby?

  • 28. 3. 2022 22:03

    ViR

    Pokud nepůjde dolů obrat ve zboží (nikoli v penězích), tak klidně až při vyprodání draho nakoupených zásob. Tím všem dosáhnete vyššího výdělku, který by neměl být promrhán, ale měl by být použit na onen výše zmíněný rezervní fond. Ten při příštím výkyvu umožní zdražit pomaleji, což může být marketingově využito. V reálu to ale bude nejspíš tak, že vás ke snížení ceny dříve donutí relevantní trh, pokud lokálně existuje (přizpůsobíte se jiným ochodníkům s moukou tak, aby k nim neutekli vaši zákazníci). Pokud máte lokální monopol, cenová politika je jen vaše (s EET křivícím trh i bez něj :-)).

  • 1. 4. 2022 12:41

    Jehovista

    Zni to hezky, akorat to hromadeni "obezneho kapitalu" provadi benzinky pri kazdem vykyvu, takze je to prakticky cisty zisk.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).