Máte naprostou pravdu, souhlasím. Daný případ posoudil NS ČR správně, ale soudci měli více přemýšlet o obecných významech svého rozhodnutí pro jiné případy a situace. Podle mne je naprostý nesmysl, aby byl zaměstnanec nucen okamžitě podepsat kopii právního úkonu (nově právního jednání) směřujícího k rozvázání pracovního poměru, např. výpovědi. Podle mého názoru musí dostat šanci, tedy čas, na seznámení se s listinou, aby mohl porovnat obsah jemu doručovaného originálu s kopií, na které stvrzuje doručení originálu. Adresát se musí seznámit s obsahem, nemůže ihned stvrzovat svým podpisem doručení.
Odmítnout podepsat převzetí čehokoli je obstrukce. A argument, že se adresát musí seznámit s obsahem je podle mne hloupost. U písemností doručovaných poštou to tak nefunguje (ani nemůže fungovat), pošta písemnost (v zalepené obálce) vydá až po potvrzení převzetí. Doporučuji, však před podpis napsat Převzal: a datum (pokud to tam není). Vezměte si to opačně, chcete dát výpověď a pracovnice podatelny nebo třeba asistentka ředitele odmítne podepsat převzetí, to se vám bude líbit např. shánět svědky?
Jenže i na té podatelně, když jsem chtěl potvrdit příjem, tak zkontrolovali, jestli to, na čem to potvrzují, je to samé, co jim předávám. A na poště potvrzuji převzetí zásilky beze zmínky o jejím obsahu.
Pokud mi někdo dá zalepenou obálku a chce ode mě potvrzení, že jsem převzal výpověď, tak toto potvrzení prostě dát nemůžu. Nanejvýš můžu potvrdit, že jsem převzal zalepenou obálku s neznámým obsahem.