Vlákno názorů k článku Proč má smysl přenositelnost čísel bankovních účtů? od L. - Jo, tu bude hrozně "super", když budu chtít...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 7. 2020 7:51

    L.

    Jo, tu bude hrozně "super", když budu chtít poslat někomu rychle peníze, kouknu - má banku X, tam mám taky účet, pošlu peníze z něj, to bude mít hned - a ... nic. Protože má číslo účtu přenesené jinam :-/ Prostě bordel.

    Přitom existuje jednoduché a elegantní řešení. Vyhradit speciální bankovní kód(y) a z Kdo bude mít zájem o přenositelný účet, tak si nechá přidělit číslo účtu z tohoto prostoru.

    Má samé výhody:

    - Umožňuje přenositelnost účtu
    - Nezpůsobuje nepořádek a zmatky - většina bankovních kódů nadále jednoznačně identifikuje banku. Naopak vím, přesně které číslo je "nomádské".
    - Díky jednoduchosti systému bude i jednoduchá (a levná) implementace do bankovních systémů.
    - Náklady na systém budou pokryty poplatky za toto přenositelné číslo - nebudou jimi zatěžování lidé, co o přenositelnost nestojí.

    Tedy druhý díl článku, je již, myslím, zbytečný :-)

  • 10. 7. 2020 11:41

    Vít Šesták (v6ak)

    To je poloviční řešení. Okamžité platby fungují v CZK do určitého limitu na jednorázové platby. Většinou to asi stačí, ale někdy nemusí. Představte si nějakou pravidelnou platbu (splátky, pojištění, ...), kde jste v dobré víře nastavil trvalý příkaz natěsno, protože adresát je u stejné banky. Najednou adresát změní banku a platby začnou chodit pozdě. Okamžité platby se zde neuplatní, protože jde o trvalý příkaz.

    Samozřejmě okamžité platby i na trvalé příkazy by tento konkrétní problém vyřešily. Lze to řešit i jinak. Šlo mi o to, že to není až tak jednoduché, jak to může na první pohled vypadat.

    10. 7. 2020, 11:43 editováno autorem komentáře

  • 10. 7. 2020 15:37

    L.

    Přesně o to mi jde. Místo ohejbáku že platba na účet s kódem banky X půjde vlastně do banky Y navrhuji čisté, jednoduché a logické řešení.

  • 10. 7. 2020 22:07

    VlK

    I to jednoduché a elegantní řešení má své nevýhody:
    - v každém případě znamená změnit číslo účtu se všemi těžkostmi a náklady s tím spojené, neexistuje ani teoretická možnost ponechat si současné číslo a jít jinam
    - spíše předpokládá (i když není nutná) povinnost implementace ve všech bankách.
    - náklady na centrální registr pravděpodobně opět bude placena daňovými poplatníky.

    Ten váš problém lze řešit jednoduše, připsané peníze budou právně připsané již v době příchodu na původní účet v případě řešení typu call forwarding, popř. budou mít rezervu v případě přenesených čísel.
    I kdyby se tohle neuzákonilo, stále je tu možnost řešení typu "pozor chystáte se provést převod na účet, který byl přenesen do jiné banky. Opravdu si přejete provést převod i za těchto podmínek?"

    Těch možných řešení je vícero. Stejně jako způsobu financování.

  • 12. 7. 2020 21:28

    L.

    - v každém případě znamená změnit číslo účtu se všemi těžkostmi a náklady s tím spojené, neexistuje ani teoretická možnost ponechat si současné číslo a jít jinam

    Ano, ale to je pouze počáteční nevýhoda. Následně můžete měnit banky jak libo.

    - spíše předpokládá (i když není nutná) povinnost implementace ve všech bankách.

    To je otázka technických detailů, na straně komerčních bank může systém fungovat s minimální podporou (pro odesílací stranu je to prostě jen další bankovní kód). Hlavní řešení může být v clearingu ČNB, které nomadický účet správně nasměruje. Zas tak detailně do toho nevidím, abych si troufl ohodnotit složitost, ale neměla by být vysoká.

    - náklady na centrální registr pravděpodobně opět bude placena daňovými poplatníky.

    Ne, vždyť jsem přímo psal, že by si službu platili lidé, kteří o ní mají zájem, tedy lidé, kteří o ní zájem nemají by neplatili ani o korunu navíc.

    > Ten váš problém lze řešit jednoduše, připsané peníze budou právně připsané již
    > v době příchodu na původní účet ...

    Asi máme dost rozdílný pohled na význam slova "jednoduše".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).